Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wojna między Rosją a Ukrainą: ukraiński Las Pokołycki jest miejscem ekshumacji masowych grobów

Mężczyźni niosą zwłoki podczas ekshumacji zwłok cywilów zabitych w Buczy. Zdjęcie / AP

Soczyście zielone piękno sosnowego lasu z śpiewającymi ptakami kontrastowało z gwałtowną śmiercią ofiar nowo odkrytej wojny Rosji na Ukrainie, gdy robotnicy ekshumowali ciała z innego masowego grobu w pobliżu miasta Bucha na obrzeżach Kijowa.

Wiele ofiar miało związane ręce za plecami. Haniebny akt odkopywania szczątków zbiegł się w czasie z raportem ukraińskiego szefa policji, że władze wszczęły śledztwo w sprawie śmierci ponad 12 000 osób od czasu inwazji Rosji na Ukrainę 24 lutego.

70-letnia Nadia Trubczaninowa płacze, niosąc trumnę swojego syna Vadima, 48-letniego, który został zabity przez rosyjskich żołnierzy.  Zdjęcie / AP
70-letnia Nadia Trubczaninowa płacze, niosąc trumnę swojego syna Vadima, 48-letniego, który został zabity przez rosyjskich żołnierzy. Zdjęcie / AP

Robotnicy w białych kuloodpornych kombinezonach i maskach używali łopat do wydobywania ciał z leśnej gleby, oznaczając każdą sekcję małymi żółtymi numerami na ziemi. Tuszki pokryte tkaniną i brudem przyciągały muchy.

„Strzały w kolana mówią nam, że ludzie byli torturowani” – powiedział na miejscu Andriej Niepietow, szef kijowskiej policji regionalnej. „Ręce związane z tyłu taśmą wskazują, że ludzie zostali aresztowani [hostage] przez długi czas i [enemy forces] Postaraj się uzyskać od nich jakiekolwiek informacje”.

Odkąd siły rosyjskie wycofały się z tego obszaru pod koniec marca, władze twierdzą, że odkryły ciała 1316 osób, wiele z nich w masowych grobach w lasach i innych miejscach.

Okropności Buchy wstrząsnęły światem po odejściu wojsk rosyjskich. Masowy grób, widziany przez dziennikarzy w poniedziałek, znajdował się za wykopanym rowem pod pojazd wojskowy. Odnaleziono ciała siedmiu cywilów. Nepetov powiedział, że znaleziono dwa ciała ze związanymi rękami i ranami postrzałowymi kolan i głowy.

Szef policji krajowej Igor Klimenko powiedział w poniedziałek ukraińskiej agencji informacyjnej Interfax, że śledztwo w sprawie śmierci ponad 12 000 Ukraińców obejmowało znalezienie niektórych z nich w masowych grobach. Powiedział, że masowych zabójstw dokonali snajperzy strzelający z czołgów i transporterów opancerzonych. Ciała znaleziono leżące na ulicach iw domach, a także w masowych grobach.

Sekretarz Generalny ONZ António Guterres stoi przy masowym grobie w Buczy.  Zdjęcie / AP
Sekretarz Generalny ONZ António Guterres stoi przy masowym grobie w Buczy. Zdjęcie / AP

READ  Afganistan upada: tłumacze przesiedleni do Nowej Zelandii obawiają się zemsty talibów na pozostawionej przez nich rodzinie

Nie określił liczby cywilów, których jest ponad 12 000, ani liczby personelu wojskowego.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w niedzielę Amerykańskiemu Komitetowi Żydowskiemu, że nie są znane pełne informacje o liczbie ciał w masowych grobach lub gdzie indziej. Przytoczył przypadek dwojga dzieci, które zginęły wraz z rodzicami w piwnicy bloku mieszkalnego w Mariupolu podczas rosyjskiego bombardowania. Zełenski, który jest Żydem i zaginionym w Holokauście krewnym, zapytał:

„Dlaczego tak się dzieje w 2022 roku? To nie są lata czterdzieste. Jak mogą powstać masowe mordy, tortury, palenie miast i obozy filtracyjne, które armia rosyjska utworzyła na terytoriach okupowanych w formie nazistowskich obozów koncentracyjnych?”

Inne zmiany:

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że od początku wojny siły ukraińskie wypędziły Rosjan z ponad 1000 osiedli, a w poniedziałek obiecał wyzwolić wszystkie okupowane terytoria, w tym Krym, który Rosja zaanektowała w 2014 roku.

W swoim nocnym przemówieniu wideo powiedział, że bitwa na Donbasie „z pewnością przejdzie do historii wojskowości jako jedna z najbardziej zaciekłych bitew w Europie i dla Europy”.

„Cena tej bitwy jest dla nas bardzo wysoka” – powiedział. „To po prostu okropne”.

Powiedział, że całkowity front wojenny tego kraju ma teraz 2500 kilometrów.

Amnesty International w poniedziałkowym raporcie oskarżyła Rosję o masowe używanie zakazanej amunicji kasetowej podczas nalotów na Charków, zabijając i raniąc setki cywilów.

Charków, drugie co do wielkości miasto Ukrainy, jest intensywnie bombardowane odkąd Rosja zaczęła atakować Ukrainę.

