Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wojna rosyjsko-ukraińska: Naukowcy: Putin nie zamierza zrzec się kontroli nad okupowanymi terytoriami

Wideoklip, rozgrywający się po rosyjskim nalocie, w którym zginęło ponad 300 osób w Teatrze Dramatycznym w Mariupolu, pokazuje leżących cywilów, gdy wokół nich trwa bombardowanie. Wideo /JuliaSerry / BBC

Naukowcy odkryli nowy sygnał, że Władimir Putin może wkrótce zaostrzyć sytuację na Ukrainie, w obliczu rosnących spekulacji, że rosyjski przywódca może wydać „wypowiedzenie wojny” w ciągu kilku dni.

Jak dotąd Rosja opisywała trwającą inwazję na Ukrainę jako „specjalną operację wojskową”, ale wielu ekspertów spekulowało, że może się to zmienić.

W ostatnich tygodniach siły rosyjskie skoncentrowały swoje wysiłki na wschodzie kraju, przeprowadzając ataki wokół regionów Ługańska, Donbasu, Doniecka, Mariupola i Chersoniu.

Jednak badacze z Institute for the Study of War (ISW) odkryli, że długoterminowe intencje Rosji dotyczące okupowanych terytoriów Ukrainy wydają się być „zdezorientowane”.

„Niektóre anegdoty z Mariupola sugerują, że Rosja może planować włączenie Mariupola i okolic do Donieckiej Republiki Ludowej (DNR) i ewentualnie włączenie DNR do Federacji Rosyjskiej. Inne anegdoty sugerują, że Rosja mogłaby wchłonąć Mariupol bezpośrednio do obwodu rostowskiego” podana ostatnia ocena z ISW.

„Te rozbieżności mogą być zwykłym zgłaszaniem artefaktów lub zamieszaniem w terenie, ale mogą również wskazywać na prawdziwe zamieszanie związane z długoterminowymi planami Rosji dotyczącymi rządzenia ukraińskimi regionami obecnie okupowanymi przez siły Moskwy”.

Naukowcy odkryli nowy sygnał, że Władimir Putin może wkrótce zaostrzyć sytuację na Ukrainie, w związku z rosnącymi spekulacjami, że może "Deklaracja wojny" W ciągu kilku dni.  Zdjęcie / AP
Naukowcy odkryli nowy sygnał, że Władimir Putin może wkrótce doprowadzić do eskalacji sytuacji na Ukrainie w obliczu rosnących spekulacji, że „wypowiedzenie wojny” może zostać wydane w ciągu kilku dni. Zdjęcie / AP

Badacze stwierdzili, że to kolejny dowód na to, że Putin „nie ma zamiaru” wyrzekać się kontroli nad Ukrainą.

ISW stwierdził, że „te anegdoty wyraźnie potwierdzają ocenę, że Putin nie ma zamiaru scedować okupowanych terytoriów na niepodległą Ukrainę, a co najwyżej myśli konkretnie o tym, jak zamierza zarządzać terenami nielegalnie zajętymi przez Rosję”.

To tylko zwiększa oczekiwania, że ​​rosyjski przywódca może przygotować się na dramatyczną eskalację 9 maja.

9 maja – znany jako „Dzień Zwycięstwa” – to symboliczny dzień dla narodu, upamiętniający kapitulację nazistowskich Niemiec w 1945 roku i zakończenie II wojny światowej w Europie.

READ  Covid 19: Kontakty śledzące mogą nie być w stanie uratować Sydney przed zablokowaniem po podwojeniu liczby przypadków

Co roku w tym dniu odbywa się parada wojskowa, podczas której przywódcy oglądają z grobu Włodzimierza Lenina i wygłaszają ważne przemówienie do ludu.

Istnieją obawy, że Putin może wykorzystać znaczenie tego dnia do formalnego wypowiedzenia Ukrainie wojny, czego wcześniej unikał.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow nazwał te pogłoski „bzdury”, mówiąc, że „nie ma szans” na to.

Wciąż jednak jest wielu ekspertów, którzy uważają, że rosyjski przywódca wykorzysta 9 maja jako okazję do uzasadnienia coraz bardziej brutalnych działań na Ukrainie.

„9 maja miał się pochwalić mobilizacją narodu, zastraszyć opozycję i zadowolić ówczesnego dyktatora” – powiedział CNN James Nixie, dyrektor programu Rosja-Eurazja w Chatham House.

Minister obrony Wielkiej Brytanii, Ben Wallace, zgodził się, że zbliża się przełom w inwazji, mówiąc LBC, że Putin spróbuje odejść od linii „operacji specjalnej”.

Tarzał się po boisku, przygotowując scenę do powiedzenia: „Słuchaj, teraz jest wojna z nazistami”, powiedział Wallace, „a potrzebuję więcej ludzi. Potrzebuję więcej rosyjskiego paliwa armatniego.

„Nie zdziwiłbym się… Możliwe, że w dniu 1 maja ogłosi »Jesteśmy w stanie wojny z nazistami na świecie i potrzebujemy masowej mobilizacji narodu rosyjskiego«”. „

Spekuluje się, że rosyjski prezydent Władimir Putin może być bliski oficjalnego wypowiedzenia Ukrainie wojny.
Spekuluje się, że rosyjski prezydent Władimir Putin może być bliski oficjalnego wypowiedzenia Ukrainie wojny.

Wallace powiedział, że fakt, iż rosyjski prezydent „nie udało się” spełnić wielu swoich ukraińskich celów, oznacza, że ​​prawdopodobnie szuka sposobu na zaprojektowanie swojej władzy.

Wypowiedzenie wojny pozwoliłoby Putinowi na rekrutację większej liczby poborowych i formalną mobilizację rezerwistów.

Wcześniej rosyjski przywódca okazał się nie zniechęcać do niepowodzeń, a zamiast tego wykorzystywał je jako paliwo do eskalacji sytuacji.

W zeszłym miesiącu Moskwa rozpoczęła nową wielką ofensywę na wschodniej Ukrainie, a siły rosyjskie przypuściły ataki na kluczowe cele wojskowe w całym kraju.

Nowa ofensywa nastąpiła zaledwie kilka tygodni po tym, jak Putin został zmuszony do wycofania swoich sił z północnej części Ukrainy, po tym jak wielokrotnie nie udało im się zdobyć stolicy, Kijowa.

READ  COVID-19: Omicron w Australii? Covid został wykryty podczas lotu do Sydney z 14 mieszkańcami RPA na pokładzie

Było to kłopotliwe wycofanie się rosyjskiego przywódcy, który był przekonany, że jego armia pokona siły ukraińskie wkrótce po rozpoczęciu inwazji 24 lutego.

Jak dotąd żołnierze na ziemi wyczuli zmianę reakcji sił rosyjskich, zgłaszając wyraźną zmianę taktyki po ponad dwóch miesiącach walk.

Żołnierze na linii frontu w Timirivce we wschodniej Ukrainie powiedzieli AFP, że nie mogą się doczekać nowej ofensywy, mówiąc, że po tygodniach ciągłych walk wszystko stało się przerażająco „spokojne”.

„Teraz sytuacja jest bardzo spokojna”, powiedział bezimienny żołnierz Eugene.

„Było tu dużo hałasu” – powiedział – „A teraz jest spokojnie… tak jak przed burzą, jak mówią”.