Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wojna rosyjsko-ukraińska: dziesiątki zabitych w rosyjskim ataku rakietowym na ukraiński dworzec kolejowy

Rosyjski pocisk uderzył w budynek rządowy, zabijając siedem osób. Wideo / AP

Ukraińskie władze poinformowały w piątek, że rakieta, która uderzyła w zatłoczoną stację kolejową we wschodniej Ukrainie, była punktem ewakuacyjnym dla cywilów, zabijając dziesiątki, po ostrzeżeniu, że można spodziewać się gorszych dowodów zbrodni wojennych w częściach kraju wcześniej kontrolowanych przez siły rosyjskie.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że tysiące ludzi było na stacji kolejowej, kiedy spadła rakieta. Rosyjskie Ministerstwo Obrony zaprzeczyło, jakoby celowało w stację w Kramatorsku, mieście we wschodnim regionie Doniecka, ale Zełenski oskarżył Rosję o ciała leżące w czymś, co wyglądało na poczekalnię na świeżym powietrzu.

„Nieludzcy Rosjanie nie zmieniają swojej taktyki. Bez siły i odwagi, by przeciwstawić się nam na polu bitwy, cynicznie niszczą ludność cywilną” – powiedział prezydent w mediach społecznościowych. „To jest nieskończenie złe. A jeśli nie zostanie ukarane, nigdy się nie skończy”.

Gubernator obwodu donieckiego, Pawło Kirilenko, powiedział później, że zginęło 39 osób, a rannych było 87. Prokuratura Generalna Ukrainy poinformowała, że ​​około 4000 cywilów przebywało na stacji i wokół niej, głównie kobiety i dzieci, odpowiadając na wezwania do opuszczenia regionu przed przybyciem wojsk rosyjskich.

„Ludzie chcieli uciec tylko w celu ewakuacji” – powiedziała prokurator Irina Venediktova podczas wizyty w Bucha, mieście na północ od Kijowa, stolicy Ukrainy, gdzie powracający ukraińscy dziennikarze i Ukraińcy odkryli dziesiątki zwłok na ulicach i w masowych grobach po wojskach rosyjskich. wycofał się.

Na tym zdjęciu z filmu zamieszczonego na kanale Zelenskyy Telegram dym unosi się po rosyjskim bombardowaniu stacji kolejowej w Kramatorsku na Ukrainie 8 kwietnia.  Zdjęcie / AP
Na tym zdjęciu z filmu zamieszczonego na kanale Zelenskyy Telegram dym unosi się po rosyjskim bombardowaniu stacji kolejowej w Kramatorsku na Ukrainie 8 kwietnia. Zdjęcie / AP

Venediktova przemawiała, gdy robotnicy ekshumowali ciała z masowego grobu w pobliżu kościoła w ulewnym deszczu. Worki czarnych ciał leżały rzędami w błocie. Żaden ze zmarłych nie był Rosjanami; Powiedziała. Większość z nich została rozstrzelana. Biuro prokuratora generalnego bada zgony jako możliwe zbrodnie wojenne.

Po nieudanej próbie zdobycia ukraińskiej stolicy i wycofaniu się z północnej Ukrainy Rosja skupiła się na Donbasie, głównie rosyjskojęzycznym regionie przemysłowym we wschodniej Ukrainie, gdzie wspierani przez Moskwę rebelianci od ośmiu lat walczą z siłami ukraińskimi i kontrolują niektóre obszary . Stacja kolejowa znajduje się na obszarze kontrolowanym przez rząd.

READ  Covid 19: 13 milionów Australijczyków zostaje zablokowanych, gdy Delta się rozprzestrzenia

Ukraińscy urzędnicy ostrzegli w tym tygodniu mieszkańców, aby jak najszybciej wyjechali do bezpieczniejszych obszarów kraju i powiedzieli, że wraz z Rosją uzgodnili utworzenie wielu dróg ewakuacyjnych na wschodzie.

W swoim nocnym przemówieniu wideo Zełenski przewidział, że po odejściu Rosjan w północnych miastach i miasteczkach nastąpią bardziej szokujące odkrycia. Powiedział, że horrory gorsze od Buczy pojawiły się już w Borodiance, innej osadzie poza stolicą.

