Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

„To nie jest dobry pomysł”: Putin ostrzega, gdy kryzys gazowy w Wielkiej Brytanii grozi odcięciem dostaw do UE |  nauka |  Aktualności

„To nie jest dobry pomysł”: Putin ostrzega, gdy kryzys gazowy w Wielkiej Brytanii grozi odcięciem dostaw do UE | nauka | Aktualności

Dzieje się tak po tym, jak rosyjski prezydent zacieśnił kontrolę nad dostawami do UE, gdy rurociąg Nord Stream 2 wszedł w ostatnią fazę. Porozumienie – podpisane między Putinem a kanclerz Niemiec Angelą Merkel – przewiduje transport gazu z Rosji do Niemiec z pominięciem Ukrainy i Polski. Mówi się, że Putin ma nadzieję, że uniemożliwi Berlinowi wdrożenie prawa UE za pośrednictwem systemu.

Ale ograniczenia mogą doprowadzić do kryzysu dostaw gazu, który będzie odczuwalny w Wielkiej Brytanii – Wielka Brytania importuje rosyjski gaz przez Holandię.

Ale podczas gdy niektórzy eksperci twierdzą, że Putin może celowo wywołać kryzys energetyczny poprzez odcięcie dostaw, profesor Michael Bradshaw z Warwick Business School ostrzegł, że takie posunięcie odbije się na Rosji.

Wynika to z tego, że Moskwa ryzykuje przede wszystkim wzmocnienie opinii przeciwników Nord Stream 2.

Powiedział Express.co.uk: „Jeśli to zrobili [restrict gas supply] Mogą stracić udział w rynku, ponieważ jest wielu Europejczyków, którzy zbudowali instalacje do importu LNG.

„Kraje w Europie Środkowej i Południowej tego nie widzą [Nord Stream 2] To dobry pomysł, ponieważ mniej gazu trafia na Ukrainę w południowej Europie, więc gaz niekoniecznie jest we właściwym miejscu i pojawiają się problemy z tym, jak ściśle jest połączony europejski rynek gazu.

Skroplony gaz ziemny (LNG) to kolejna forma gazu stanowiąca źródło odrębne od gazu rurociągowego.

Kraje takie jak Wielka Brytania, która otrzymuje około 50 procent swoich dostaw gazu z LNG, również wykorzystują to jako źródło gazu.

Oznacza to, że Wielka Brytania i inne kraje importujące LNG mają możliwość ograniczenia kontroli Rosji nad europejskimi dostawami gazu poprzez importowanie większej ilości LNG i zmniejszenie zależności od rosyjskich rurociągów.

Czytaj więcej: Wielka Brytania uwolniona od nieśmiałej UE, gdy zbliża się nowy globalny układ, aby przeciwstawić się Putinowi

READ  Obawy o inflację słabną wraz ze spadkiem cen surowców | Biznes

Profesor Bradshaw powiedział: „Polska jest skłonna zapłacić więcej za zakup gazu z LNG niż za gazociągiem z Rosji.

„Mamy zbyt duże możliwości importu LNG w całej UE, ale nigdy nie zostały one w pełni wykorzystane”.

ProfrBradshaw przyznał już, że LNG jest niedoinwestowane z powodu COVID-19, który również wywarł presję na dostawy LNG.

Ale Wielka Brytania korzysta również z importu gazu z Norwegii, która przywiązuje mniejszą wagę do gazociągu Nord Stream 2.

Profesor Bradshaw dodał: „Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że mamy stosunki handlowe z Norwegią, ponieważ mamy rurociągi, które pochodzą bezpośrednio z niej do Wielkiej Brytanii i możemy liczyć na pewną ilość norweskich dostaw”.

nie przegap

Inicjatywy dotyczące czystego powietrza otrzymują niewielkie poparcie: zanieczyszczenia zabijają ludzi [ANALYSIS]
Naukowiec ostrzega przed dziwnym wirusem w kosmosie [REVEAL]
Jak żyć dłużej: „potężny” czynnik długowieczności [STUDY]

Chociaż Wielka Brytania nie jest bezpośrednio zamierzonym celem kremlowskich restrykcji, to kraj został już zmuszony do ponownego odzyskania władzy za pomocą starych metod.

Przy rekordowo wysokich cenach gazu tego lata oznacza to, że spalono już więcej węgla w celu zaspokojenia zapotrzebowania na energię.

Zimny ​​początek roku spowodował spadek rezerw gazu w wielu innych krajach, co doprowadziło do wzrostu cen.

Stara elektrownia węglowa w Lincolnshire, znana jako West Burton A, która wcześniej była w stanie gotowości, teraz działa.