Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wiadomości o UE: Bruksela ograniczy przekazy pieniężne z UE do Polski i Węgier | Polityka | Aktualności

Posłowie do PE prowadzą kampanię wzywającą Komisję Europejską do zablokowania przyszłych podręczników UE dla Warszawy i Budapesztu. To dlatego, że eurokraci publikują swój roczny raport dotyczący rządów prawa. Zachowanie Polski i Węgier wywołało ostre ostrzeżenia o słabej niezależności sądownictwa i słabych wojnach z korupcją na wysokim szczeblu.

Dwa zbójeckie państwa nie podpisały jeszcze swoich planów obcięcia unijnego funduszu odzyskiwania wirusa koronowego o wartości 691 miliardów dolarów.

Przed publikacją raportu niemiecki eurodeputowany Daniel Bryant ostrzegł, że pieniądze podatników zostaną źle wykorzystane przez Warszawę i Budapeszt.

Eurodeputowany Zielonych, który był negocjatorem w sprawie unijnego mechanizmu prawnego, chce, aby Bruksela wreszcie podjęła działania polegające na natychmiastowym cięciu funduszy.

Powiedział Express.co.uk: „To nie przypadek, że los kwestii prawnych w krajach, które otrzymują najwięcej funduszy unijnych, jest ogromny.

„Korupcja z funduszami unijnymi leży u podstaw europejskiego kryzysu prawnego. Komisja Europejska słusznie umieszcza ten związek na pierwszym planie swojego raportu w Polsce i na Węgrzech.

„Pieniądze unijnych podatników są systematycznie nadużywane na rzecz demokracji. Tu leży rozwiązanie. Jeśli chcemy powstrzymać Węgry i Polskę przed przekształceniem się w dyktatury, UE musi natychmiast przestać dawać unijne pieniądze Warszawie i Budapesztowi”.

Szczególnie delikatne są rozdziały raportu dotyczące Węgier i Polski, ponieważ ich plany nie zostały jeszcze zatwierdzone.

Mechanizm prawny UE był negocjowany w ramach koalicyjnego funduszu odzyskiwania wirusa koronowego.

Ma on na celu umożliwienie państwom członkowskim i urzędnikom UE interweniowania w przypadku uznania, że ​​jakiś kraj nadużywa przepisów ze szkodą dla interesów finansowych obozu.

Obie stolice przedstawiły swoje plany i prowadzą rozmowy z Brukselą w nadziei na uzyskanie poparcia Komisji.

Warszawa poprosiła o blisko 21 miliardów dolarów, a Węgry 6 miliardów dolarów, co znajduje się w funduszu naprawczym bloku o wartości 691 miliardów dolarów.

Polska otrzymała dodatkowy miesiąc na uzyskanie aprobaty dla swojego planu, który zdaniem krytyków warszawskiego rządu nacjonalistycznego powinien zostać odrzucony.

READ  Odkryj dziedzictwo krajów Europy Wschodniej | Społeczność

Pan Bryant dodał: „Praworządność dokumentuje teraz widoczne niedociągnięcia po raz drugi w ciągu 12 miesięcy w Polsce i na Węgrzech.

Musisz przeczytać: UE podważa zaufanie do porozumienia Brexit z Wielką Brytanią – dba o własne interesy

W przypadku Polski raport ostrzega przed „nadmiernym naciskiem” w sprawach korupcyjnych.

Budzi również obawy, że Minister Sprawiedliwości jest Prokuratorem Generalnym kraju.

Austria i Bułgaria są wymieniane jako potencjalne obawy przed korupcją, podczas gdy Czechy mają interesy na wysokim szczeblu.

Raport zostanie opublikowany dzisiaj przez komisarzy UE Didiera Reindersa i Verę Jurovą.