Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

„To jak bycie uzdrowicielem”: wzloty i upadki niezależnej księgarni | filmy dokumentalne

FLub biblioteka Matta Tannenbauma w Lenox w stanie Massachusetts – znana po prostu jako The Bookstore – pandemia Covid-19 była transformacyjna, ale nie w sposób, w jaki można by sądzić. Kiedy nałożono blokady, interesy szybko stanęły w martwym punkcie, a cotygodniowa sprzedaż Tannenbauma osiągnęła dobry dzień przed Covidem. Sytuacja się pogorszyła, potem postanowił spróbować zebrać pieniądze za pośrednictwem popularnej platformy darowizn GoFundMe. Nagle wszystko się zmieniło.

GoFundMe Tannenbauma nie tylko osiągnął swój cel — co zdumiewające, podwoił swój cel 60 000 dolarów w ciągu zaledwie dwóch dni działalności, natychmiast zmieniając The Bookstore z firmy, która od dawna była na minusie, w taką, która była pełna gotówki. Mówiąc o znaczącym wzroście wsparcia społeczności, Tananbaum powiedział mi: „Wiedziałem, że tam jest, ponieważ od lat ludzie mówią mi, jak bardzo im zależy na sklepie. To był po prostu zabawny plac”.

Ten nagły napływ gotówki przekształcił Tannenbauma w właściciela małej firmy zupełnie innego niż przed Covidem. „Nigdy w życiu nie miałem pieniędzy” – powiedział. „Mogę teraz wyjść z długów. Mam teraz kopię zapasową. Mogę składać większe zamówienia, mieć więcej zapasów i odnosić większe sukcesy jako księgarz.” Zakończył ze śmiechem: „Więc nauczyłem się, po trzech czwartych wieku życia, że ​​jeśli masz pieniądze, możesz je zarobić”.

Reżyser Adam Zacks był w trakcie kręcenia wieloletniego filmu dokumentalnego o swoim przyjacielu Tannenbaumie i księgarni, kiedy miały miejsce te niezwykłe wydarzenia. To dzięki Zaxowi i jego filmowi Hello, Bookstore (nazwa pochodzi od powitania Tannenbauma, gdy odbiera telefon), zdecydował się nie pozwolić, by ten moment Kopciuszka utrwalił się, ale zamiast tego zrobić z niego tylko jeden panel w znacznie większej palecie. która oddaje atmosferę i tok życia tej niezależnej księgarni. Powstały film jest niecodziennym i bardzo wciągającym spojrzeniem na to, co małe firmy i długoletni przedsiębiorcy, tacy jak Tannenbaum, znaczą dla otaczających ich społeczności.

Czerpiąc wskazówki z dokumentalistów, takich jak Frederick Wiseman i bracia Maisels, Zacks bardziej interesuje się atmosferą i fakturą niż planowaniem lub udowadnianiem racji. Hej, księgarnia porusza się powoli i ma duże numery, w których wokół ich tematu gromadzą się niezliczone małe momenty. „Zawsze uwielbiałem latać na ścianach filmów dokumentalnych” – powiedział mi Zacks. „Nigdy nie reagowałem na styl mówienia w filmach. Nie chcę ugrzęznąć w rzeczach, chcę, aby podczas oglądania było poczucie odkrycia. Z rytmem [Hello, Bookstore]- Wziąłem wskazówkę ze sklepu. Pomyślałem, że jeśli uda nam się ustawić odpowiednią atmosferę, to cechy tej historii zadecydują, dokąd powinni się udać. Chciałem, żeby było ciepło i wygodnie, jakbym był w księgarni”.

Hej, Bookstore naprawdę udaje się uchwycić spokój i pogodę ducha bycia w świetnej niezależnej księgarni. Zax ma tendencję do używania długich, stabilnych ujęć, które dają każdej scenie czas na powolny rozwój i spokojne odnalezienie celu. Często wydarzenie odbywa się wokół rozmowy Tannenbauma ze starymi bywalcami The Bookstore lub jego dwiema dorosłymi córkami; Często też widzimy, jak robi ulubioną rozrywkę: głosi wielką literaturę, czytając na głos fragmenty każdemu, kto słucha. Chociaż wpływ podejścia Zaxa może być początkowo sprzeczny, co może wprawiać w zakłopotanie oczekiwania widzów, z czasem niezwykły przebieg filmu staje się bardziej fascynujący, jego rytmy bardziej znajome i spokojniejsze.

