Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Moody's podtrzymuje rating Polski na poziomie A2 z perspektywą stabilną - The First News

W ciągu dziesięciu miesięcy polski eksport rolno-spożywczy rośnie rok do roku – First News

Polski eksport produktów rolno-spożywczych wzrósł o 6,7 proc. rok do roku w ciągu pierwszych 10 miesięcy 2021 r., wynika z danych Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR), nadzorowanego przez Ministerstwo Rolnictwa.

„Łączna wartość eksportu rolno-spożywczego od stycznia do października 2021 r. wyniosła 30,5 mld euro” – napisał KOWR we wtorkowym oświadczeniu.

„Wzrost eksportu wynikał ze zniesienia ograniczeń w handlu międzynarodowym po zamknięciu w I półroczu 2021 r., wzrostu aktywności gospodarczej polskich przedsiębiorców, wysokiej gotowości polskich firm do działania w czasie pandemii koronawirusa oraz dużego popytu za polskie jedzenie.”

Ponad 72 proc. przychodów z eksportu żywności pochodziło ze sprzedaży do krajów UE, która w pierwszych 10 miesiącach 2021 r. wyniosła 22 mld euro, co oznacza wzrost o 8 proc. rok do roku.

Niemcy zajęły pierwsze miejsce na liście polskich importerów żywności (7,6 mld euro). Na kolejnych miejscach uplasowały się Holandia i Francja (po 1,8 mld euro).

Sprzedaż mięsa i przetworów mięsnych zdominowała polski eksport żywności w okresie styczeń-październik, osiągając 5,7 mld euro, co oznacza wzrost o 6 proc.

W tym samym czasie import artykułów rolno-spożywczych do Polski wzrósł o 5,7 proc. rok do roku do 20 mld euro.

Wynikająca z tego nadwyżka handlowa wyniosła 10,5 mld euro.

READ  LV = Do przejęcia przez spółkę offshore, jeśli dojdzie do transakcji Bain | sektor ubezpieczeń