Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Urzędnicy mówią, że 25 zabitych, wielu uwięzionych w wybuchu tureckiej kopalni węgla

Lokalni urzędnicy powiedzieli, że eksplozja w kopalni węgla w północnej Turcji zabiła co najmniej 25 osób, a ratownicy pracowali przez całą noc, próbując uwięzić dziesiątki ludzi na powierzchni.

Do wybuchu doszło o 18:45 (czasu lokalnego) w państwowej kopalni TTK Amasra Moisei Mudurlugo w miejscowości Amasra w nadmorskiej prowincji Barten nad Morzem Czarnym.

Minister energetyki Fatih Donmez powiedział, że wstępna ocena wskazuje, że eksplozja była prawdopodobnie spowodowana płomieniem – nawiązanie do łatwopalnych gazów znalezionych w kopalniach węgla.

Minister spraw wewnętrznych Süleyman Soylu, który udał się do Amasry w celu koordynacji akcji ratunkowej, powiedział dziennikarzom, że w momencie wybuchu w kopalni było 110 osób.

Czytaj więcej:
* Dziesiątki uwięzione w eksplozji kopalni węgla w Iranie zabijają co najmniej 35
* 13 górników zabitych, 20 zabitych po wybuchu w chińskiej kopalni
* 36 zabitych w wypadku w rosyjskiej kopalni węgla, w tym pięciu ratowników

Minister powiedział, że większość pracowników zdołała ewakuować się w następstwie wybuchu, ale 49 zostało uwięzionych w obszarze wysokiego ryzyka zakładu.

Soylu nie podał żadnej liczby uwięzionych, mówiąc, że niektórzy z 49 zostali zabrani w bezpieczne miejsce.

„Mamy do czynienia z obrazem, którego naprawdę żałujemy i żałujemy, że musieliśmy się nim podzielić (z opinią publiczną)” – powiedział Soylu.

Wejście do kopalni znajduje się w Amasra, w nadmorskiej prowincji Bartin w Turcji.

AP

Wejście do kopalni znajduje się w Amasra, w nadmorskiej prowincji Bartin w Turcji.

Biuro gubernatora Barten poinformowało, że w wybuchu zginęło 25 osób. Minister zdrowia Fahrettin Koca poinformował, że co najmniej 17 osób zostało zarażonych, w tym osiem było leczonych na oddziałach intensywnej terapii.

Turecka Agencja Zarządzania Katastrofami poinformowała, że ​​kilka zespołów ratowniczych zostało wysłanych na ten obszar, w tym z sąsiednich prowincji.

Prezydent Recep Tayyip Erdogan ogłosił, że odwołał zaplanowaną wizytę w południowo-wschodnim mieście Diyarbakir i zamiast tego uda się do Amasry, aby koordynować akcję ratunkową. Powiedział, że do zbadania incydentu przydzielono trzech prokuratorów.

„Mamy nadzieję, że liczba ofiar śmiertelnych nie będzie się dalej zwiększać i że nasi górnicy zostaną uratowani” – powiedział Erdogan w oświadczeniu. „Wszystkie nasze wysiłki zmierzają w tym kierunku”.

Prywatna agencja informacyjna Dubai Health Authority zacytowała jednego z pracowników, który powiedział gubernatorowi Bartenowi Nurtakowi Arslanowi, że wydostał się z kopalni własnymi środkami. Opisał uczucie „ciśnienia”, ale powiedział, że nic nie widzi z powodu kurzu i brudu.

DHA poinformował, że ludzie rzucili się do kopalni, aby uzyskać informacje o uwięzionych przyjaciołach lub współpracownikach.

W najgorszej katastrofie kopalnianej w Turcji w 2014 r. w pożarze kopalni węgla w zachodniotureckim mieście Soma zginęło łącznie 301 osób.

READ  Covid-19: przypadki w Wielkiej Brytanii potwierdzają dowody na to, że hospitalizacja jest mniej prawdopodobna w przypadku Omicron