Nagrania sprzed pandemii Biblioteki Tannenbauma pokazują tętniący życiem, osobliwy biznes wraz z winiarnią, gdzie „naszą dewizą jest to, że nie możesz pić przez cały dzień, chyba że zaczniesz rano”. Prawie wszystko ma swoją historię, łącznie z samą winiarnią, pomnikiem ku czci przyjaciela, który ledwo przeżył Holokaust, potem dożył 90 lat i zmarł w 2010 roku. Zacks powiedział mi, że jego zamiarem w tym materiale jest „uchwycić duch sklepu i to, co stworzył, umarł tutaj. Wszystkie te rodzaje niższych warstw pokazują, jak sklepy takie jak The Bookstore są siłą napędową naszej społeczności”.

Filmowiec Adam Zacks: „Chciałem, żeby film był ciepły i przytulny, jakbym był w księgarni”. Zdjęcie: Greenwich Entertainment

Te ujęcia Tannenbauma, śmiejącego się i relaksującego, zawierają powódź pozornie niekończących się komentarzy podczas kontaktów z klientami, na przemian z bardziej stabilnymi i bardziej ponurymi scenami, gdy ten sam mężczyzna bez wysiłku przyjmuje informacje o karcie kredytowej przez szybę i nakazuje klientom wstać ponownie, gdy on układa swoje zakupy w kolejności Festive na krześle przed drzwiami wejściowymi. Zacks powiedział: „Kiedy Covid uderzył, początkowo był smutek, że nie mogłem pokazać Biblioteki tak, jak wiedziałem. Nie mogłem dalej pokazywać jej w całej okazałości. fotografowania w bezprecedensowym czasie. To właśnie dostałem, Aby pokazać to przejście ze starego świata do nowego. Kiedy zacząłem to akceptować, stało się jasne, że wszystko, co odkrywałem w podtekście, na przykład wiek Amazonii , czym jest księgarnia dla społeczności, wszyscy przeszli przez ten proces z Covid ”.

Mniej więcej w jednej trzeciej drogi przez Hello, the Bookstore, najwyraźniej w pierwszych dniach pandemii, Tannenbaum siedział przed komputerem za masującymi butelkami wybielacza Clorox i środka do dezynfekcji rąk, czytając na głos My Ántonia Willi Cather z poczuciem zadziwienie: takie jest szczęście, być rozpuszczonym w czymś kompletnym i cudownym.” Ta scena jest tylko chwilą samotności, ale czuje się, że Tannenbaum tutaj żywi się literaturą, aby zachować nadzieję, kiedy tak wiele mu odebrano. Sentymenty Cather odzwierciedlają sposób, w jaki kamera Zaxa elegancko uchwyciła Tannenbauma, gdy przenika on do społeczeństwa poprzez język i opowiadanie historii i odnajduje swoje szczęście dzięki tym interakcjom.

Tannenbaum powiedział mi: „Jestem bardzo skoncentrowany na potrzebach i pragnieniach moich klientów i przejmę od nich przewodnictwo i to, czego chcą. To jak bycie terapeutą, odwiedzanie ich każdego dnia. Staram się być tam dla każdego klienta. „

Pod koniec Hello Bookstore, po cudownej kampanii GofundMe, która uratowała jego firmę, Tannenbaum i reporter The Boston Globe zastanawiają się, co by się stało, gdyby musiał sprzedać i ruszyć dalej. „Kto zamierza spędzić wszystkie godziny, które spędzam, za tę niewielką pensję, którą dostanę?” Zapytał. Oczywiście odpowiedź brzmi „nikt”, bo Tannenbaum znalazł dla siebie miejsce. Hej, Bookstore odniósł sukces, ponieważ Zax był w stanie zająć tę przestrzeń po swojej stronie i obserwować symbiotyczny związek między człowiekiem, biblioteką, bibliotekami i społeczeństwem. Film jest poważnym i pilnym hołdem dla przestrzeni społecznej, której wielu szuka teraz, gdy pandemia ustąpiła i jesteśmy z powrotem na świecie.

READ  Duke of Cambridge wyraża „głęboki smutek” z powodu handlu niewolnikami, ale nie przeprasza. Wiadomości ze świata