Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

UK Mortgages: Średnia stopa oprocentowania dwuletniej umowy o stałym oprocentowaniu wzrasta do prawie 6% | Oprocentowanie kredytów hipotecznych

Według danych opublikowanych we wtorek, średnia dwuletnia stała stopa oprocentowania kredytów hipotecznych wzrosła o prawie 6%, w nadziei, że wysiłki brytyjskiego rządu mające na celu schłodzenie rynków finansowych mogą obniżyć koszty kredytów mieszkaniowych.

Wśród ostrzeżeń brokerów, że 95% kredytów hipotecznych może być następną ofiarą niepewności finansowej spowodowanej minibudżetem Kwasiego Kwartenga, firma badawcza Moneyfacts podała, że ​​nowa dwuletnia średnia stała stopa procentowa wzrosła we wtorek do 5,97%, po wzroście już do 5,75% w poniedziałek.

Po zawirowaniach rynkowych spowodowanych minibudżetem z 23 września pożyczkodawcy skutecznie zamknęli okiennice, wyciągając 40% transakcji w zeszłym tygodniu. Wielu największych pożyczkodawców powróciło, a Nationwide, NatWest, Barclays, Virgin Money i Skipton powracają z nowymi ofertami.

Chociaż w niektórych kwartałach istniały nadzieje, że poniedziałkowa zmiana podatku o 45 pensów przez rząd i nieco spokojniejsze warunki rynkowe mogą przełożyć się na nieco tańsze nowe oferty kredytów hipotecznych, jak dotąd stało się odwrotnie.

Dane udostępnione Guardianowi pokazują, że całkowita liczba nowych produktów hipotecznych dostępnych na poziomie 95% spadła do 129 – mniej niż połowa liczby w sprzedaży w dniu minibudżetu, z powodu obaw, że właściciele domów skończą z ujemnym kapitałem, jeśli cena domu zostałaby zmniejszona o 10% lub więcej.

Średnia pięcioletnia dla nowej reformy została wyceniona we wtorek na 5,75%, w porównaniu z 5,48% w poniedziałek.

Średnia dwuletnia naprawa wzrosła ze średnio 4,74% w dniu 23 września i 2,34% na początku grudnia ubiegłego roku.

W NatWest, nowa dwuletnia stała stopa skierowana do tych, którzy chcą zwrócić swój kredyt hipoteczny, wzrosła z 4,28% do 5,62%. Tymczasem w społeczności budowlanej Skipton pięcioletnie naprawy wahają się od 5,85% do 5,99%.

Pożyczkodawcy w zeszłym tygodniu „wyciągali rzeczy tylko po to, aby dać sobie kilka dni na odetchnięcie. Większość z tych po stronie mieszkaniowej wróciła teraz na rynek”, powiedział Chris Sykes, dyrektor techniczny biura maklerskiego Private Finance.

Dodał jednak: „Ceny są w tej chwili przesadzone”.

Większość stóp procentowych mieści się w kategorii 5% nadwyżki, powiedział Sykes, ale dodał: „Słyszałem pogłoski, że kilku pożyczkodawców wróci w ciągu najbliższych czterech lat”.

Jednak w bardziej pozytywnych wiadomościach dla kredytobiorców Moneyfacts ujawnił również, że we wtorek sprzedano prawie 100 nowych ofert kredytów hipotecznych niż w poniedziałek: 2358 w porównaniu do 2262.

Chaos finansowy spowodowany minibudżetem skłonił niektórych analityków do prognozowania cen domów w zeszłym tygodniu Może spaść o 10%, 15%, a nawet 20%.. Oczekiwania te mogą osłabić oczekiwania rynków finansowych, że stopy procentowe w Wielkiej Brytanii nie będą musiały teraz rosnąć tak szybko, jak im się wydawało. Niektórzy mówili, że stopa bazowa miała w przyszłym roku osiągnąć szczyt poniżej 5,5%, zamiast powyżej 6%.

Mimo to niektórzy pośrednicy hipoteczni spodziewają się, że 95% kredytów hipotecznych o niskich depozytach zniknie, tak jak się stało W ciągu pierwszych kilku miesięcy pandemii koronawirusa w roku 2020.

„Ryzyko utraty przez właścicieli domów ujemnego kapitału własnego jest obecnie wysokie i tajemnicą jest, że wielu pożyczkodawców nie będzie skłonnych do hazardu” – powiedział Mike Staton, dyrektor ds. kredytów hipotecznych i ochrony w Staton. jest usunięcie 95% pożyczki To Value (LTV). Po rozmowie z wieloma BDMami [business development managers] Z różnych społeczności budowlanych w ciągu ostatniego tygodnia uważają, że następnym krokiem będzie wycofanie produktu w 95%. Stało się to podczas pandemii, więc nie jest to tak pionierskie, jak nam się wydaje”.

Graham Cox, założyciel Self Employed Mortgage Hub, powiedział, że jego zdaniem, bez jakiejkolwiek ingerencji rządu, „Myślę, że pożyczkodawcy prawie na pewno wycofaliby się z 95% produktów hipotecznych, obawiając się, że kredytobiorcy popadną w ujemny kapitał własny”.

Nowe dane Moneyfacts pokazują, że liczba kredytów hipotecznych spadła o 95% od mini-budżetu, osiągając 129 we wtorek. Dla porównania, 130 w poniedziałek i 283 23 września.

READ  Miasto Merseyside, gdzie „ludzie boją się odwiedzać po 17:00”