Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Ukraina wygrywa Konkurs Piosenki Eurowizji 2022, a Wielka Brytania zajmuje drugie miejsce w Turynie | Eurowizja 2022

Ukraina wygrała 66 Eurowizja Konkurs piosenki odbył się w sobotni wieczór w Turynie we Włoszech. Przyciągnęła fala poparcia europejskiej opinii publicznej dla głosowania telefonicznego, a Stefania z Kałuszu Orkiestra zajęła pierwsze miejsce po mocnych występach Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Szwecji we wczesnym głosowaniu.

Proszę o pomoc Ukrainie, Mariupolu. Wokalista Ole Bisek krzyczał z przodu sceny po występie zespołu. W przemówieniu wideo opublikowanym przed wydarzeniem ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział, że wierzy, iż wygra Orkiestra Kałusza. „Europa, głosuj na Orkiestrę Kałusza. Wspierajmy naszych kolegów w kraju! Wspierajmy Ukrainę!”, powiedział.

Zwycięska piosenka, łącząca rap z elementami ukraińskiej muzyki ludowej, została pierwotnie napisana na cześć matek grupy. Następnie grupa zadedykowała go wszystkim matkom na Ukrainie, gdzie słowa typu „Zawsze znajdę drogę do domu, nawet jeśli wszystkie drogi zostaną zniszczone” znajdują nowy rezonans. Sześciu mężczyzn wchodzących w skład grupy musiało uzyskać specjalne zezwolenia na opuszczenie Ukrainy i wyjazd do Włoch w czasie wojny.

Stefania przez Kallush Orchestra

Wejście Sama Rydera do Wielkiej Brytanii, Space Man, prowadził w połowie, zdobywając głosy jury z całej Europy o 283 punkty. Ale po dodaniu punktów z publicznego głosowania zajął drugie miejsce.

Przed wydarzeniem Ryder powiedział, że nie interesuje go, gdzie skończy, mówiąc: „To jest coś, co celebruje inkluzywność, ekspresję, miłość, pokój, radość, wspólnotę. Dlatego myślenie o tablicy wyników zajmuje mi trochę trochę blichtru i glamu z pokoju całkowicie.” „.

Jedną z głównych atrakcji wieczoru były norweskie buty Subwoolfer z Give That Wolf A Banana. Anonimowy duet, znany tylko pod pseudonimami Jim i Keith, wykonał żółte wilcze maski z chórem błagającym „Zanim ten wilk zje moją babcię / Daj temu wilkowi banana”.

Członkowie zespołu Subwoolfer występowali w Norwegii. Zdjęcie: Marco Bertorello/AFP/Getty Images

Goth rockowy zespół The Rasmus, znany na całym świecie z przeboju In the Shadows z 2003 rokuI Piosenka dla Finlandii, podczas gdy Australijczyk Sheldon Riley miał na sobie najcięższy kostium nocy, ważący ponad 40 kg.

Serbska piosenka In Corpore San zawierała zawoalowaną krytykę serbskiego systemu opieki zdrowotnej. Artystka Konstrikta myła ręce na scenie, pytając „Jaki jest sekret zdrowych włosów Meghan Markle?”

Constructa z Serbii śpiewa w Corpor Sano.
Constructa z Serbii śpiewa w Corpor Sano. Zdjęcie: Luca Bruno / AP

Rosja, po zdyskwalifikowaniu przez swojego regulatora, Europejską Unię Nadawców (EBU), nie konkurowała z powodu inwazji na Ukrainę, która rozpoczęła się 24 lutego.

Ewan Spence z Podcast Eurowizji Insight Powiedziała Guardianowi z Turynu, że „przez tydzień śpiewacy, nadawcy i społeczność stanęli dumnie z Orkiestrą Kałusza i Ukrainy. To zawsze będzie zwycięstwo na Eurowizji, ale to znaczy o wiele więcej. To największy gest miłości do narodu Ukrainy z każdego zakątka każdego kraju na świecie”. Europa i nie tylko.

Ukraina zadebiutowała na Konkursie Piosenki Eurowizji w 2003 roku i wygrała go dwukrotnie, z Wild Dances Rusłany w 2004 i piosenką 1944 Jamali w 2016. Ta ostatnia wywołała kontrowersje, ponieważ tematem piosenki była deportacja Tatarów krymskich w latach 40. ze Związku Radzieckiego zaakceptował Józefa Stalina za rzekomą kolaborację z nazistami podczas II wojny światowej. Śpiewana w języku angielskim i Tatarach krymskich, pojawiła się dwa lata po aneksji Krymu przez Federację Rosyjską po inwazji w 2014 roku.

W tegorocznym konkursie też była jak zwykle szczypta kontrowersji. Narodowe Radio Macedonii Północnej zagroziło wycofaniem się po swojej operacji, a Andrea został oskarżony o lekceważenie flagi narodowej przez pozory rzucenia jej na ziemię. Wysłała przeprosiny, wyjaśniając, że próbowała rzucić ją przez członka jej zespołu, który był zbyt daleko, by dogonić.

Organizatorzy ocenzurowali piosenkę zjedz swoją sałatkę Według strefy miejskiej na Łotwie. Protest song opowiadający się za zmianą koloru na zielony zawierał następujące zdanie: „Zamiast mięsa jem warzywa i cipki”. Gdy Europejska Unia Nadawców nalegała, aby zrezygnować ze słowa „cipka”, widzowie Eurowizji krzyczeli głośno i wyraźnie. Piosenka nie zakwalifikowała się do półfinału we wtorek, unikając żenującego momentu przed przerwą dla nadawców na całym kontynencie.

Na scenie pojawiły się też komplikacje. Zaawansowany technologicznie element zwany „słońcem kinetycznym” miał się obracać, umożliwiając akcjom wykorzystanie albo gigantycznego ekranu LED, albo ściany świateł. Jej mechanizm przełączania okazał się niewystarczająco szybki, przez co niektóre zespoły musiały mieszać się na kilka dni przed zawodami, aby dostosować sposób, w jaki prezentują swoje piosenki.

Mimo że Wielka Brytania zajęła drugie miejsce, zwycięstwo Ukrainy nadal daje BBC iskierkę nadziei na ponowne zorganizowanie tego wydarzenia po raz pierwszy od 1998 roku. Tradycyjnie zwycięzca programu gości go w następnym roku, ale biorąc pod uwagę obecną sytuację na Ukrainie, maj Europejska Unia Nadawców nieufnie planuje wydarzenie za rok w Kijowie. Gospodarz 2023 prawdopodobnie zostanie wybrany spośród tzw. „wielkiej piątki” krajów, które w największym stopniu zasilą kasę Eurowizji i gwarantują bezpośrednie wejście do finału: Francja, Niemcy, Włochy, Hiszpania i Wielka Brytania.

READ  Trafna zwycięzca Kara Twinton zrywa ze swoim narzeczonym, który nocą całował tajemniczą kobietę