Źródło: FIO CRACHO, Shutterstock
Pierwsza seria lotów testowych z dronami została uruchomiona w Polsce w ramach finansowanego przez UE projektu Uspace4UAM. Pierwsza z tych prób jest obecnie prowadzona w Rzeszowie, w którym przebywa 200 tys. osób.
Loty testowe wykonuje trzech członków konsorcjum Uspace4UAM: Dronehub, deweloper WarkotUstawienia skrzynek do automatycznego monitorowania i gromadzenia danych; Dostawca sprzętu do dronów i czujników Honeywell; Oraz Altitude Angel, firma zajmująca się technologią oprogramowania do dronów. Pierwsza faza zostanie przeprowadzona na terenie Rzeszowa pod około 160 samolotami, 3 strzałami autonomicznych dronów latających na misje służby publicznej. Pierwsza scena obejmuje awaryjny nadzór lotniczy miejsc wypadków, druga wykonuje zdjęcia orto i fotogrametryczne dla firm publicznych, a trzecia przedstawia transport automatycznych defibrylatorów zewnętrznych do użytku w sytuacjach zagrożenia życia.
„Dema dronehub na Uspace4UAM zostały uruchomione w listopadzie 2021, a zakończymy w czerwcu 2022. Tym razem między innymi badamy, jak drony reagują na różne i szybsze przejścia. PogodaJakub Węglarz, kierownik projektu lotów pilotażowych Dronehub, w oświadczeniu zamieszczonym na stronie internetowej wspólnego przedsięwzięcia SESAR mówi, że wspólne przedsięwzięcie SESAR – finansowane przez Uspace4UAM – jest partnerstwem europejskich firm z sektora prywatnego i publicznego Transportation Solutions.
„Dzięki tym 160 samolotom, które planujemy przewieźć, będziemy mogli dostosować zarówno sprzęt, jak i oprogramowanie do rzeczywistych warunków miejskich i potrzeb służb publicznych” – mówi Węglarz. „Nasze decyzje i zalecenia pomogą usprawnić wykorzystanie lotnictwa miejskiego w Europie”.
Polska jest jednym z czterech europejskich krajów testujących samoloty
Oprócz Polski drony będą testowane w Czechach, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii w ramach badań nad bezpieczną integracją dronów autonomicznych z europejską przestrzenią powietrzną. Vadone Melnyk, założyciel i dyrektor generalny Dronehub, skomentował w tym samym komunikacie, że „Polska to nie mała cegła, ale cały filar w budowaniu miejskiego ruchu wiatrowego w całej Unii Europejskiej”. „Na podstawie wyników naszych lotów na Rzeszów zostaną opracowane wytyczne dotyczące lotów dronami, ponieważ w przyszłości drony staną się powszechnym widokiem w europejskich miastach. Czujemy więc wielką odpowiedzialność, ale z jednym szacunkiem. Cały projekt zaczyna się tutaj w Rzeszowie w Polsce.”
Melnyk kontynuuje: „W ramach projektu Uspace4UAM Samolot Opracowane zostaną wymogi bezpieczeństwa, a także opracowane zostaną przepisy i standardy wspierające rozwój dronów na obszarach miejskich w UE. Projekt ma na celu zaprezentowanie technologii autonomicznych dronów, które mogą być wykorzystywane w miastach w celu poprawy bezpieczeństwa i pomocy służbom bezpieczeństwa w zarządzaniu sytuacjami awaryjnymi.„Uspace4UAM (U-space for UAM) kończy się w grudniu 2022 r.
Strona internetowa projektu Uspace4UAM: www.sesarju.eu/projects/Uspace4UAM
Cytat: Testy w locie dronów w Polsce przybliżają ruch miejskiego powietrza w całej UE (30 grudnia 2021) https://techxplore.com/news/2021-12-drone-flight-trials-poland-eu do 30 grudnia, Źródło w 2021 -wide.html
Niniejszy dokument podlega prawu autorskiemu. Żadna część nie może być powielana bez pisemnej zgody, z wyjątkiem uzasadnionej manipulacji w celu osobistego studiowania lub badania. Treść udostępniana jest wyłącznie w celach informacyjnych.
„Internetowy ewangelista. Pisarz. Zapalony alkoholik. Miłośnik telewizji. Ekstremalny czytelnik. Miłośnik kawy. Bardzo upada.”
More Stories
Polska kupuje 800 pocisków Hellfire do uzbrojenia swoich nowych śmigłowców szturmowych
Grupa Emeren finalizuje sprzedaż projektów fotowoltaicznych o mocy 58 MW w Polsce – Europie
Wrzawa polityczna w Polsce po tym, jak Duda zobowiązał się do podpisania ustawy o Komisji Kremla – POLITICO