Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

„Wraca do domu”: podróż do 1998 roku i ostatnia brytyjska eurowizja | Eurowizja

Jest 9 maja 1998. All Saints są na szczycie list przebojów, New Labour jest u władzy od roku, a David Beckham nie został jeszcze wysłany przeciwko Argentynie na Mistrzostwa Świata. Życie jest dobre.

24 lata do przodu i można wybaczyć, że zapomniałeś, że wśród mgły późnych lat 90. była to również ostatnia wizyta Wielkiej Brytanii Eurowizja Konkurs piosenki, gorący po sukcesie Katriny i Waves with Love Shine a Light 12 miesięcy temu w Dublinie.

Przed 1998 rokiem Wielka Brytania była gospodarzem konkursu czterokrotnie w Londynie (1960, 1963, 1968 i 1977) oraz raz w Edynburgu (1972), Brighton (1974) i Harrogate (1982). A ponieważ tegoroczny zwycięzca Ukraina nie była w stanie gościć z powodu rosyjskiej inwazji, Eurowizja może wrócić do Wielkiej Brytanii.

„Witamy, witamy, wszyscy. Parafrazując piosenkę piłkarską, Eurowizja jest w domu.” W 1998 roku były to słowa otwarcia nieżyjącego już Terry’ego Wogana, który prowadził wieczór z Ulriką Johnson na National Indoor Stadium (NIA) w Birmingham.

Wielka Brytania była gospodarzem zawodów po raz ósmy, aby pobić rekord, ale co zaskakujące, był to pierwszy raz od 16 lat. Poprzednia najdłuższa przerwa między Eurowizjami w Wielkiej Brytanii wynosiła zaledwie pięć lat między 1977 a 1982 rokiem.

Co dziwne, chociaż NIA ma pojemność 12 700, BBC zdecydowało się wypełnić mniej niż połowę miejsca. Tylko 4000 fanatyków Eurowizji wzięło udział w nocy i zapłacili 60 funtów za bilety.

Organizowany w Dniu Europy, był to skromniejszy występ niż długie, rozciągliwe pokazy, do których byliśmy przyzwyczajeni w ostatnich czasach. O prestiżową nagrodę walczyło tylko 25 artystów, w porównaniu z 40 artystami, którzy weszli na scenę w Turynie na początku tego roku.

Jednak Eurowizja nie obejdzie się bez kontrowersji związanych z kradzieżą nagłówków. Podczas punktacji Hiszpania początkowo dała Izraelowi 12 punktów, a Norwegii 10. Ale później ogłoszono, że hiszpański nadawca popełnił błąd i że Niemcy powinny otrzymać najwyższą ocenę – 12 punktów – zamiast zera.

READ  Kamienie milowe w zachwycającej historii firmy Revlon

Jeśli chodzi o wejście do Wielkiej Brytanii, Imaani – najbardziej znany ze śpiewania dwa lata później w wersji Freak Like Me – był przykładem tego, co mogło być. jej piosenka gdzie jesteś? Ostatecznie zajęła szanowane drugie miejsce po Israel Dana International z hebrajskim hitem Diva.

Drugie miejsce pozostanie najwyżej notowanym brytyjskim wykonawcą w Eurowizji do Sam Ryder osiągnął ten sam wyczyn w 2022 r. W międzyczasie Wielka Brytania zdobyła pięć bramek na ostatnim miejscu, w tym dwa – Jiminy w 2003 r. i James Newman w 2021 r. – nie zdobywając żadnych punktów.

Oferta dostępna pod adresem youtube I choć czuje się trochę przestarzały, można śmiało powiedzieć, że BBC wykonało niemal bezbłędną produkcję – na pewno, gdy zmierzyliśmy się z niektórymi wadami, które ostatnio widzieliśmy.

Jeśli Wielka Brytania ponownie będzie gospodarzem słynnego starego konkursu w 2023 r., trudno będzie podążać za Terrym i Ulriką.