Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Urzędnik wywiadu: Chiny szukają więcej umów w zakresie bezpieczeństwa na Pacyfiku po porozumieniu z Wyspami Salomona

a Wersja robocza umowy wyciekła w marcu Zaproponował utworzenie chińskiej bazy morskiej na Wyspach Salomona, co wzbudziło obawy o militaryzację Pacyfiku.

Umowa zaszokowała rządy Nowej Zelandii i Australii, z premierem Nowej Zelandii Jacinda Ardern mówi Nie było potrzeby zawierania umowy.

Prawie dwa miesiące później pojawiają się doniesienia, że ​​Chiny omawiają obecnie umowy dotyczące bezpieczeństwa z Kiribati.

„Prowadzą rozmowy z Kiribati i co najmniej jednym innym krajem wyspiarskim na Pacyfiku na temat porozumienia, które obejmuje w dużej mierze ten sam obszar, co to z Wyspami Salomona” – powiedział anonimowy przedstawiciel wywiadu z sojusznika USA.

„Prowadzili o tym sporadyczne dyskusje, nie tylko od miesięcy, ale od lat” – powiedział urzędnik. Czasy finansowe.

Według urzędnika, Chiny chciały stworzyć „strategiczne miejsca” w krajach wyspiarskich Pacyfiku.

Nienazwany z nazwiska przedstawiciel Departamentu Stanu USA powiedział, że umowy dotyczące bezpieczeństwa zostały potraktowane „bardzo poważnie” przez Stany Zjednoczone kradzież. Brytyjska gazeta donosiła, że ​​minister spraw zagranicznych Kiribati Michael Vaughn odrzucił zarzuty, że omawia umowy o bezpieczeństwie „z każdym partnerem”.

Na początku tego miesiąca minister spraw zagranicznych Nowej Zelandii Opisała Nanaya Mahuta Umowa o bezpieczeństwie między Chinami a Salomonem jako „porażka relacji”.

READ  Covid-19: Kolejna śmierć w Auckland, gdy podczas epidemii zgłoszono 103 nowe przypadki społeczności