Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Testy dronów w Polsce przybliżają ruch lotnictwa miejskiego w całej UE

Źródło: FIO CRACHO, Shutterstock

Pierwsza seria lotów testowych z dronami została uruchomiona w Polsce w ramach finansowanego przez UE projektu Uspace4UAM. Pierwsza z tych prób jest obecnie prowadzona w Rzeszowie, w którym przebywa 200 tys. osób.

Loty testowe wykonuje trzech członków konsorcjum Uspace4UAM: Dronehub, deweloper WarkotUstawienia skrzynek do automatycznego monitorowania i gromadzenia danych; Dostawca sprzętu do dronów i czujników Honeywell; Oraz Altitude Angel, firma zajmująca się technologią oprogramowania do dronów. Pierwsza faza zostanie przeprowadzona na terenie Rzeszowa pod około 160 samolotami, 3 strzałami autonomicznych dronów latających na misje służby publicznej. Pierwsza scena obejmuje awaryjny nadzór lotniczy miejsc wypadków, druga wykonuje zdjęcia orto i fotogrametryczne dla firm publicznych, a trzecia przedstawia transport automatycznych defibrylatorów zewnętrznych do użytku w sytuacjach zagrożenia życia.

„Dema dronehub na Uspace4UAM zostały uruchomione w listopadzie 2021, a zakończymy w czerwcu 2022. Tym razem między innymi badamy, jak drony reagują na różne i szybsze przejścia. PogodaJakub Węglarz, kierownik projektu lotów pilotażowych Dronehub, w oświadczeniu zamieszczonym na stronie internetowej wspólnego przedsięwzięcia SESAR mówi, że wspólne przedsięwzięcie SESAR – finansowane przez Uspace4UAM – jest partnerstwem europejskich firm z sektora prywatnego i publicznego Transportation Solutions.

„Dzięki tym 160 samolotom, które planujemy przewieźć, będziemy mogli dostosować zarówno sprzęt, jak i oprogramowanie do rzeczywistych warunków miejskich i potrzeb służb publicznych” – mówi Węglarz. „Nasze decyzje i zalecenia pomogą usprawnić wykorzystanie lotnictwa miejskiego w Europie”.

Polska jest jednym z czterech europejskich krajów testujących samoloty

Oprócz Polski drony będą testowane w Czechach, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii w ramach badań nad bezpieczną integracją dronów autonomicznych z europejską przestrzenią powietrzną. Vadone Melnyk, założyciel i dyrektor generalny Dronehub, skomentował w tym samym komunikacie, że „Polska to nie mała cegła, ale cały filar w budowaniu miejskiego ruchu wiatrowego w całej Unii Europejskiej”. „Na podstawie wyników naszych lotów na Rzeszów zostaną opracowane wytyczne dotyczące lotów dronami, ponieważ w przyszłości drony staną się powszechnym widokiem w europejskich miastach. Czujemy więc wielką odpowiedzialność, ale z jednym szacunkiem. Cały projekt zaczyna się tutaj w Rzeszowie w Polsce.”

Melnyk kontynuuje: „W ramach projektu Uspace4UAM Samolot Opracowane zostaną wymogi bezpieczeństwa, a także opracowane zostaną przepisy i standardy wspierające rozwój dronów na obszarach miejskich w UE. Projekt ma na celu zaprezentowanie technologii autonomicznych dronów, które mogą być wykorzystywane w miastach w celu poprawy bezpieczeństwa i pomocy służbom bezpieczeństwa w zarządzaniu sytuacjami awaryjnymi.„Uspace4UAM (U-space for UAM) kończy się w grudniu 2022 r.


Izrael jest o krok bliżej handlu dronami dzięki najnowszym testom


Więcej informacji:
Strona internetowa projektu Uspace4UAM: www.sesarju.eu/projects/Uspace4UAM

Cytat: Testy w locie dronów w Polsce przybliżają ruch miejskiego powietrza w całej UE (30 grudnia 2021) https://techxplore.com/news/2021-12-drone-flight-trials-poland-eu do 30 grudnia, Źródło w 2021 -wide.html

Niniejszy dokument podlega prawu autorskiemu. Żadna część nie może być powielana bez pisemnej zgody, z wyjątkiem uzasadnionej manipulacji w celu osobistego studiowania lub badania. Treść udostępniana jest wyłącznie w celach informacyjnych.

READ  Polski gigant naftowy otwiera nową farmę fotowoltaiczną