Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wraz ze wzrostem cen energii, górnicy Bitcoin mogą uznać, że trafili w głupie złoto | John Notting

IW dawnych złych czasach poszukiwanie złota było przerażającym biznesem obejmującym histeryczne tłumy, łopaty, kopanie, noszenie przerażających kapeluszy, stanie w rzekach w poszukiwaniu bryłek, „układanie” roszczeń itp. The Kalifornijska złota kreska 1848-55sprowadził na przykład 300 tys. optymistów do Sierra Nevada i Północnej Kalifornii i wziął udział w masakra tysięcy rdzennych mieszkańców.

Dziś nowe złoto Bitcoin, która jest kryptowalutą, a wydobycie dla niej stało się przyjemną czynnością w fotelu, choć w starożytności nazywa się to „kopaniem”. To, co w rzeczywistości obejmuje, to wykorzystanie komputerów do wykonywania niezgłębionych skomplikowanych obliczeń szyfruj „hasze” Kody, które w praktyce są nie do złamania.

Wygląda przerażająco, prawda? Ale właściwie każdy może zagrać w tę grę. Wystarczy zaopatrzyć się w odpowiedni zestaw – specjalny komputer do wydobywania bitcoinów o nazwie Asic (Application Specific Integrated Circuit). Narzędzia te są łatwo dostępne online. Patrzę na jedną i piszę: Bitmain Antminer S19, który kosztuje 6999 $ (5600 funtów) i 95 terahaszy – 95 bilionów obliczeń – można wykonać co sekundę.

Wydobywanie to mylące określenie na pracę obliczeniową wymaganą do walidacji transakcji w łańcuchu blokowym — chronionej kryptograficznie rozproszonej księdze obsługującej Bitcoin. Za każdy „blok”, który górnik może zatwierdzić, jest on nagradzany liczbą (Obecnie 6,3nowych bitcoinów. Wartość nagrody jest powiązana z obowiązującą w tym czasie ceną waluty. Nie tak dawno, na przykład, kiedy co Cena Bitcoina osiągnęła 68000 dolarówTa nagroda była warta około 430 000 dolarów.

Możesz więc zrozumieć, dlaczego wydobywanie bitcoinów wygląda trochę jak współczesna wersja tego, co wydarzyło się w Kalifornii w latach 40. XIX wieku. I chociaż większość oczekiwanych przybyszów w tamtym czasie to Amerykanie, były też tysiące z Ameryki Łacińskiej, Europy, Australii i Chin. Judge Business School w Cambridge, która była Śledzenie kopania bitcoinów przez latateraz stwierdza, że ​​Stany Zjednoczone, z 37,84% światowego Eufratu, pozostają największym miejscem, a następnie Chiny (21,11%), Kazachstan (13,22%), Kanada (6,48%) i Rosja (4,66%).

READ  Fed spodziewa się pierwszej podwyżki stóp procentowych od 2018 r., rynki rosną dzięki nadziejom Ukrainy - Business Live | Biznes

Tak więc wydobycie bitcoinów stało się globalnym fenomenem. Chociaż są tu i tam małe grupy, które się różnią, takie jak Kalifornijski producent ciasta naleśnikowego kupił urządzenie ASIK Po tym, jak podczas pandemii spadła sprzedaż ciastek, większość górników prowadzi obecnie działalność na skalę przemysłową, z dużymi budkami Asicsów na seryjnych półkach, przeszukując na całym świecie małe centra danych, takie jak prowadzone przez Google i jego partnerów.

I podobnie jak centra danych są energochłonne. Na przykład ta maszyna Bitmain Antminer ma moc znamionową 3250 watów. Ostatnio szacuje się, że Bitcoin zużywa około 110 TWh rocznieco stanowi 0,55% światowej produkcji energii elektrycznej lub mniej więcej tyle, ile wynosi roczny pobór energii w krajach takich jak Malezja czy Szwecja.

Dla wielu operatorów wydobycie bitcoinów było do tej pory niezwykle dochodową działalnością, z marżami zysku brutto sięgającymi czasami 90%. Ale wszystko nagle się zmieniło. Po pierwsze, cena Bitcoina spadła – ze szczytowego poziomu 68 000 USD do 30 587 USD, kiedy to piszę. Po drugie, ceny energii elektrycznej wzrosły – nawet o 70% w niektórych częściach świata, co skłania niektórych ekspertów z branży do obliczeń Wydobycie jednego bitcoina może teraz kosztować nawet 25 000 $. Tak więc przemysł jest ściśnięty z obu stron. Innymi słowy, jak każdy normalny biznes.

W tym wszystkim jest dopuszczalne poczucie schadenfreude. Bitcoin Od początku było to fascynujące zjawisko, ale przekształciło się pod naporem chciwości. Pierwotnie pomyślana jako waluta – to znaczy jako środek płatniczy – szybko zaczęła być postrzegana jako klasa aktywów i, w czasach niskich stóp procentowych, była przedmiotem histerycznej bańki spekulacyjnej, która teraz wydaje się skurczyć, nawet jeśli nie pęknie definitywnie.

Chociaż od początku oczekiwano, że wraz z rozwojem waluty utrzymanie wspierającego ją krypto-blockchaina stanie się bardziej stresujące niż kiedykolwiek, długo trwało, zanim zmaterializowały się środowiskowe konsekwencje tego faktu. Ale być może jest to cecha charakterystyczna każdej bańki spekulacyjnej. Zawsze trudno jest sprawić, by ludzie coś zrozumieli, jeśli ich bogactwo – rzeczywiste lub oczekiwane – zależy od ich niezrozumienia. Tymczasem reszta z nas zdaje sobie sprawę, że nawet najfajniejszy pomysł może zniszczyć planetę.

co czytałeś

Wezwanie do rozsądku
Noam Chomsky i GPT-3 To wspaniała publikacja Gary’ego Marcusa na temat systemów sztucznej inteligencji i teorii umysłu Johna Locke’a.

Newton ponownie rozważył
Wnikliwe wspomnienia Ars Technica Wspominając Newtona z Apple, 30 lat później Pamięta, jak gigant technologiczny przewidział iPada i dał impuls brytyjskiej firmie Arm z mikrochipami.

Jedź drogą
Kusząca sugestia filmu „Ostateczna droga” to: Kystriksveien: najpiękniejsza przejażdżka na Ziemi?