Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Weryfikujące fakty dotyczące inflacji

Inflacja stała się grą polityczną, w której rząd i opozycja wysuwają sprzeczne twierdzenia o czynnikach wzrostu kosztów życia i rozwiązań.

Więc kto ma pieniądze? A kto jest nieuchwytny? Kochla Norman poszedł do klasy ekonomii 101 prowadzonej przez starszego wykładowcę Roberta Kirkby na Victoria University of Wellington, aby dowiedzieć się więcej.

National i ACT twierdzą, że wydatki rządowe spowodowały wzrost inflacji do obecnego poziomu 7,3%, czy są one prawdziwe?

W tym roku rząd wydaje do budżetu dodatkowe 6 miliardów dolarów. Robert Kirkby mówi klasie, że wydatki rządowe są inflacyjne, ale pytanie brzmi, w jakim stopniu.

„Może to nie jest główna siła napędowa, może to mniejszy kierowca” – powiedział Kirkby.

Szacuje się, że przyczyniają się one około jednej czwartej do 7,3% stopy inflacji.

Ale wskazuje również, że dodatkowe wydatki rządowe prowadzą do wyższego PKB i większej liczby miejsc pracy.

„Każdy lubi wskazywać ten jeden powód, który powoduje inflację, ale tak naprawdę jest wiele przyczyn i to jest jedna z nich, ale nie będzie to jedna z największych” – powiedział Kirkby.

Rząd obwinia światowe mocarstwa, w tym wojnę na Ukrainie i problemy z łańcuchem dostaw. Jak to jest w porządku?

Robert Kirkby powiedział, że szacunki Banku Rezerwy dotyczące stopnia, w jakim mocarstwa globalne przyczyniają się do inflacji, wynoszą około 2 z 7,3%.

Potęgi światowe, powiedział, są „zdecydowanie tam”. Inwazja Rosji na Ukrainę spowodowała wzrost cen ropy i pszenicy, a Nowa Zelandia nie może kontrolować światowych cen ropy.

Problemy w łańcuchu dostaw są „z pewnością realne”, powiedział Kirkby.

Zaznacza jednak, że Nowa Zelandia w rzeczywistości eksportuje i importuje więcej niż kiedykolwiek.

„Problem polega na tym, że chcemy kupić dużo więcej niż przed pandemią”.

Sugeruje, że problem łańcucha dostaw może nie być tak łatwy do naprawienia, jak początkowo sądzono.

READ  Statek do naprawy kabli wypływa z Papui Nowej Gwinei, aby przywrócić łączność z Tonga

Opozycja obwinia lokalne siły, w tym niedobory siły roboczej i koszty korporacyjne, za podbijanie inflacji. Czy mają rację?

Robert Kirkby powiedział, że obserwujemy dużą czysto krajową inflację, na przykład czynsze.

„Czynsze nie mają nic wspólnego z problemami globalnymi, prawda, jest to wyraźnie lokalna sprawa mieszkaniowa”.

Powiedział, że opozycja ma rację, że firmy mają problemy z zatrudnianiem, ale nie prowadzi to do znacznie wyższych płac ani wyższych cen.

„Chodzi o to, że jeśli wpuścimy więcej imigrantów, będziemy w stanie zatrzymać wzrost płac i zatrzymać inflację, ale to nie wydaje się napędzać inflacji, ponieważ wzrost płac jest znacznie mniejszy niż cena”.

Czy zatem „patriota” i „pracownicy” mają po części rację co do kierowców?

tak. „Inflacja ma miejsce w sprawach krajowych i międzynarodowych, ale to nie jest to czy tamto, w zasadzie dzieje się to w obu przypadkach jednocześnie”, powiedział Kirkby.

Premier powiedział, że inne kraje na świecie również doświadczają inflacji. Czy ona ma rację?

Stopa inflacji w Nowej Zelandii osiągnęła w tym tygodniu najwyższy od 32 lat poziom 7,3%. Inflacja w Wielkiej Brytanii jest najwyższa od 40 lat i wynosi 9,4%, w USA 9,1%, w Niemczech 8,2%, aw Australii 5,2%.

Kirkby zwraca jednak uwagę, że chociaż wysoka inflacja występuje w większości krajów, nie jest to coś, czego doświadcza każdy kraj, z niską inflacją w Chinach, Szwajcarii i Japonii.

„Inflacja zabija gospodarki i niszczy źródła utrzymania, a już powoduje ogromną ilość bólu i szkód”, powiedział Christopher Luxon, czy ma rację?

Robert Kirkby powiedział, że ma większą rację co do drugiej połowy tego zdania – inflacja powoduje ból, szczególnie dla osób o niskich dochodach.

Ale czy zabija gospodarki? Teraz nie jest jasne, powiedział Kirkby.

„PKB jest nadal wysoki, a zatrudnienie nadal wysokie, więc uważamy, że wyrządza to pewne szkody gospodarce, ale nie jest jasne, jak bardzo to robi, jeśli nadal będzie rosło, zacznie przynosić duże sumy”.

READ  Wojna na Ukrainie: Rosja uderza w obwód kijowski

Następnie pytanie studenta na wykładzie: Kto indywidualnie odpowiada za wysoką inflację – Grant Robertson i jego wydatki? Albo Adrian Orr i Bank Rezerw?

Robert Kirkby powiedział, że winę ponosi Bank Rezerw, ponieważ jego zadaniem jest kontrolowanie inflacji i robi to poprzez oficjalną stopę pieniężną. Bank Rezerw jest odpowiedzialny za utrzymanie stopy inflacji w przedziale od 1 do 3%.

Opozycja chce obniżek podatków i wydatków, by walczyć z inflacją. Czy to zadziała?

„Ogólne obniżki podatków sprawią, że więcej pieniędzy w twojej kieszeni i w mojej kieszeni, a prawdopodobnie wydamy część z nich ponownie, a to będzie inflacyjne” – powiedział Kirkby.

Sekretarz skarbu Grant Robertson twierdzi, że obniżka podatków paliwowych pomogła obniżyć inflację. Czy on ma rację?

Ma rację co do techniki, powiedział Kirkby. Pomaga to ulżyć ludziom przy dystrybutorze, ale obniżki podatków, niezależnie od tego, czy dotyczą dochodu, czy paliwa, nadal są inflacyjne. Powiedział, że trzy sposoby na obniżenie inflacji to cięcie wydatków, podnoszenie podatków i podnoszenie stóp procentowych.