Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wojna rosyjsko-ukraińska: Urzędnicy potwierdzają, że Stany Zjednoczone dostarczyły informacji wywiadowczych przed zatopieniem okrętu wojennego Moskwa

Globalizm

Wideoklip, rozgrywający się po rosyjskim nalocie, w którym zginęło ponad 300 osób w Teatrze Dramatycznym w Mariupolu, pokazuje leżących cywilów, gdy wokół nich trwa bombardowanie. Wideo /JuliaSerry / BBC

Stany Zjednoczone twierdzą, że wcześniej dzieliły się informacjami wywiadowczymi z Ukrainą na temat lokalizacji rosyjskiego krążownika rakietowego Moskwa. Cios, który zatopił okręt wojennywypadek, który był poważną porażką armii rosyjskiej.

Źródła bezpieczeństwa potwierdziły, że Stany Zjednoczone przekazały siłom ukraińskim informacje wywiadowcze, które pomogły im w zamordowaniu kilku starszych rosyjskich generałów.

Przedstawiciel USA powiedział w czwartek, że tylko Ukraina zdecydowała się namierzyć i zatopić główny okręt rosyjskiej floty na Morzu Czarnym przy użyciu swoich pocisków przeciwokrętowych.

Prezydent Rosji Władimir Putin.  Zdjęcie / AP
Prezydent Rosji Władimir Putin. Zdjęcie / AP

Ale biorąc pod uwagę rosyjskie ataki z morza na ukraińskie wybrzeże, Stany Zjednoczone dostarczyły „zestaw danych wywiadowczych”, który zawiera lokalizację tych statków, powiedział urzędnik, który nie był upoważniony do publicznego wypowiadania się i przemawiał pod warunkiem anonimowości.

Administracja Bidena zwiększyła wymianę informacji wywiadowczych z Ukrainą, a także wysyłkę broni i pocisków, aby pomóc jej odeprzeć rosyjską inwazję.

Ukraina szacuje, że w wojnie zginęło co najmniej 12 rosyjskich generałów.

Starsze źródła bezpieczeństwa Białego Domu, które poprosiły o zachowanie anonimowości, powiedziały, że Stany Zjednoczone wykorzystały „różne źródła, w tym komercyjne i tajne satelity, do śledzenia ruchów rosyjskich wojsk”, donosi The Telegraph.

Urzędnicy amerykańscy odmówili podania, ilu generałów zostało zabitych w wyniku informacji wywiadowczych, które dostarczyli siłom ukraińskim.

Ukraina wykorzystuje zachodnie dane wywiadowcze w połączeniu z podsłuchem radiowym i telefonicznym, aby eliminować generałów i inne cele.

Ukraina poinformowała, że ​​Valery Gerasimov, najwyższy generał Ukrainy, Władimir Putin, zjawił się w tym tygodniu w ciągu kilku minut od zabicia przez artylerię naprowadzaną laserowo, kiedy wywiad ujawnił, że był z tajną wizytą na rosyjskim froncie.

READ  Zagadka Stonehenge rozwiązana? Eksperci twierdzą, że w końcu zorientowali się, dlaczego został zbudowany

Rewelacje o wsparciu USA w Moskwie i innych strajkach pojawiają się, gdy Biały Dom znajduje się pod presją republikanów, aby zrobił więcej dla wsparcia ukraińskiego ruchu oporu, a sondaże sugerują, że Amerykanie kwestionują, czy prezydent Joe Biden robi wystarczająco dużo z Rosją.

Rosyjski generał na Ukrainie Walerij Gierasimow w czerwcu ubiegłego roku.  Zdjęcia/Getty Images
Rosyjski generał na Ukrainie Walerij Gierasimow w czerwcu ubiegłego roku. Zdjęcia/Getty Images

Odkąd rosyjski prezydent Władimir Putin zarządził inwazję w lutym, Biały Dom starał się zrównoważyć poparcie dla Ukrainy, demokratycznego sojusznika, z nie robieniem niczego, co wydaje się sprowokować bezpośrednią wojnę między Putinem a Stanami Zjednoczonymi i sojusznikami z NATO.

Gdy wojna się przeciągała, Biały Dom zwiększył wsparcie militarne i wywiadowcze, usuwając pewne ograniczenia czasowe i geograficzne dotyczące tego, co powiedział Ukrainie o potencjalnych celach rosyjskich.

Urzędnik, który przemawiał w czwartek, powiedział, że Stany Zjednoczone nie wiedziały, że Ukraina planuje uderzyć w Moskwę, dopóki nie przeprowadzi operacji.

NBC News po raz pierwszy poinformowało o amerykańskiej roli w zatonięciu statku.

Przemawiając wcześniej w czwartek po raporcie New York Timesa na temat roli USA we wspieraniu Ukrainy w zabijaniu rosyjskich generałów, rzecznik Pentagonu John Kirby powiedział, że agencje amerykańskie „nie dostarczają informacji wywiadowczych na temat lokalizacji starszych dowódców wojskowych na polu bitwy ani nie uczestniczą w podejmowaniu decyzji o ukierunkowaniu”. .. armii ukraińskiej.”

„Ukraina łączy informacje, które my i inni partnerzy dostarczamy, z informacjami, które sami gromadzą, a następnie podejmują własne decyzje i podejmują własne działania” – powiedział Kirby.