Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

W Polsce były prezydent UE Tusk przygotowuje się do powrotu do polityki frontu

W Polsce były prezydent UE Tusk przygotowuje się do powrotu do polityki frontu

wydane w:

Warszawa (AFP)

Były prezydent Unii Europejskiej Donald Tusk przygotowuje się do ogłoszenia w sobotę swojej kandydatury na kierownictwo opozycyjnej „Platformy Obywatelskiej” w Polsce, na znak powrotu na front polityczny. .

64-latek był współzałożycielem Platformy Obywatelskiej (PO) dwie dekady temu i pełnił funkcję premiera Polski w latach 2007-2014.

Obecnie jest przewodniczącym centroprawicowej Europejskiej Partii Ludowej i częstym komentatorem z pogranicza polskiej polityki.

– Donald Tusk powróci – powiedział w piątek w przeddzień zjazdu partii Thomas Simonyak, wiceprzewodniczący partii.

Małgorzata Kidawa Błońska, kolejna partyjna deputowana i wiceprzewodnicząca parlamentu, powiedziała, że ​​powrót Tuska „rozwiąże wiele naszych problemów” i jest „na sposób, na który wszyscy czekaliśmy”.

Piłkarski chuligan Tusk w młodości dorastał w północnym mieście portowym Gdańsku, które było kolebką ruchu Solidarność, który zdemontował komunistyczne rządy.

Pełniąc funkcję przewodniczącego Rady Europejskiej w latach 2014-2019, zajmował się kryzysami, począwszy od imigracji, przez trudną sytuację gospodarczą Grecji, aż po negocjacje w sprawie Brexitu.

Po tym, jak prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, który w zeszłorocznych wyborach prezydenckich zajął drugie miejsce, zapowiedział, że chce stanąć na czele partii, pojawiła się niepewność w przededniu zjazdu partyjnego.

Według doniesień medialnych Trzaskowski nie będzie kwestionował Tuska o przywództwo.

Partia zajęła trzecie miejsce w sondażach po rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość oraz opozycyjnej partii Polska 2050.

Jednocześnie PiS stracił niewielką większość w parlamencie, a stosunki z Unią Europejską pogarszają się w wielu kwestiach, w tym w kontrowersyjnych reformach sądownictwa.

Wybory w Polsce zaplanowano obecnie na 2023 r., ale komentatorzy twierdzą, że partia rządząca może ulec pokusie przeprowadzenia przedterminowych wyborów, aby uniknąć wotum nieufności dla parlamentu.

PiS organizuje także w sobotę własną konferencję liderów, na której powszechnie oczekuje się potwierdzenia wpływowego 72-letniego Jarosława Kaczyńskiego na lidera partii.

READ  Brytyjscy pracownicy Twittera mierzą się z siekierą przez trzy dni, aby nominować aktora | Świergot

Partia ma zatwierdzić 53-letniego premiera Mateusza Morawieckiego na wiceprzewodniczącego, co w efekcie czyni go spadkobiercą Kaczyńskiego.

Nowy sondaż na początku tego tygodnia wysunął rządzącą, zdominowaną przez PiS prawicową koalicję na czele z 34 proc., za Polską 2050 z 17,1 proc. i PO z 16,9 proc.

Badanie przeprowadziła firma badawcza IBRiS dla telewizji Polsat.