Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Udane testy na modelach zwierzęcych torują drogę uniwersalnej strategii szczepionki przeciw grypie: The Tribune India


PTI

Waszyngton, 26 listopada

Jak wynika z badań, eksperymentalna szczepionka oparta na mRNA przeciwko wszystkim 20 znanym podtypom wirusa grypy zapewniła szeroką ochronę przed śmiertelnymi szczepami grypy we wstępnych testach.

Naukowcy z University of Pennsylvania w USA stwierdzili, że pewnego dnia może to służyć jako ogólny środek zapobiegawczy przeciwko przyszłym pandemiom grypy.

Zgodnie z badaniem, testy przeprowadzone na modelach zwierzęcych wykazały, że szczepionka znacznie zmniejszała objawy choroby i chroniła ją przed śmiercią, nawet gdy zwierzęta były narażone na kontakt ze szczepami grypy innymi niż te użyte do wytworzenia szczepionki.

„Poliwalentna” szczepionka, którą naukowcy opisali w artykule opublikowanym w czasopiśmie Science, wykorzystywała tę samą technologię kwasu rybonukleinowego (mRNA), co w szczepionkach Pfizer i Moderna SARS-CoV-2.

Badanie wykazało, że technologia mRNA, która umożliwiła te szczepionki przeciwko COVID-19, była pionierem w Pensylwanii.

„Chodzi o to, aby mieć szczepionkę, która zapewni ludziom podstawowy poziom pamięci immunologicznej różnych szczepów grypy, tak aby w przypadku następnej pandemii grypy było znacznie mniej zachorowań i zgonów” – powiedział Scott Hensley, starszy autor badania.

Wirusy grypy okresowo powodują epidemie z ogromną liczbą zgonów. Najbardziej znaną z nich była pandemia „hiszpanki” z lat 1918-1919, która zabiła co najmniej dziesiątki milionów ludzi na całym świecie.

Wirusy grypy mogą krążyć w ptakach, świniach i innych zwierzętach, a pandemie mogą się rozpocząć, gdy jeden z tych szczepów przeskoczy na ludzi i uzyska mutacje, które lepiej przystosują go do rozprzestrzeniania się między ludźmi.

Obecne szczepionki przeciw grypie to tylko szczepionki „sezonowe”, które chronią przed ostatnio krążącymi szczepami, ale nie oczekuje się, że będą chronić przed nowymi szczepami pandemicznymi.

W badaniu stwierdzono, że strategia zastosowana przez naukowców z University of Pennsylvania polega na szczepieniu immunogenami – rodzajem antygenu, który stymuluje odpowiedzi immunologiczne – ze wszystkich znanych podtypów grypy w celu uzyskania szerokiej ochrony.

READ  Zaskakujące odkrycie dziesiątek podziemnych „jezior” na Marsie wprawia naukowców w zakłopotanie في

Nie oczekuje się, że szczepionka zapewni „sterylną” odporność, która całkowicie zapobiegnie zakażeniu wirusowemu. Zamiast tego, jak wykazało nowe badanie, szczepionka wywołała pamięć odpowiedzi immunologicznej, którą można było szybko przywołać i dostosować do nowych pandemicznych szczepów wirusowych, znacznie zmniejszając ciężkie choroby i śmierć z powodu infekcji.

Można to porównać do pierwszej generacji szczepionek mRNA SARS-CoV-2, które były ukierunkowane na oryginalny szczep koronawirusa z Wuhan.

„W porównaniu z późniejszymi wariantami, takimi jak Omicron, te oryginalne szczepionki nie zapobiegły całkowicie infekcji wirusowej, ale nadal zapewniają trwałą ochronę przed ciężką chorobą i śmiercią” – powiedział Hensley.

Eksperymentalna szczepionka, po wstrzyknięciu i pobraniu przez komórki biorców, zaczęła wytwarzać kopie kluczowego białka wirusa grypy, hemaglutyniny, dla wszystkich 20 podtypów hemaglutyniny grypy – od H1 do H18 dla wirusów grypy A i dwóch kolejnych dla wirusów grypy B .

„W przypadku konwencjonalnej szczepionki immunizacja przeciwko wszystkim tym podtypom byłaby ogromnym wyzwaniem, ale dzięki technologii mRNA jest to stosunkowo łatwe” – powiedział Hensley.

U myszy szczepionka mRNA wywołała wysoki poziom przeciwciał, który utrzymywał się na wysokim poziomie przez co najmniej cztery miesiące i silnie reagował na wszystkie 20 podtypów grypy. Co więcej, wydaje się, że na szczepionkę nie ma wpływu wcześniejsze narażenie na wirusa grypy, który może wypaczyć odpowiedź immunologiczną na konwencjonalne szczepionki przeciw grypie.

Naukowcy zauważyli, że odpowiedź przeciwciał u myszy była silna i powszechna, niezależnie od tego, czy zwierzęta były wcześniej narażone na kontakt z wirusem grypy.

Powiedział, że Hensley i jego współpracownicy projektują obecnie badania kliniczne na ludziach. Naukowcy przewidują, że jeśli te próby zakończą się sukcesem, szczepionka może być użyteczna w wywoływaniu długotrwałej pamięci immunologicznej przeciwko wszystkim podtypom grypy u osób we wszystkich grupach wiekowych, w tym u małych dzieci.

READ  Atmosfera ziemska zatrzymuje ciepło dwa razy szybciej niż jeszcze 15 lat temu

„Wierzymy, że ta szczepionka może znacznie zmniejszyć ryzyko ciężkiego zakażenia grypą” – powiedział Hensley.

Dodał, że w zasadzie ta sama strategia poliwalentnego mRNA może być stosowana w przypadku innych wirusów potencjalnie pandemicznych, w tym koronawirusów.