Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Weź pięć: Co się dzieje z „apokalipsą upałów”, podczas której Wielka Brytania ogrzała się do 40°C?

Mieszkańcy Wielkiej Brytanii zostali poproszeni o pozostanie w domu, gdy temperatura wzrośnie 40°C Po raz pierwszy we wtorek ostrzegł pasażerów, że szyny mogą uginać się pod wpływem fali upałów, która przetoczyła się po Europie.

Firmy kolejowe oferowały zwrot pieniędzy, a Network Rail powiedział pasażerom, aby nie podróżowali na północ poza Londyn do „czerwonej strefy”, ponieważ Met Service spodziewał się, że w sklepie będzie więcej płonącej pogody.

Wielka Brytania była ostatnim krajem, który spłonął z powodu niezwykle gorącej i suchej pogody Śmiertelne pożary lasów w Hiszpanii, Portugalii i Francji, powodując setki zgonów związanych z upałami.

Czytaj więcej:
* Wielka Brytania ma najcieplejszą noc w historii, która zapewnia rekordowe upały
* Mężczyzna aresztowany w policyjnym śledztwie w sprawie szalejących pożarów lasów we Francji
* Na zdjęciach: Gorący „koniec świata” w Europie wywołuje pożary i ekstremalne temperatury
* „Apokalipsa” ekstremalnych temperatur naraża prawie połowę Unii Europejskiej na ryzyko suszy
* „Zmiany klimatyczne zabijają”: hiszpański premier ostrzega przed falą upałów, która rozprzestrzenia się w całej Europie

Jak gorąca jest pogoda?

W Wielkiej Brytanii Met Office odnotowało prowizoryczny odczyt 40,2 stopnia Celsjusza w Londynie, wczesnym wtorkowym popołudniem. Wcześniej najwyższa zarejestrowana temperatura wynosiła 38,7°C, wyznaczona w 2019 roku.

„Czterdzieści jeden nie jest wykluczone” – powiedziała Penelope Endersby, dyrektor generalna Met Office. „Mamy do 43 sekund w formie, ale mamy nadzieję, że nie będzie tak wysoka”.

Wielka Brytania nie jest jedynym krajem, który załamuje się w rekordowych temperaturach.

Argentyńska studentka zanurza głowę w fontannie, aby ochłodzić się na Trafalgar Square 19 lipca (czasu brytyjskiego) w Londynie.

Dan Kitwood / Getty Images

Argentyńska studentka zanurza głowę w fontannie, aby ochłodzić się na Trafalgar Square 19 lipca (czasu brytyjskiego) w Londynie.

Portugalia W zeszłym tygodniu najwyższy krajowy poziom wyniósł 47°C, podczas gdy regiony przybrzeżne Francji odnotowały 40°C i więcej. Francuski meteorolog opisał upał jako „Koniec Wolnego Świata”.

Merkury w hiszpańskim mieście Ourense po raz pierwszy osiągnął 43,2 stopnia Celsjusza w zeszły wtorek, a hiszpański meteorolog powiedział, że temperatury na zachodzie i południu kraju wzrosną do około 45 stopni Celsjusza.

Niemcy przewidują możliwe rekordowe temperatury, ponieważ kilka obszarów ostrzegania przed pożarami lasów podniosło się do najwyższych poziomów.

Najwyższa temperatura, jaką kiedykolwiek zarejestrowano w Europie w zeszłym roku, z Sycylia we Włoszech osiągnęła 48,8 °C.

19 lipca (czasu brytyjskiego) mieszkańcy Leeds korzystają z relaksującego brodzika na zewnątrz swoich domów.

Christopher Furlong / Getty Images

19 lipca (czasu brytyjskiego) w Leeds mieszkańcy korzystają z relaksującego brodzika przed domami.

Zmiana klimatu jest zabójczaHiszpański premier Pedro Sanchez powiedział na początku tego tygodnia podczas wizyty w regionie Estremadura, miejscu trzech poważnych pożarów. „Zabija ludzi, zabija nasze ekosystemy i bioróżnorodność”.

Teresa Ribera, hiszpańska minister ds. transformacji środowiska, określiła swój kraj jako „dosłownie pod ostrzałem” podczas rozmów na temat zmian klimatycznych w Berlinie.

I ostrzegła przed „przerażającymi perspektywami na nadchodzące dni” – po ponad 10 dniach temperatur powyżej 40C, w nocy tylko umiarkowanie ochłodziło się.

Miejscowy obywatel gasi pożar lasu łopatą podczas pożaru lasu w Tabarze w północno-zachodniej Hiszpanii, 19 lipca (czasu lokalnego).

Bernat Armanji/The Associated Press

Miejscowy obywatel gasi pożar lasu łopatą podczas pożaru lasu w Tabarze w północno-zachodniej Hiszpanii, 19 lipca (czasu lokalnego).

Jak złe są pożary?

Tysiące strażaków było w Europie Walcząc o powstrzymanie pożarów Spowodowane przez gorącą i suchą pogodę w ciągu ostatnich kilku tygodni.

