„To niesamowite”: Emocjonalny Ash Barty wygrywa tytuł Australian Open

Ash Barty z Australii świętuje pokonanie Danielle Collins w finale singla kobiet podczas Australian Open.

Hamish Blair/AP

Rzadko emocjonujący, Ash Barty ryknął z ulgą po tym, jak przeciwstawił się silnej presji i oczekiwaniu, że stanie się pierwszą nadzieją domu na zdobycie korony Australian Open w singlu od 44 lat.

Świat nr 1 spełnił swoje marzenie w Melbourne Park, pokonując Amerykanki Danielle Collins w najbardziej wyczekiwanym finale Open kobiet od prawie pół wieku 6:3 7:6 (7:2).

W przeciwieństwie do jej awansu do decydującego mistrzostwa, sobotnie zwycięstwo było niezwykle ciężko zarobione, ponieważ Barty musiał odrobić straty 5:1 w drugim secie, zanim zwyciężył po godzinie i 27 wypełnionych napięciem minutach.

Pomimo późnego chybotania, wygrana w prostych setach zapewniła Barty’emu drogę do tytułu, która była najbardziej imponującą kampanią od czasu, gdy Steffi Graf wygrała drugi w historii Open na Melbourne Park w 1989 roku.

Barty, który całkowicie dominował od swojego zwycięstwa 6:0 6:1 w pierwszej rundzie nad Łesią Tsurenko, nie przegrał ani jednego seta w całym turnieju, tracąc zaledwie 30 meczów w siedmiu meczach – tylko o sześć więcej niż Graf przegrał 33 lata temu.

Odpowiednio, Chris O’Neil, który miał zaszczyt jako ostatni Australijczyk, który wygrał kobiecy singiel Open w 1978 roku, dostarczył Daphne Akhurst Memorial Cup do Rod Laver Arena na ceremonię rozdania trofeów.

I, przejmująco, mentorka Barty’ego i rdzenna idolka Evonne Goolagong Cawley niespodziewanie pojawiła się, prezentując łupy po tym, jak Tennis Australia powiedział, że były numer 1 na świecie nie będzie mógł wziąć udziału w finale.

READ  Pandemia koronawirusa: antarktyczna placówka dotknięta epidemią COVID-19

„Cholera niespodzianka”, powiedział Barty.

Ash Barty z Australii, po lewej, podaje rękę Danielle Collins z USA po wygraniu finału singli kobiet podczas Australian Open.

Simon Baker/AP

„Szczerze mówiąc, bardzo się cieszę, że nie wiedziałem, ponieważ myślę, że byłbym pod pompą, czułbym to.

„To niesamowite. Raz po raz byliśmy tak blisko, a teraz posiadanie tak pięknego trofeum po wyjątkowych dwóch tygodniach jest po prostu niewiarygodne.

„Po prostu spełniło się moje marzenie i jestem po prostu tak dumny, że jestem Australijczykiem”.

Złota medalistka olimpijska z Sydney, Cathy Freeman, była również na dworze, gdy Barty odniósł sukces, który przełamał suszę, który nastąpił po triumfie Queenslander w 2019 roku na French Open i pamiętnym zwycięstwie w Wimbledonie w zeszłym roku.

Oprócz rozwalenia niesławnego domowego zamieszania w Melbourne, Barty dołącza do wspaniałej Sereny Williams jako jedyna aktywna zawodniczka w tenisie kobiecym, która zdobyła tytuły wielkoszlemowe na kortach ziemnych, trawiastych i twardych.

25-letnia królowa na wszystkich kortach pojedzie do Nowego Jorku w sierpniu, mając nadzieję, że pójdzie tam śladami Williama, by podążyć za upragnionym karierą z tytułem na US Open, jedynym poważnym uniknięciem Barty’ego.

Barty, pierwszy australijski finalista od czasu Wendy Turnbull w 1980 roku, był także pierwszym graczem, który w sobotni wieczór zmierzył się z break pointem.

Ale uratowała ją w piątym meczu odważnym zwycięzcą półwoleja z forhendu.

Po ucieczce z niebezpieczeństwa Barty utrzymała serw ze swoim czwartym asem, prowadząc 3-2.

Ash Barty zdefiniował silną presję i oczekiwanie, że stanie się pierwszą nadzieją gospodarzy na zdobycie korony Australian Open w grze singles od 44 lat.

Czołowe rozstawienie osiągnęło własny punkt przełamania, wygrywając w następnej grze z forehandu, po czym Collins wykasłował kontrę, by dać Barty’emu przewagę.

Australijczyk nie potrzebował drugiego zaproszenia, kończąc seta otwierającego kolejnym asem.

READ  Zaskakujące imiona australijskich dzieci, których nie chcą już ujawniać w raporcie z 2022 r.

Odmawiając poddania się bez walki, Collins wstał na początku drugiego seta, łamiąc Barty’ego w drugim meczu, by z rykiem wrócić do gry.

To niewiarygodne, ale dopiero po raz drugi Barty została złamana w 88 meczach serwisowych, począwszy od jej pierwszego meczu lata w Adelajdzie prawie miesiąc temu.

Ash Barty pozuje z Pucharem Pamięci Daphne Akhurst po jej zwycięstwie.

Quinn Rooney/Getty Images

Gorąca ulubiona tytułowa faworytka znalazła się w ogromnej dziurze, kiedy poddała się drugi raz z rzędu, by stracić 5-1.

Barty jednak przetrwał burzę i rozegrał cztery kolejne mecze, aby wymusić rozstrzygnięcie remisu.

Teraz trzykrotna mistrzyni wielkiego szlema przypieczętowała słynne zwycięstwo swoim czternastym zwycięzcą forhendu, wywołując sceny delirium zarówno w Rod Laver Arena, jak i na zewnątrz na Garden Square w Melbourne Park.

Jej boks na dworze, w tym rodzice Barty’ego Rob i Josie, siostry Sara i Ali, jej narzeczony golfista Garry Kissick i zaufany trener Craig Tyzzer, również świętowali to, co było złotym momentem dla indyjskiej supergwiazdy sportu, Cathy Freeman.