Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Ukraina podnosi się z rosyjskiego ostrzału, przywraca elektryczność

Urzędnicy poinformowali, że stolica Ukrainy przywróciła dziś większość dostaw energii, ponieważ kraj po raz kolejny szybko i wyzywająco zareagował na najnowsze rosyjskie pociski i drony wymierzone w infrastrukturę krytyczną.

W ramach tego, co stało się znaną rosyjską taktyką od początku października, siły Kremla uderzyły wczoraj na Ukrainę z daleka, podczas gdy bitwy lądowe na wschodzie kraju pozostawały w dużej mierze pogrążone w impasie.

Oczywistym celem ataków na elektrownie i inną infrastrukturę jest osłabienie determinacji Ukrainy i zmuszenie ukraińskiego rządu do negocjacji pokojowych na warunkach Moskwy.

Ukraińskie władze starały się stawić czoła konsekwencjom ostatniego bombardowania, będącego częścią powtarzającego się cyklu niszczenia i naprawy miast, który niewiele zmienił w przebiegu wojny, która niedawno rozpoczęła się w drugim roku.

Institute for the Study of War, waszyngtoński think tank, stwierdził w swojej ocenie, że „te ataki rakietowe nie podważą woli Ukrainy ani nie poprawią pozycji Rosji na linii frontu”.

Ukraiński analityk wojskowy Ołeh Żdanow powiedział, że Rosjanie bombardują infrastrukturę cywilną, ponieważ nie mogą skutecznie atakować ukraińskich zasobów wojskowych.

Powiedział: „Rosjanom brakuje danych o lokalizacji ukraińskich sił i broni, więc celują w infrastrukturę cywilną i używają tych samych starych metod atakowania ludności cywilnej, aby siać terror i panikę w społeczeństwie”. „Ukraina przetrwała zimę, a wiosenne ataki Rosji na system energetyczny nie mają sensu”.

Serhij Popko, szef departamentu wojskowego miasta, powiedział, że w Kijowie przywrócono elektryczność i wodę. Popko powiedział, że około 30% konsumentów w stolicy pozostało bez ogrzewania i trwają prace remontowe.

Prywatny dostawca energii DTEK poinformował dziś, że w południowym regionie Odessy na Ukrainie w pełni przywrócono dostawy energii elektrycznej.

READ  Brytyjskie badanie wykazało, że prawdopodobieństwo hospitalizacji firmy Omicron było nawet o 70% mniejsze

Władze poinformowały, że około 60% domów w mieście Charków, które zostały wyłączone z sieci w wyniku rosyjskich ataków rakietowych, powróciło do pracy, chociaż w obwodach Żytomierza i Charkowa w północno-zachodniej i północno-wschodniej Ukrainie nadal występują znaczne szkody.

Kolejnym znakiem, że życie szybko wraca do normy, jest niezapowiedziana wizyta premier Finlandii Sanny Marin w Kijowie.

Marinowi towarzyszył prezydent Wołodymyr Zełenski i wyżsi oficerowie armii na pogrzebie jednego z najsłynniejszych ukraińskich bojowników i dowódców, który zginął w walkach w pobliżu zdewastowanego wschodniego miasta Bachmut.

Nabożeństwo za zamordowanego kilka dni wcześniej w wieku 27 lat Dmytra Kotsiubajło odbyło się w katedrze złoconego klasztoru św. Michała w Kijowie. Wiele tysięcy żałobników ściskało kwiaty, a tłum ukląkł w milczeniu, gdy trumna Kotciopaiły wynosiła z kościoła na Majdan.

Zełenski i Marin złożyli również kwiaty pod pobliskim pomnikiem poległych ukraińskich żołnierzy.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i premier Finlandii Sanna Marin biorą udział w pogrzebie ukraińskiego oficera Dmytro Kotsiopaiło ps. "Da Vinci"Michała w Kijowie na Ukrainie.

Podobnie jak inni zachodni przywódcy, którzy oskarżyli Rosję o zbrodnie wojenne na Ukrainie, premier powiedział, że rosyjscy żołnierze i dowódcy zostaną pociągnięci do odpowiedzialności przed sądem.

„Putin wie, że będzie musiał odpowiedzieć za popełnione przez siebie zbrodnie agresji” – powiedział fiński przywódca podczas konferencji prasowej. „Przyszły trybunał musi skutecznie wymierzać sprawiedliwość i odpowiadać na uzasadnione żądania Ukraińców”.

Na dzisiejszym polu bitwy wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malyar powiedziała, że ​​walki w Bachmucie „eskalowały” wraz z kolejnym naciskiem sił rosyjskich, by przełamać ukraińskie linie obronne, które pozostawały w dużej mierze niezmienione w ciągu ostatnich sześciu miesięcy.

Na zachód od Bakhmut ostrzał i pociski uderzyły w kontrolowane przez Ukraińców miasto Kostiantynówka, niszcząc wiele domów.

Dziennikarze AP w mieście widzieli co najmniej cztery ranne osoby, które zostały przewiezione do miejscowego szpitala. Policja poinformowała, że ​​siły rosyjskie zaatakowały miasto rakietami S-300 i amunicją kasetową.

READ  Jeszcze nie zrobione: miejsca docelowe, w których zasady Covid wracają lub nigdy nie opuszczają

Wczorajszy rosyjski atak, który miał miejsce głównie przed świtem, był największym tego rodzaju atakiem od trzech tygodni, rozmieszczając ponad 80 rosyjskich pocisków i eksplodując drony.

Bombardowanie, które zniszczyło również budynki mieszkalne, zabiło sześć osób, a setki tysięcy pozostawiło bez ogrzewania i bieżącej wody. Strzały były godne uwagi ze względu na asortyment amunicji używanej przez siły Kremla, w tym naddźwiękowe pociski manewrujące Kinzhal, które należą do najbardziej zaawansowanych broni w rosyjskim arsenale.

Jednak bombardowania infrastruktury energetycznej, które nasiliły się zeszłej jesieni, stają się coraz rzadsze.

„Prawdopodobnie wydłuży się przerwa między falami uderzeń, ponieważ Rosja musi teraz zgromadzić masę krytyczną nowo wyprodukowanych pocisków bezpośrednio od przemysłu” – stwierdziło w dzisiejszej ocenie brytyjskie Ministerstwo Obrony.

Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało, że ataki były odpowiedzią na niedawną inwazję ukraińskich sabotażystów na zachodnią część Rosji w rejonie Briańska. Ukraina zaprzeczyła zarzutom i ostrzegła, że ​​Moskwa może wykorzystać te zarzuty do uzasadnienia eskalacji ataków.