W raporcie cytowano lekarzy z charkowskich szpitali, którzy pokazali badaczom wyraźne fragmenty, które usunęli z ciał pacjentów, a także ocalałych i świadków ataków.

Członkowie ekipy ekshumacyjnej pracują podczas ekshumacji przy masowym grobie koło Buczy, na obrzeżach Kijowa na Ukrainie.  Zdjęcie / AP
Członkowie ekipy ekshumacyjnej pracują podczas ekshumacji przy masowym grobie koło Buczy, na obrzeżach Kijowa na Ukrainie. Zdjęcie / AP

Gubernator Ługańska Serhij Hajday powiedział Associated Press, że ciężkie walki uliczne trwały w poniedziałek w Siewierodoniecku, jednym z dwóch dużych miast w regionie Donbasu, które wciąż jest w pełni okupowane przez siły rosyjskie.

READ  Tysiące maszerują Queen Street w Auckland w obronie Palestyńczyków

W ciągu dnia Haidai zaktualizował swoje szacunki dotyczące zakresu rosyjskiej kontroli nad miastem z 70% do 80%. Siły ukraińskie walczą z wrogiem „budynek po bloku, ulica po ulicy, dom po domu, z różnym powodzeniem”.

W mieście pozostało ponad 10 000 osób. Hayday powiedział, że wysiłki mające na celu ich ewakuację utknęły w martwym punkcie, ponieważ siły rosyjskie zniszczyły dwa z trzech mostów łączących Siewierodonieck i Łyczańsk, drugie miasto Ługańska, które jeszcze nie zostało opanowane przez Moskwę. Gubernator powiedział, że pozostały most jest stary, zniszczony i niebezpieczny.

Łysychańsk nadal znajduje się pod kontrolą Ukrainy, ale jest regularnie bombardowany przez siły rosyjskie. Haidai powiedział, że w niedzielnym bombardowaniu zginęło trzech cywilów w mieście, w tym 6-letnie dziecko.

Eduard Basurin, odpowiedzialny za wspieranych przez Rosję separatystów w Doniecku, stwierdził w poniedziałek, że Siewierodonieck został zakazany i że ukraińscy bojownicy nie mają innego wyjścia, jak tylko się poddać. Heidi odrzuciła to jako „kłamstwo”.

Wspierani przez Rosję separatyści w regionie Doniecka poinformowali w poniedziałek, że siły ukraińskie zbombardowały targ w Doniecku, zabijając trzech cywilów i raniąc 18 innych. Według rosyjskiej agencji informacyjnej RIA Novosti było to najcięższe bombardowanie sił ukraińskich od 2015 roku.

Szef wspieranego przez Rosję rządu w Doniecku, Denis Pushlin, również został zacytowany przez ciężkie bombardowania i powiedział na swoim kanale Telegram, że więcej żołnierzy – zwłaszcza Rosjan – zostało wezwanych do pomocy.

Rosyjskie wojsko ogłosiło w poniedziałek, że zniszczyło „dużą liczbę broni i sprzętu wojskowego”, które siły ukraińskie otrzymały od Stanów Zjednoczonych i Europy.

Rzecznik Ministerstwa Obrony Igor Konashenkov powiedział, że „precyzyjne pociski wystrzeliwane z powietrza” trafiły w dostawy w pobliżu dworca kolejowego Udachna w obwodzie donieckim we wschodniej Ukrainie. Konashenkov powiedział również, że w sąsiednim obwodzie ługańskim zniszczono „punkt tymczasowego rozmieszczenia obcych najemników” i ukraińską stację radarową dla systemu rakiet przeciwlotniczych Buk-M1.

Członek ekipy ekshumacyjnej pracuje podczas ekshumacji przy masowym grobie pod Buchą.  Zdjęcie / AP
Członek ekipy ekshumacyjnej pracuje podczas ekshumacji przy masowym grobie pod Buchą. Zdjęcie / AP

READ  Covid-19: 11 nowych przypadków koronawirusa w społeczności zarejestrowanych podczas wybuchu epidemii w Wiktorii

Konashenkov powiedział, że w obwodzie ługańskim i charkowskim zostały zniszczone dwie baterie systemów rakietowych wielokrotnego startu.

Nie było natychmiastowego potwierdzenia rosyjskich roszczeń wobec Ukrainy.

Holenderski rząd zapowiedział, że w przyszłym miesiącu zorganizuje konferencję ministerialną na temat odpowiedzialności na Ukrainie, mającą na celu wzmocnienie i koordynację dochodzeń w sprawie zbrodni wojennych.

W poniedziałek minister spraw zagranicznych Wopke Hoekstra powiedział, że społeczność międzynarodowa podjęła już szybkie działania w celu zbadania rzekomych okrucieństw na Ukrainie, ale że istnieje „pilna potrzeba dalszego koordynowania bieżących wysiłków na tym froncie”.

Holenderski rząd, prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego Karim Khan i europejski komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders będą gospodarzami spotkania 14 lipca w Hadze.

Khan wszczął już śledztwo i rozmieścił swój największy zespół prokuratorów na Ukrainie w celu zebrania dowodów, m.in. w Buczy, niedaleko stolicy Kijowa, gdzie zwłoki zaśmiecały ulice po wycofaniu wojsk rosyjskich na początku wojny.

– AP