Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wielka Brytania uważa, że ​​płatności na rzecz dostawców energii chronią konsumentów przed wysokimi rachunkami

Wielka Brytania uważa, że ​​płatności na rzecz dostawców energii chronią konsumentów przed wysokimi rachunkami

Wielka Brytania rozważa radykalną interwencję na rynku energii, w ramach której państwo dokonuje płatności na rzecz dostawców energii, gdy hurtowe ceny gazu gwałtownie rosną, aby złagodzić cios dla konsumentów.

Wtajemniczeni rządowi opisali propozycję promowaną przez firmy energetyczne jako „rozsądną” i „logiczną”, ale przyznają, że takie posunięcie ma wiele wad.

W ramach tej inicjatywy dostawcy energii otrzymają płatności od rządu, gdy ceny hurtowe gazu przekroczą określony próg, aby nie musieli już przenosić wzrostu na konsumentów.

Niektórzy dostawcy twierdzą, że propozycja – znana jako mechanizm tymczasowej stabilizacji cen – może być samofinansująca się przez kilka lat, ponieważ firmy energetyczne musiałyby zwrócić pieniądze rządowi, gdy ceny hurtowe spadłyby poniżej uzgodnionego poziomu.

Kanclerz Rishi Sunak przyznaje, że może to narazić podatników na ryzyko, jeśli ceny hurtowe pozostaną wysokie, ale rozmawiał z premierem Borisem Johnsonem o sposobach złagodzenia kryzys kosztów życiaUrzędnicy mówią.

Bez działań ze strony Downing Street maksymalna cena rachunków za energię elektryczną w domu może wzrosnąć z 1277 funtów rocznie do ponad 1900 funtów w kwietniu – zwiększając inflację – i nastąpiłaby w tym samym czasie, gdy wejdą w życie podwyżki podatków.

Johnson czeka na 5 maja lokalne wybory, które mogą zadecydować o jego politycznym losie Badania nad polityką „czerwonego mięsa” W najbliższych tygodniach poprzeć jego słabe premierostwo przed tymi wyborami.

Inne możliwości złagodzenia wpływu wyższych cen energii mają swoje własne problemy. Obniżenie podatku od wartości dodanej od energii domowej z 5 procent do zera jest wciąż na stole, ale Johnson określił to jako „tępe narzędzie”, które pomaga zarówno bogatym, jak i biednym rodzinom.

Ministrowie wykazali się też letniością w swoich dotacjach Pożyczki wspierane przez rząd dla firm energetycznych. Według niektórych szacunków wielkość wymaganej pożyczki wynosi 20 miliardów funtów, a jedna osoba zaznajomiona z dyskusjami powiedziała: „Niektóre firmy nie będą w stanie podjąć większego ryzyka kredytowego”.

READ  Asda i Morrisons tną ceny, gdy supermarket walczy o klientów | Lew

Sunak chce zapewnić ukierunkowane wsparcie biednym rodzinom – być może poprzez rozszerzenie wzniżka na ramię w domu Planowane – ale ministrowie chcą pójść znacznie dalej.

Emma Pinchbeck, dyrektor naczelny brytyjskiego Urzędu ds. Handlu Energią, potwierdziła w poniedziałek, że dostawcy omawiali z Ministerstwem Skarbu mechanizm złagodzenia wzrostu cen hurtowych dla konsumentów.

Powiedziała BBC Breakfast: „Skarbiec poprosił przemysł o rozważenie opcji rozłożenia kosztów samego gazu na dłuższy okres”.

Dodała, że ​​w ramach takiego mechanizmu, w „roku, w którym [wholesale gas] Cena jest niższa, przemysł płaci rządowi rządowi, a w roku, w którym cena jest wyższa, rząd pomaga przemysłowi alokować koszty”.

Znawcy rządu przyznają, że nie ma łatwego sposobu na zarządzanie gwałtownie rosnącymi kosztami energii, ale twierdzą, że program może oferować skarbowi przynajmniej pewne możliwości odzyskania pieniędzy, gdy ceny gazu w końcu spadną.

„Gdyby to nie był początek, nie rozmawialibyśmy o tym z firmami energetycznymi” – powiedziała osoba zaznajomiona z toczącymi się dyskusjami z Departamentem Biznesu i Skarbu Państwa. „Jest wiele problemów z dostawą, ale to rozsądna opcja”.

Mechanizm będzie podobny w konstrukcji do „Kontrakty na różnicę” Który wspiera wytwarzanie energii odnawialnej w Wielkiej Brytanii, gwarantując minimalną cenę energii elektrycznej dla producentów energii.

Ale pomysł nie jest popularny wśród dostawców na całym świecie. Jeden z dyrektorów wyższego szczebla z branży powiedział, że „nie jest jasne, jak możesz to zakończyć i w którym momencie to skończysz?”

Dyrektor dodał, że taki mechanizm skutecznie „zamknie rynek dla konkurencji”, ponieważ żaden konsument nie będzie chciał przejść na umowy o stałej cenie, podczas gdy mechanizm stabilizacyjny chroni ceny dla gospodarstw domowych, których rachunki są podyktowane limitem cenowym w Wielkiej Brytanii.

Investec, bank inwestycyjny, zrewidował w poniedziałek swoje szacunki dotyczące podwyżki cen w kwietniu, która ma zostać ogłoszona w przyszłym miesiącu, po spadku cen hurtowych w ostatnich tygodniach. Obecnie oczekuje wzrostu o 630 GBP do 1907 GBP na rodzinę w porównaniu z poprzednią prognozą 2000 GBP.

READ  Turcja ogranicza wyjazdy migrantów na Białoruś w miarę narastania kryzysu na granicach UE

Ale Martin Young, analityk ds. energii w banku, ostrzegł, że pułap powinien wzrosnąć po raz drugi do 2100 funtów w październiku, kiedy to ma nastąpić kolejna rewizja. Inni analitycy moc Limit będzie musiał zostać zwiększony w październiku do 2300-2400 funtów w oparciu o ceny kontraktów terminowych na energię.