Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wojna rosyjsko-ukraińska: dlaczego eksperci uważają, że Putin może wypowiedzieć wojnę 9 maja

Rosja zaatakowała hutę Mariupol, gdzie niektórym ewakuowanym udało się dotrzeć w bezpieczne miejsce. Wideo / CNN

Eksperci ostrzegają przed niszczycielskim punktem zwrotnym w inwazji na Ukrainę, gdy rosyjski prezydent Władimir Putin prawdopodobnie przygotowuje się do wypowiedzenia wojny totalnej w ciągu kilku dni.

Wtajemniczeni biją teraz na alarm o możliwej eskalacji w ciągu 9-74 dni od pierwszego ataku sił rosyjskich 24 lutego.

Może to być katastrofalne zarówno dla mieszkańców Ukrainy, jak i całego świata.

Dlaczego 9 maja?

9 maja – znany jako „Dzień Zwycięstwa” – to symboliczny dzień dla narodu, upamiętniający kapitulację nazistowskich Niemiec i zakończenie II wojny światowej w 1945 roku.

Co roku w tym dniu odbywa się parada wojskowa, podczas której przywódcy oglądają z grobu Włodzimierza Lenina i wygłaszają ważne przemówienie do ludu.

Jak dotąd zarówno Rosja, jak i Ukraina odchodziły od formalnej deklaracji, ale biorąc pod uwagę duże znaczenie tej daty, narastają obawy, że Putin wykorzysta okazję do wypowiedzenia wojny sąsiedniemu państwu, co może następnie posłużyć do uzasadnienia coraz bardziej brutalna akcja. .

„9 maja został zaprojektowany, by popisać się przed masami, zastraszyć opozycję i zadowolić ówczesnego dyktatora” – powiedział CNN James Nixie, dyrektor programu Rosja i Eurazja w Chatham House.

Rosyjska akcja militarna niszczy budynki na Ukrainie.  Zdjęcie / AP
Rosyjska akcja militarna niszczy budynki na Ukrainie. Zdjęcie / AP

„Teraz na wojnie”

Jednym z wybitnych ekspertów, który uważa, że ​​9 maja będzie punktem zwrotnym, jest brytyjski sekretarz obrony Ben Wallace, który powiedział LBC Radio, że Putin byłby bardziej skłonny do podjęcia działań w tej ważnej dacie, biorąc pod uwagę, że jak dotąd „nie powiodło się” w większości Ukrainy. Cele.

„Myślę, że zrobiłby, gdyby odszedł od „operacji specjalnej”… i utorował mu drogę do powiedzenia „Słuchaj, to jest teraz wojna z nazistami” i czego potrzebuję jest więcej ludzi, w zasadzie potrzebuję więcej rosyjskich broni”.

READ  Poddany kwarantannie grill „Curry Night” Scotta Morrisona wzbudza oburzenie — i pewne wsparcie

„Nie zdziwiłbym się… Możliwe, że w dniu 1 maja ogłosi »Jesteśmy w stanie wojny z nazistami na świecie i potrzebujemy masowej mobilizacji narodu rosyjskiego«”. „

Rosja została upokorzona porażkami na Ukrainie.  Obraz/Getty Obrazy
Rosja została upokorzona porażkami na Ukrainie. Obraz/Getty Obrazy

upokorzyć Rosję

Wiele powiedziano o dotychczasowych szeroko zakrojonych upokorzeniach Rosji – w tym o utracie ponad 15 000 personelu, niezliczonych czołgach i samolotach oraz zniszczeniu krążownika z pociskami kierowanymi Moskwa – i wielu było przekonanych, że eskalacja w dniu 9 maja byłaby bardziej prawdopodobna. wynik. , gdzie władze rosyjskie starają się odzyskać szacunek.

Wallace kontynuował: „Po tym, jak Putinowi nie udało się osiągnąć prawie wszystkich swoich celów, może starać się skonsolidować to, co ma… i stać się rodzajem raka w kraju”.

„Musimy aktywnie pomagać Ukraińcom w zejściu ze skały i utrzymaniu pędu, który ich odpycha”.

tajne wskazówki

W tym roku zwolennicy Rosji przyjrzą się przemówieniu Putina w poszukiwaniu nowych dowodów na jego intencje na Ukrainie, które według The Atlantic prawie na pewno będą wskazówką, czy „zakończy tę krucjatę, czy rozwinie ją w zagrażającą planecie wojnę”.

I choć Putin może w końcu zdecydować się nie wypowiadać wojny w ciągu pięciu dni, inni są przekonani, że nadal będzie wykorzystywał ten ważny dzień do wygłoszenia jakiegoś ważnego oświadczenia, jakim może być zaanektowanie zbuntowanych regionów Ługańska i Doniecka w . Ukraina wzmaga próby zdobycia Odessy lub ogłasza zwycięstwo w Mariupolu.

„On (Putin) będzie mógł ogłosić, że rosyjska armia odniosła pewne zwycięstwa na Ukrainie” – cytuje CNN Olega Ignatowa, starszego analityka ds. Rosji w Crisis Group.

„Może spróbować wykorzystać tę historię do umocnienia swojego poparcia”.

’złe przeczucie’

W międzyczasie pojawiły się również pewne oznaki, że inwazja może zakończyć się 9 maja, kiedy premier Węgier Viktor Orban – sojusznik Putina – powiedział niedawno papieżowi Franciszkowi, że pokój może zostać wkrótce osiągnięty.

READ  Koronawirus: Eksperci wzywają do inspiracji społeczności Pacyfiku z Fidżi, ponieważ wskaźniki szczepień opóźniają się

„Kiedy spotkałem Urbana, powiedział mi, że Rosjanie mają określony plan i że wojna zakończy się 9 maja” – powiedział papież włoskiej gazecie Corriere della Sera w wywiadzie opublikowanym we wtorek.

„Mam nadzieję, że tak. To wyjaśni tempo operacji wojskowych w ciągu ostatnich kilku dni” – kontynuował, ale dodał, że nie jest pewny szybkiego rozwiązania.

„Mam złe przeczucia we wszystkim, przyznaję.

„Jestem bardzo pesymistyczny. Jednak naszym obowiązkiem jest zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby powstrzymać wojnę”.