Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Terapia przeciwciałami mniej skuteczna wobec nowych szczepów Omicron: Lancet

Londyn, 3 lipca (Eance): Osiem z 10 terapii przeciwciałami dostępnych w leczeniu pacjentów z Covid-19 nie blokuje nowych i pojawiających się podwariantów Omicron, takich jak BA.2.12.1, BA.4 i BA.5, zgodnie z badaniem opublikowanym w The Lancet Infectious Diseases .

Zespół naukowców, w tym badacze z Niemieckiego Ośrodka Badań Naczelnych (DPZ) – Leibniz Institute for Primate Research w Niemczech, przebadał 10 przeciwciał terapeutycznych – Sotrovimab firmy GlaxoSmithKline; Tixagevimab i Cilgavimab (oba zapakowane w Evusheld) firmy AstraZeneca; Bebtelovimab i Bamlanivimab oraz koktajl Etesevimab autorstwa Eli Lilly; Casirivimab-Imdevimab firmy Regeneron; Regdanvimab firmy Celltrion i S2H97.

Wyniki pokazały, że tylko dwa były zdolne do częściowego hamowania BA.2.12.1, BA.4 i BA.5, a tylko jedno przeciwciało, Bebtelovimab, skutecznie blokowało infekcję wszystkimi podwariantami Omicron.

Ponadto badanie wykazało, że BA.2.12.1, a zwłaszcza BA.4 i BA.5, były gorzej hamowane niż ich poprzednicy BA.1 i BA.2 przez przeciwciała wytworzone po szczepieniu lub szczepieniu, po którym nastąpiła infekcja.

Dzieje się tak, ponieważ BA.2.12.1, BA.4 i BA.5 są wariantami ucieczki immunologicznej. Naukowcy wyjaśnili, że zakażenie krzyżowe „starymi” podwariantami omikronu zapewnia jedynie ograniczoną ochronę przed zakażeniem „nowymi” podwariantami.

„Wyniki te potwierdzają trend, który zaobserwowaliśmy już w poprzednich badaniach: podwarianty Omicron nie są znacząco hamowane przez większość przeciwciał terapeutycznych, a kilka przeciwciał, które są często hamowane, robi to w sposób subspecyficzny. Dlatego ważne jest opracowanie Ważną rolę w rozwoju Omicronu przez większość przeciwciał terapeutycznych” – powiedziała Prerna Arora, pierwsza autorka z Niemieckiego Centrum Naczelnych:

Przeciwciała od nieszczepionych osobników zakażonych BA.1 lub BA.2 wiosną 2022 zneutralizowały BA.2.12.1 z podobną skutecznością, ale mniejszą siłą przeciwko BA.4 i BA.5. Dlatego możliwe jest, że poprzednia infekcja BA.1 lub BA.2 zapewnia niewielką ochronę przed kolejnym zakażeniem BA.4 lub BA.5.

Przeciwciała stymulowane trzema immunizacjami szczepionką mRNA BioNTech/Pfizer blokowały wszystkie podwarianty Omicron. Jednak hamowanie było mniej skuteczne w porównaniu z hamowaniem mierzonym dla wirusa, który rozprzestrzeniał się wcześnie podczas pandemii, a hamowanie BA.2.12.1, BA.4 i BA.5 było mniej skuteczne w porównaniu z BA.1 i BA. 2-a

READ  Brytyjscy naukowcy poszukują „księżycowych drzew” zasadzonych z nasion podczas misji NASA Apollo 14 w 1971 roku

Podobne wyniki uzyskano dla przeciwciał indukowanych po szczepieniu, jak również dla nadkażenia. Chociaż ta tak zwana odporność hybrydowa nadawała ogólnie wyższą aktywność neutralizującą wobec wszystkich testowanych wariantów, inhibicja BA.2.12.1, BA.4 i BA.5 została znacznie zmniejszona.