Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wayland staje się wirtualny dzięki programistom Mint dodanym do Cinnamon 6 • The Register

Wayland staje się wirtualny dzięki programistom Mint dodanym do Cinnamon 6 • The Register

Twórcy Linux Mint i pulpitu Cinnamon eksperymentują z protokołem Wayland — podobnie jak oryginalny twórca Xfce.

Mennica Linuksa Aktualizacja październikowa Pokazuje, że Cinnamon, jeden z ostatnich znaczących komputerów stacjonarnych obsługujących wyłącznie Linux X11, zaczyna się zmieniać: programista Mint Clément Lefebvre eksperymentuje z wersją Wayland.

Repozytorium wersji beta projektu o nazwie kodowej „Romeo” jest zazwyczaj prywatne, a kod jest udostępniany publicznie dopiero po osiągnięciu etapu testów beta. Często patrzymy na wydania Mint beta na biurku FOSS i od Mint beta 21, poprzez wiele jego wydań punktowych aż do LMDE 6 beta, możemy potwierdzić, że w tym momencie są one zwykle bardzo solidne i ledwo odróżnialne od wydań końcowych.

Lefevbre twierdzi, że Mint 21.3 powinien zostać wydany przed Świętami Bożego Narodzenia i będzie zawierał nową opcję Źródła oprogramowania Aby włączyć opcję eksperymentalną Romeo Repozytorium zawierające będące w fazie rozwoju wersje beta komponentów Mint:

Umożliwi to testerom alfa uruchamianie niestabilnych wersji Cinnamon, Xapp, Mint itp. bez konieczności kompilacji czegokolwiek. Zastąpi także nasz niestabilny PPA.

Jedna z najbardziej zauważalnych zmian będzie widoczna w nadchodzącym Cinnamon 6, przy początkowym wsparciu Waylanda. Cynamon 6.0, zaplanowany na ten rok w Mint 21.3, będzie zawierał eksperymentalne wsparcie Waylanda, ale ostrzega on, aby nie oczekiwać zbyt wiele na tak wczesnym etapie:

Nie spodziewamy się, że w najbliższym czasie zastąpi on Xorg jako domyślny, ani w wersji 21.3, ani 22.x, ale i tak chcemy być gotowi.

Sesja Waylanda nie będzie tak stabilna jak sesja wirtualna i będzie pozbawiona niektórych funkcji oraz ograniczeń. Nie będziemy go polecać, ale jeśli chcesz, będziesz mógł go wypróbować i będzie dostępny dla zainteresowanych osób, jeśli zechcą podzielić się z nami swoją opinią. Fora są zawsze otwarte.

Linux Mint 22 to przyszła wersja zbudowana na kwietniowej wersji Ubuntu 24.04. Jest to następna wersja Ubuntu z długoterminowym wsparciem i będzie nosiła nazwę kodową Szlachetny Nombat.

READ  Moc przyszłości jest w zasięgu ręki

Projekt Ubuntu zbliża się do 20. rocznicy i po raz drugi zwraca się w stronę alfabetu. Ci, którzy mają długą pamięć, mogą pamiętać ostatnie wydanie „N”, 11.04 Natty Narwhal. Była to pierwsza wersja ustawiona domyślnie na nowym wówczas pulpicie Unity i wtedy tak było rej Nie oceniłem tego zbyt wysoko.

Pan Lefebvre nie jest jedyną osobą, która ostatnio wypróbowała Wayland. Jak jego własny Nowy blog Ujawnia to również programista Red Hat, Olivier Fourdan, który pracował nad Tryb rootowania Dla XWaylanda.

Xwayland to narzędzie, które pozwala na tradycyjne „Kompozyt” to termin Waylanda określający tak zwany „menedżer okien” w systemie Windows

W tej chwili ta funkcja nie będzie zbyt przydatna dla większości ludzi, chociaż może być przydatna dla programistów. Co być może najciekawsze, pan Fordan miał już wcześniej sławę: był pierwotnym autorem pulpitu Xfce, który zaczął budować w 1996 r., jak wspomina w tym Wywiad 2009.

Grupy Google Nadal to ma Jeden z jego pierwszych postów na ten temat pochodzi z lutego 1997 r., a nawet nie wcześniej Pierwsza wersja próbna Z KDE. Dzieje się tak pomimo KDE Skończył 27 lat Na początku tego miesiąca nie był to jeszcze najstarszy pulpit linuksowy w fazie rozwoju. ®