Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Ustalone standardy PCI odbiegają, biorąc na siebie winę za topienie złączy zasilających GPU

Zbliżenie / Adapter kabla zasilającego Nvidia 12VHPWR, dostarczany z RTX 4080.

Andrew Cunninghama

Nowe procesory graficzne Nvidii RTX 4090 i 4080 wykorzystują nowe złącze zasilania o nazwie 12VHPWR jako sposób na zaspokojenie bardziej energochłonnych kart graficznych bez konieczności poświęcania fizycznej przestrzeni wymaganej na trzy lub cztery 8-pinowe złącza zasilania. Ale to złącze zasilania i jego specyfikacje nie zostały stworzone wyłącznie przez firmę Nvidia — aby zapewnić interoperacyjność, specyfikacja została opracowana wspólnie przez PCI Express Special Interest Group (PCI-SIG), organizację, w skład której wchodzą Nvidia, AMD, Intel, Arm, IBM, Qualcomma i innych.

Ale problemy z przegrzewaniem i fuzją, których ostatnio doświadczają niektórzy właściciele RTX 4090, wydają się skłonić PCI-SIG do wyjaśnienia tego wszystkiego. Który Części specyfikacji nie są odpowiedzialne za. w obecnej sytuacji Zgłoszone przez Tom’s Hardwaregrupa wysłała swoim członkom przypomnienie, że to oni, a nie PCI-SIG, są odpowiedzialni za testowanie bezpieczeństwa produktów przy użyciu specyfikacji złącza, takich jak 12VHPWR.

„Przypomina się członkom, że specyfikacja PCI-SIG zawiera informacje techniczne niezbędne do interoperacyjności i nie odnosi się do odpowiedniego projektu, metod produkcji, materiałów, testów bezpieczeństwa, tolerancji bezpieczeństwa ani produkcji” – czytamy w oświadczeniu. „Wdrażając specyfikację PCI-SIG, członkowie są odpowiedzialni za projektowanie, wytwarzanie i testowanie, w tym testy bezpieczeństwa, swoich produktów”.

Innymi słowy: PCI-SIG mówi firmom, jak sprawić, by ich produkty 12VHPWR współpracowały z produktami 12VHPWR innych firm, ale nie są one zaangażowane w produkcję ani testowanie bezpieczeństwa jakichkolwiek konkretny Produkt 12VHPWR. Wydaje się, że to oświadczenie ma na celu zwolnienie PCI-SIG z wszelkiej winy za sagę stopionego złącza zasilania w świetle procesu sądowego. które zostały wniesione przeciwko Nvidii na problemie.

Testy przeprowadzone przez strony trzecie i firmę Nvidia wykazały, że przegrzewające się złącza zasilania karty graficznej RTX 4090 są szczególnie z powodu błędu użytkownika Zamiast być podstawowym problemem projektowym – w większości przypadków przegrzanie i stopienie złączy wskazywało na to, że nie zostały one całkowicie włożone do złącza 12VHPWR GPU. Ten problem wydaje się mieć wpływ Wszystko Kable 12VHPWR, niezależnie od tego, czy używasz adaptera do 8-pinowych kabli zasilających PCIe, czy oryginalnego kabla 12VHPWR, który biegnie bezpośrednio do zasilacza, ale wydaje się również stosunkowo rzadki.

READ  Wygląda na to, że nowy iPad Pro pojawi się w 2022 roku wraz z trzema modelami Apple Watch

Jednak producenci mogą wbudować więcej zabezpieczeń, aby wykryć nieprawidłowe połączenia lub sprawić, by były bardziej widoczne, gdy kabel jest całkowicie włożony, a kiedy nie jest – większe złącze pomogło z głośniejszymi, łatwiejszymi do zauważenia zaciskami mocującymi 6 i 8. Styk PCIe złącza zasilania pozwalają uniknąć tego rodzaju problemów przez lata. Mamy nadzieję, że zobaczymy rozwiązania, które pomogą zapobiec tego rodzaju błędom użytkowników, niezależnie od tego, czy pochodzą one od producentów, czy w postaci zmiany specyfikacji z PCI-SIG. Złącze 12VHPWR prawdopodobnie nadal tam będzie, dzięki włączeniu go do Specyfikacja Intel ATX 3.0 dla zasilaczy do komputerów PC.