Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Właściciele domów doświadczają wzrostu miesięcznego kredytu hipotecznego o 200 GBP, gdy stopy procentowe zbliżają się do najwyższych od 10 lat

Właściciele domów doświadczają wzrostu miesięcznego kredytu hipotecznego o 200 GBP, gdy stopy procentowe zbliżają się do najwyższych od 10 lat

Właściciele domów doświadczyli wzrostu spłat kredytu hipotecznego o 200 GBP miesięcznie, ponieważ stopy procentowe zbliżają się do najwyższego poziomu od 10 lat.

Według analityka Moneyfacts, średnia dwuletnia stopa oprocentowania kredytów hipotecznych wyniosła 4,09%, najwyższa od lutego 2013 roku. Wyższy koszt pożyczek jest efektem sześciu kolejnych podwyżek stóp procentowych banków od grudnia ubiegłego roku, po dekadzie historycznie niskich stóp procentowych.

Rok temu średnia dwuletnia naprawa była dostępna w tempie 2,45%. Oznacza to, że średnia miesięczna spłata 250 000 funtów kredytu hipotecznego wzrosła z 1115 funtów do 1332 funtów w zeszłym roku, co stanowi wzrost o 217 funtów miesięcznie.

Mark Harris, broker SPF Private Clients, powiedział, że dwuletnie wysokie stawki będą „dużym szokiem” dla właścicieli domów, którzy naprawili swoje kredyty hipoteczne podczas pandemii i będą musieli angażować się w znacznie droższe transakcje.

Według UK Finance, organu handlu bankowego, na całym rynku około 1,3 miliona właścicieli domów dotrze w tym roku do końca swoich umów o kredyt hipoteczny o stałym oprocentowaniu.

Około 500 000 właścicieli domów zaciągnęło dwuletnie pożyczki o stałym oprocentowaniu, gdy stopa bankowa była na rekordowo niskim poziomie 0,1% podczas pandemii, a oprocentowanie kredytów hipotecznych było tak niskie, jak 1%.

Harris powiedział: „Będzie to ogromna niespodzianka dla ludzi, którzy zamierzają wycofać się z zawartych umów. Będzie to miało wpływ na to, jak rodziny będą sobie radzić z innymi elementami kryzysu kosztów utrzymania, w tym rosnącymi rachunkami za energię i żywność. ”

Oczekuje się, że inflacja, która w lipcu osiągnęła najwyższy od 40 lat poziom 10,1 proc., do końca tego roku osiągnie 13 proc. Tymczasem oczekuje się, że pułap cen energii wzrośnie w październiku o 81% do 3576 GBP.

właściciele domów Tegoroczna restrukturyzacja może spowodować spadek dochodu rozporządzalnego o ponad jedną czwartą UK Finance ostrzega przed podwójnymi skutkami inflacji i rosnących oprocentowań kredytów hipotecznych.

READ  Co zrobić, gdy ktoś zatrzyma się po drugiej stronie podjazdu bez jego zgody

Kim Barrett, niezależny doradca finansowy, powiedział, że zarządzanie kosztami kredytu hipotecznego ma kluczowe znaczenie dla rodzin. Chociaż dwuletnie umowy zapewniają większą elastyczność, zwykle doradzał swoim klientom, aby spłacali kredyty hipoteczne tak długo, jak to możliwe.

„Ludzie mają tendencję do kupowania najniższych cen na rynku, które zwykle są zmienne” – powiedział. Ale to może być błąd. Zmienne, krótkoterminowe transakcje o stałej pozycji wystawiają Cię na działanie rynku, gdy jest on niestabilny.”

Barrett powiedział, że młodzi właściciele domów powinni jak najdłużej spłacać kredyty hipoteczne, zwłaszcza że ich potencjał zarobkowy prawdopodobnie będzie stale rósł w trakcie ich kariery. „Jeśli możesz sobie na to teraz pozwolić, twój kredyt hipoteczny powinien z czasem stać się bardziej przystępny” – powiedział.

Jednak podczas gdy koszty pożyczek stale rosną, główne banki nie przerzuciły wyższych stóp procentowych na oszczędzających. Moneyfacts podał, że średnia stawka za łatwo dostępne konto oszczędnościowe wynosi 0,74 za sztukę. Jednak stopa procentowa banku wzrosła do 1,75%, a niektórzy obserwatorzy rynku spodziewają się, że do końca tego roku osiągnie 3%.

Stopy oszczędności pozostały na niskim poziomie w ciągu ostatniej dekady. Według Moneyfacts ostatni raz, kiedy łatwo dostępny średni rachunek dawał lepsze oprocentowanie, miał miejsce w marcu 2013 roku.

Chociaż stopy oszczędności poprawiły się w ostatnich miesiącach, oszczędzający nadal nie mają nadziei na osiągnięcie stopy zbliżonej do inflacji. Oznacza to, że ich pieniądze będą nadal tracić swoją prawdziwą wartość.

Na przykład depozyt w wysokości 10 000 GBP zapisany na koncie Standard Medium przyniesie 74 GBP rocznie odsetek. Ale po uwzględnieniu wpływu inflacji straciłby 850 funtów swojej siły nabywczej.