„A co się stanie, gdy świat pozna całą prawdę o tym, co wojska rosyjskie zrobiły w Mariupolu?” Zełenski powiedział pod koniec czwartku, odnosząc się do oblężonego portu południowego, który był świadkiem największych cierpień od czasu inwazji Rosji na Ukrainę.

Ukraiński żołnierz idzie po zniszczonym rosyjskim wozie bojowym w Buczy na Ukrainie, 7 kwietnia.  Zdjęcie / AP
Ukraiński żołnierz idzie po zniszczonym rosyjskim wozie bojowym w Buczy na Ukrainie, 7 kwietnia. Zdjęcie / AP

„Tam, na każdej ulicy, to, co świat zobaczył w Buczy i innych miastach regionu kijowskiego po odejściu wojsk rosyjskich. To samo okrucieństwo. Te same straszne zbrodnie”.

Zachęcone doniesieniami, że siły rosyjskie popełniły okrucieństwa na obszarach wokół stolicy, państwa NATO zgodziły się na zwiększenie dostaw broni po tym, jak minister spraw zagranicznych Ukrainy zaapelował o broń od sojuszu i innych sympatycznych krajów, aby pomóc w przeciwdziałaniu oczekiwanej ofensywie na wschodzie.

Burmistrz Poszy Anatolij Fedoruk powiedział, że śledczy znaleźli co najmniej trzy miejsca masowych strzelanin cywilów podczas rosyjskiej okupacji. Powiedział, że większość ofiar zginęła od strzałów, a nie ostrzału, a niektóre ciała z rękami związanymi „porzucone jak drewno opałowe” w masowych grobach, w tym w obozie dla dzieci.

Fedorok powiedział, że w środę potwierdzono śmierć 320 cywilów, ale spodziewał się, że w mieście liczącym 50 000 osób znaleziono więcej ciał. Powiedział, że zostało tylko 3700 osób.

Ukraińscy i wielu zachodnich przywódców obwiniało o masakry siły rosyjskie. Tygodnik „Der Spiegel” doniósł, że niemiecka agencja wywiadowcza przechwyciła wiadomości radiowe wśród rosyjskich żołnierzy, omawiające zabójstwa cywilów. Rosja fałszywie twierdziła, że ​​sceny w Buczy zostały sfilmowane.

READ  Coronavirus Covid 19: Aktualizacja wprowadzenia szczepionek, żałobnicy z Melbourne przyłapani na wkradaniu się do Nowej Zelandii

W rzadkim uznaniu kosztów wojny dla Rosji, rzecznik Kremla powiedział w czwartek, że kraj poniósł ciężkie straty żołnierzy podczas sześciotygodniowej operacji wojskowej na Ukrainie.

„Tak, mamy duże straty żołnierzy, co jest dla nas wielką tragedią” – powiedział brytyjskiemu Sky rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

Pieskow zasugerował również, że walki mogą zakończyć się „w dającej się przewidzieć przyszłości”, mówiąc Sky, że siły rosyjskie „robią wszystko, co w ich mocy, aby zakończyć ten proces”.

Mężczyzna przechodzi przed budynkiem mieszkalnym zniszczonym przez bombardowanie w Czernihowie na Ukrainie 7 kwietnia.  Zdjęcie / AP
Mężczyzna przechodzi przed budynkiem mieszkalnym zniszczonym przez bombardowanie w Czernihowie na Ukrainie 7 kwietnia. Zdjęcie / AP

Zapytany o jego komentarze w piątek, Pieskow powiedział, że jego odniesienie do strat wojsk opierało się na najnowszych danych Ministerstwa Obrony Rosji. Ministerstwo poinformowało 25 marca, że ​​na Ukrainie zginęło łącznie 1351 żołnierzy rosyjskich.

„To ważna liczba” – powiedział Pieskow podczas codziennej rozmowy telefonicznej z dziennikarzami.

