Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

U osób z depresją występuje działanie poprawiające nastrój, które ma trwały efekt

Nie ma już wątpliwości, że ćwiczenia mogą być Poważny wzmacniacz nastroju Dla osób z ciężkimi zaburzeniami depresyjnymi. Nawet godzina aktywności fizycznej tygodniowo może wystarczyć, aby zmniejszyć ryzyko przyszłych ataków.

Co zaskakujące, niewiele wiadomo na temat bezpośredniego wpływu ćwiczeń na pewne cechy zarówno nastroju, jak i umysłu osób dotkniętych chorobą. depresjaZarówno w trakcie, jak i bezpośrednio po sesji ćwiczeń.

„Wiele wcześniejszych badań nad wpływem ćwiczeń na zdrowie psychiczne ogólnie wykorzystywało bardzo szerokie miary dobrostanu” Mówi Kinezjolog z Iowa State University Jacob Mayer.

„To, co nas interesowało w szczególności, to: w jaki sposób intensywne ćwiczenia – to znaczy jedna sesja ćwiczeń dziennie – wpływają na początkowe objawy depresji”.

Przewlekłe formy depresji składają się z różnych zmian psychicznych, które sprawiają, że odczuwasz coś więcej niż tylko melancholię. Wiele osób odczuwa ogromną utratę przyjemności i przyjemności, która towarzyszy napadom depresji – objawu określanego jako anhedonia.

Następnie istnieje związek turbulencji ze słabością Funkcje poznawczew tym utratę pamięci i szybkość przetwarzania, które również mogą być Skorzystaj z ćwiczeń.

Aby uzupełnić naszą wiedzę o tym, jak ćwiczenia wpływają na zmiany nastroju i zdolności umysłowych, Mayer i współpracownicy przeanalizowali różne wyniki testów 30 ochotników przed, w trakcie i po dość intensywnej półgodzinnej sesji rowerowej lub spokojnej sesji. komfort.

Testy obejmowały kwestionariusz do oceny aktualnego nastroju i uczuć, skalę do pomiaru anhedonii oraz kilka ocen poznawczych, w tym tzw. Test kolorów i słów Stroopa.

Podsumowując, oceny miały na celu stworzenie jaśniejszego obrazu tego, jak stan psychiczny osoby rozwijał się podczas sesji ćwiczeń, gdy zmagała się ona z depresją.

W połowie sesji uczestnicy generalnie odczuwali poprawę nastroju, która trwała co najmniej 75 minut po zakończeniu ćwiczenia.

Uczucie anhedonii również poprawiło się, chociaż zaczęły się wkradać po 75 minutach ćwiczeń. Jednak w porównaniu z tymi, którzy spokojnie odpoczywali, był to i tak pozytywny wynik.

READ  Zastosowanie nowych technik w raku skóry

Być może najbardziej zaskakujące były różnice w zdolnościach poznawczych. W przeciwieństwie do poprzednich wyników na zdrowych osobach, które przewidywały ogólnie poprawę czasów reakcji, wyniki w tej próbce były mieszane.

Podczas ćwiczeń wyniki testu Stroopa uczestników były nieco szybsze. Jednak zmniejszyło się to 25 i 50 minut po zatrzymaniu i stało się wolniejsze niż u osób, które nie ćwiczyły.

Nie jest jasne, dlaczego tak się dzieje lub czy jest to w ogóle związane z innymi objawami dużej depresji.

Fakt, że po aktywności fizycznej następuje natychmiastowa poprawa nastroju i ogólnej przyjemności, pomaga budować stan osób z depresją, które mogą zachęcać je do większej aktywności fizycznej.

Jednak może to nie być takie proste. Depresja wyczerpuje motywację, co oznacza, że ​​przewidywanie zamieszania związanego z wyjściem z domu i przeprowadzką może nie wystarczyć do zmiany nawyku.

Jednak dla tych, którym udało się podjąć decydujący krok, wiedząc, że istnieje przynajmniej godzinne okno, w którym ciemna chmura może pomóc nieco lepiej zaplanować dzień.

„Wspaniałe jest to, że wpływa to korzystnie na przygnębiony nastrój, a anhedonia może trwać dłużej niż 75 minut” Mówi Mayera.

„Będziemy musieli przeprowadzić dłuższe badania, aby ustalić, kiedy zaczynają słabnąć, ale wyniki sugerują okres czasu po ćwiczeniach, w którym może być łatwiej lub skuteczniej zrobić coś psychologicznego lub poznawczego dla osoby z depresją”.

To badanie zostało opublikowane w Psychologia sportu i ćwiczeń.