Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wrak samolotu znaleziony w górach Nepalu, odzyskano 14 ciał

Globalizm

To zdjęcie opublikowane przez Fishtail Air pokazuje wrak samolotu w wąwozie w Sanosware w dystrykcie Mustang w pobliżu górskiego miasta Jomsom, na zachód od Katmandu w Nepalu. Zdjęcie / AP

Wrak samolotu zagubionego w górach Nepalu został dziś znaleziony rozrzucony na zboczu góry, podała nepalska armia, a 14 z 22 osób na pokładzie zostało potwierdzonych martwych.

Teknath Situla z międzynarodowego lotniska Tribhuan w Katmandu powiedział, że ratownicy odzyskali 14 ciał z miejsca katastrofy. Nie zgłoszono żadnych ocalałych, a poszukiwania miejsca katastrofy trwają.

Zdjęcia lotnicze miejsca katastrofy ukazywały wrak samolotu porozrzucany wśród skał i mchu na zboczu górskiego wąwozu.

Tara Air Turoprop Twin Otter stracił kontakt z wieżą lotniska w niedzielę, gdy przeleciał przez obszar głębokich dolin rzecznych i szczytów górskich podczas 20-minutowego lotu.

Wojskowi powiedzieli, że samolot rozbił się w Sanusauer w dystrykcie Mustang w pobliżu górzystego miasta Jomsom, gdy leciał po starcie z kurortu Pokhara, 200 km na zachód od Katmandu.

Części samolotu rozrzucone na skałach i mchu na zboczu górskiego wąwozu w Sanossuer.  Zdjęcie / AP
Części samolotu rozrzucone na skałach i mchu na zboczu górskiego wąwozu w Sanossuer. Zdjęcie / AP

Według danych śledzenia z flightradar24.com, 43-letni samolot wystartował z Pokhary o 9:55 czasu lokalnego i wysłał swój ostatni sygnał o 10:07 na wysokości 3900 metrów.

A na pokładzie było czterech Hindusów i Niemców. Trzej członkowie załogi i pozostali pasażerowie byli Nepalczykami.

Samolot jest popularny wśród zagranicznych wędrowców podróżujących górskimi szlakami, a także wśród indyjskich i nepalskich pielgrzymów odwiedzających szanowaną świątynię Muktinath.

Zespół wspinaczy przygotowuje się do wyjazdu do akcji ratunkowej z międzynarodowego lotniska Tribhuvan w Katmandu w Nepalu.  Zdjęcie / AP
Zespół wspinaczy przygotowuje się do wyjazdu do akcji ratunkowej z międzynarodowego lotniska Tribhuvan w Katmandu w Nepalu. Zdjęcie / AP

Twin Otter, wytrzymały samolot oryginalnie zbudowany przez kanadyjskiego producenta samolotów De Havilland, służy w Nepalu od około 50 lat, podczas których miał około 21 wypadków, jak podaje portal aviationnepal.com.

Samolot słynie z górnego skrzydła i stałego podwozia, trwałości i zdolności do startu i lądowania na krótkich pasach startowych.

Produkcja samolotów pierwotnie zakończyła się w latach 80-tych. Kolejna kanadyjska firma Viking Air przywróciła model do produkcji w 2010 roku.

READ  Australia i Singapur pracują nad bańką podróżniczą