W regionie Gironde w południowo-zachodniej Francji gwałtowne pożary nadal rozprzestrzeniają się w suchych lasach sosnowych, frustrując wysiłki gaśnicze ponad 2000 strażaków i bombowców wodnych.

W Hiszpanii strażacy wspierani przez brygady wojskowe próbują ugasić ponad 30 pożarów lasów rozsianych po całym kraju.

Pasażerowie robią zdjęcia ogromnego pożaru podczas podróży pociągiem w Zamorze w Hiszpanii.

Francisco Siwan Perez/AFP

Pasażerowie robią zdjęcia ogromnego pożaru podczas podróży pociągiem w Zamorze w Hiszpanii.

Hiszpańskie Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że „większość” jego samolotów przeciwpożarowych została rozmieszczona w celu dotarcia do pożarów, z których wiele znajduje się w nierównym terenie i wzgórzach, do których trudno dotrzeć załogom naziemnym.

Niektóre z najbardziej niepokojących pożarów w Hiszpanii koncentrują się w zachodnich regionach Estremadury, Kastylii i Leonu. Obrazy przedstawiające pióropusze ciemnego dymu unoszące się nad zalesionymi wzgórzami prażonymi w słońcu stały się popularne na wielu słabo zaludnionych obszarach wiejskich.

Węgry, Chorwacja i grecka wyspa Kreta również walczyły ostatnio z pożarami, podobnie jak Maroko i Kalifornia. Włochy są w środku fali upałów na początku lata, wraz z najgorszą suszą na północy od 70 lat.

Policjant podaje wodę strażnikowi podczas służby przed Pałacem Buckingham w Londynie.

Matt Dunham/AFP

Policjant podaje wodę strażnikowi podczas służby przed Pałacem Buckingham w Londynie.

Jaki jest wpływ ciepła?

Ponad 1000 osób w całej Europie zmarło z przyczyn związanych z upałami.

Według hiszpańskiego Instytutu Carlosa III, który codziennie odnotowuje zgony związane z temperaturą, 360 zgonów zostało przypisanych wysokim temperaturom od 10 do 15 lipca. Porównuje się to z 27 zgonami związanymi z temperaturą w ciągu ostatnich sześciu dni.

W Portugalii dziesiątki osób zostało rannych w ponad tygodniu pożarów w całym kraju.

Pożar, który wybuchł we francuskim La Teste-de-Buch, zmusił do ucieczki ponad 10 000 osób, podczas gdy wielu z nich zwykle przybywa do pobliskiego regionu wybrzeża Atlantyku na wakacje.

Francuskie władze zamknęły kilka miejsc na tym wybrzeżu z powodu pożaru, w tym plaże La Lagoon i Petit Nice, które zostały dotknięte pożarem w niedzielę, oraz najdłuższe wydmy w Europie, Dunes du Pilate.

W zeszłym tygodniu na lotnisku Gatwick w Wielkiej Brytanii wczasowicze „nie myśleli” stoją w kolejce przy bramce „bez klimatyzacji”.

Co kryje się za falą upałów?

Zmiana klimatu. Naukowcy twierdzą, że fale upałów są bardziej intensywne, częstsze i dłuższe z powodu zmiany klimatu, a ekstremalne temperatury prawdopodobnie staną się bardziej powszechne.

Susze i fale upałów związane ze zmianą klimatu również utrudniły walkę z pożarami lasów.

Badania wykazały, że prawdopodobieństwo, że temperatury w Wielkiej Brytanii osiągną 40 stopni Celsjusza, jest dziesięciokrotnie wyższe niż w epoce przedindustrialnej.

Ponieważ na półkuli północnej pozostaną jeszcze dwa miesiące lata, ludzie w Wielkiej Brytanii i całej Europie nie odczują ulgi.

rzeczy

Australijskie pożary buszu szaleją, w Arktyce „pożary zombie”. Zmiana klimatu może zwiększyć intensywność pożarów. to jest sposób.

Jak wpłynęło to na transport?

Jest tak gorąco, że nie wytrzymają tego nawet pasy startowe na lotniskach.

RAF został zmuszony do korzystania z alternatywnych lotnisk po stopieniu pasa startowego w jego bazie Oxfordshire. Lotnisko Londyn-Luton w tym tygodniu zawiesiło loty po wykryciu powierzchownej usterki na pasie startowym.

Operator kolejowy Network Rail poinformował we wtorek, że spodziewa się wzrostu ciepła na kilometr szyny o 30 centymetrów.

„W normalny dzień mamy około 30 000 km linii kolejowych, ale dziś sieć jest o około 9 km dłuższa” – powiedziała na Twitterze. Dodała, że ​​pociągi jeżdżą wolniej, aby zapobiec skręcaniu kolei, ale doradziła ludziom, aby zostali w domu lub, jeśli to możliwe, przemyśleli trasy podróży.

Szef agencji pogodowej ONZ wyraził nadzieję, że upał, który ogarnia Europę, będzie „dzwonkiem alarmowym” dla rządów, aby zrobiły więcej w sprawie zmian klimatycznych.

READ  Mężczyzna nie obrabował banku, ponieważ personel nie mógł odczytać jego odręcznej notatki