Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Supermarkets across the UK have placed limits on cooking oil purchases

Wojna na Ukrainie: brytyjskie supermarkety ograniczają zakupy oleju spożywczego, ponieważ rosyjska inwazja powoduje problemy w łańcuchu dostaw | Wiadomości z Wielkiej Brytanii

Supermarkety w Wielkiej Brytanii ograniczyły ilość oleju spożywczego, który klienci mogą kupić z powodu problemów z łańcuchem dostaw spowodowanych inwazją Rosji na Ukrainę.

Większość oleju słonecznikowego w Wielkiej Brytanii pochodzi z Ukrainy, co doprowadziło do wprowadzenia ograniczeń dotyczących tego produktu, a także oliwy z oliwek i oleju rzepakowego w niektórych supermarketach.

Tesco powiedziało, że zezwala na trzy produkty na klienta, podczas gdy Waitrose i Morrisons ustalają limit na zaledwie dwa produkty.

Wojna na Ukrainie: siły rosyjskie „próbują szturmować” ostatnią twierdzę w Mariupolu – śledź aktualizacje na żywo

Użyj przeglądarki Chrome, aby uzyskać dostęp do odtwarzacza wideo

Jaki jest plan ataku Rosji?

Morrisons potwierdził Sky News, że „wprowadził nakrętkę dwóch butelek oleju słonecznikowego na klienta”.

„Mamy dobrą dostępność olejów spożywczych w sklepach i w Internecie” – powiedział Tesco w oświadczeniu. „Jeśli klient nie jest w stanie znaleźć preferowanego oleju, mamy wiele alternatyw do wyboru”.

„Aby upewnić się, że wszyscy nasi klienci mogą nadal otrzymywać to, czego potrzebują, wprowadziliśmy tymczasowy limit zakupu trzech produktów na klienta w przypadku produktów z naszej gamy olejów spożywczych”.

Waitrose dodał, że „ściśle monitoruje sytuację i współpracuje z naszymi dostawcami, aby upewnić się, że klienci nadal wybierają oleje spożywcze”.

Tymczasem rzecznik Sainsbury powiedział, że nie planuje wprowadzenia ograniczeń, podczas gdy Asda nie podjęła jeszcze żadnych działań.

Ukraina dostarcza większość oleju słonecznikowego w Wielkiej Brytanii
zdjęcie:
Ukraina dostarcza większość oleju słonecznikowego w Wielkiej Brytanii

Czytaj więcej:
Dlaczego Mariupol jest tak ważny dla Rosji i Ukrainy?
Uchodźca z Inferno opisuje atak Mariupola

Richard Walker, dyrektor zarządzający Supermarketów w Islandii, powiedział, że firma racjonowała sprzedaż oleju słonecznikowego do jednej butelki na klienta.

Tom Holder z Brytyjskiego Konsorcjum Detalistów (BRC) powiedział, że posunięcie to było tymczasowym środkiem „w celu zapewnienia dostępności dla wszystkich”.

READ  Bankowy weekend będzie najbardziej ruchliwy na drogach „od lat”

W rozmowie z Sky News powiedział: „Wojna na Ukrainie zakłóciła dostawy oleju słonecznikowego do Wielkiej Brytanii.

„Niektórzy detaliści wprowadzili limity liczby butelek, które klienci mogą kupić jako środek tymczasowy, aby zapewnić, że będą one dostępne dla wszystkich.

Subskrybuj codzienny podcast na podcast jabłkowy, podcast google, spotyfikować, głośnik

„Tam, gdzie występuje olej słonecznikowy jako składnik produktów, detaliści zastąpią go innymi bezpiecznymi olejami, takimi jak olej rzepakowy.

„Detaliści współpracują również z dostawcami, aby zwiększyć produkcję alternatywnych olejów spożywczych, aby zmniejszyć wpływ na konsumentów”.

Ceny olejów i tłuszczów do gotowania wzrosły o 7% i są o około jedną czwartą droższe niż rok temu, podał na początku tego miesiąca Urząd Statystyczny.

Wojna ukraińska zagraża również dostawom żywności i źródłom utrzymania ludzi w Europie, Afryce i Azji, którzy są uzależnieni od rozległych, żyznych pól uprawnych regionu Morza Czarnego, znanych jako „spichlerz świata”.