W oczekiwaniu na nasilenie ataków sił rosyjskich setki Ukraińców uciekło z zaatakowanych lub okupowanych wsi w obwodzie mikołajowskim i chersońskim.

Marina Morozova i jej mąż uciekli z Chersoniu, pierwszego dużego miasta, które wpadło w ręce Rosjan.

„Czekają na wielką bitwę”, powiedziała. „Widzieliśmy pociski, które nie wybuchły. To było przerażające”.

Morozowa, lat 69, powiedziała, że ​​dostępna jest tylko rosyjska telewizja i radio. Powiedziała, że ​​Rosjanie rozprowadzali pomoc humanitarną i filmowali dystrybucję.

Chcąc zachować dystans od sił rosyjskich, para i inni wsiedli do ciężarówki przewożącej ich na zachód. Jedni będą próbowali opuścić kraj, inni pozostaną w spokojniejszych częściach Ukrainy.

W czwartek, dzień po tym, jak wojska rosyjskie zaczęły bombardować ich wioskę w południowym obwodzie Mikołajów, 52-letni Siergiej Dubovenko pojechał swoim małym niebieskim samochodem Ładą na północ z żoną i matką do Pasztanki, gdzie schronili się w kościele.

„Zaczęli niszczyć domy i wszystko inne” – powiedział w Pawło Maryanowce. „Wtedy czołgi pojawiły się z lasu. Myśleliśmy, że rano znów będzie bombardowanie, więc postanowiłem odejść”.

Ponad 4,3 miliona ludzi, w tym połowa dzieci, opuściło Ukrainę od czasu inwazji Rosji 24 lutego, która wywołała największy kryzys uchodźczy w Europie od II wojny światowej, powiedział Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców.

READ  Główna wyspa Vanuatu przestała podróżować za granicę po tym, jak zwłoki zostały wyrzucone na brzeg wirusem Covid-19

Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji szacuje, że na atakowanych obszarach Ukrainy utknęło ponad 12 milionów ludzi.

Szef organizacji humanitarnej ONZ powiedział Associated Press w czwartek, że „nie jest optymistą” co do zapewnienia zawieszenia broni po spotkaniu z urzędnikami w Kijowie i Moskwie w tym tygodniu, biorąc pod uwagę brak zaufania między obiema stronami. Przemawiał kilka godzin po tym, jak rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow oskarżył Ukrainę o wycofanie się z jej propozycji dotyczących Krymu i statusu militarnego Ukrainy.

Dwóch wysokich urzędników UE i premier Słowacji udali się w piątek do Kijowa, aby zwiększyć wsparcie UE dla Ukrainy. Premier Eduard Heger powiedział, że on i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i szef polityki zagranicznej UE Josep Borrell mają propozycje dotyczące handlu i pomocy humanitarnej dla Zełenskiego i jego rządu.

Częścią tego jest „oferowanie opcji transportu zboża, w tym pszenicy”, mówi Heger. Ukraina jest głównym dostawcą pszenicy na świat, a wojna Rosji z Ukrainą powoduje niedobory, zwłaszcza na Bliskim Wschodzie.

Kraje zachodnie eskalowały sankcje, a Grupa Siedmiu ostrzegła, że ​​będą kontynuować dodawanie środków, dopóki siły rosyjskie nie opuszczą Ukrainy.

Kongres USA przegłosował w czwartek zawieszenie normalnych stosunków handlowych z Rosją i zakaz importu jej ropy, podczas gdy Unia Europejska zatwierdziła inne nowe kroki, w tym zakaz importu węgla. W międzyczasie Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych przegłosowało zawieszenie członkostwa Rosji w wiodącej na świecie organizacji praw człowieka.

Prezydent USA Joe Biden powiedział, że głosowanie ONZ pokazało, że „wojna Putina uczyniła Rosję międzynarodowym pariasem”. Opisał zdjęcia pochodzące z Bosha jako „przerażające”.

„Oznaki gwałcenia, torturowania, egzekucji – aw niektórych przypadkach zbezczeszczenia – są pogwałceniem naszego wspólnego człowieczeństwa” – powiedział Biden.