Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wojna na Ukrainie: obrońcy Mariupola będą walczyć do końca – PM

Premier Ukrainy Denis Szmyal powiedział, że ukraińscy obrońcy oblężonego portu Mariupol będą walczyć do końca z siłami rosyjskimi.

Zniszczony budynek w Mariupolu, bo upływa termin rosyjskiej kapitulacji ukraińskich bojowników w mieście.
zdjęcie: Agencja France-Presse / Agencja Anadolu

Powiedział, że miasto jeszcze nie upadło, pomimo ultimatum Rosji wobec pozostałych ukraińskich bojowników o poddanie się.

Tymczasem prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział, że Ukraina nie ma zamiaru oddawać żadnej ziemi we wschodnim Donbasie.

W ostatnich tygodniach Rosja skoncentrowała swój atak na wschodniej Ukrainie.

Ukraińscy urzędnicy powiedzieli, że pięć osób zginęło po zbombardowaniu Charkowa przez Rosję, a dwie kolejne zginęły w miejscowości Zołote.

W Mikołajowie na południu, gdzie bojownicy powstrzymują rosyjskie natarcie na port w Odessie, gubernator powiedział, że ataki rakietowe są kontynuowane.

Inne zmiany:

  • W swoim wielkanocnym przemówieniu papież Franciszek wezwał do pokoju na Ukrainie, mówiąc, że „napinanie mięśni podczas cierpienia” musi się skończyć.
  • rosyjskie i białoruskie ciężarówki Ustawiają się w kolejce do domu przez granicę polsko-białoruską Po upływie terminu Unii Europejskiej, który uniemożliwia im wjazd na jej terytorium
  • Rosyjscy urzędnicy potwierdzili śmierć generała dywizji Władimira Frolowa, zastępcy dowódcy 8. Armii i ósmego rosyjskiego generała, który według Ukrainy zginął w konflikcie.

W rozmowie z ABC Szmyhal powiedział, że rosyjski termin kapitulacji sił ukraińskich w Mariupolu do niedzieli o świcie został zignorowany.

„Miasto jeszcze nie upadło” – powiedział. „Nasze wojsko i żołnierze wciąż tam są, więc będą walczyć do końca. Teraz nadal są w Mariupolu”.

Rosyjskie wojsko powiedziało, że kontroluje prawie cały Mariupol, podczas gdy ukraiński batalion Azowski nadal broni Azovstal, ogromnej huty z widokiem na Morze Azowskie.

Miasto uważane jest za strategiczną nagrodę dla Rosjan, ponieważ zdobycie go dałoby im rozległy obszar łączący Krym z regionami kontrolowanymi przez prorosyjskich separatystów na wschodzie.

READ  Przypadki NSW przekraczają 12 000, gdy ciśnienie testowe słabnie

Ukraina zażądała, aby siły rosyjskie otworzyły korytarze humanitarne z miasta, aby umożliwić opuszczenie cywilów i rannych żołnierzy ukraińskich, ale od kilku tygodni nie doszło do ewakuacji na dużą skalę.

Agencje pomocy poinformowały, że sytuacja ludności cywilnej w mieście jest rozpaczliwa.

Mimo że obrońcy Mariupola wciąż się trzymają, ukraińscy urzędnicy nadal odrzucają jakąkolwiek perspektywę ustępstw terytorialnych na rzecz Rosji.

W niedzielnym wywiadzie dla CNN Zełenski odrzucił pomysł, by pozwolić Moskwie przejąć kontrolę nad Donbasem i częścią wschodniej Ukrainy w celu powstrzymania konfliktu.

„Ukraina i jej mieszkańcy są jasne. Nie żądamy niczyich ziem, ale nie zrezygnujemy z naszych ziem” – dodał.

BBC