Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Terapia poznawczo-behawioralna dostarczana przez rówieśników może zmniejszyć objawy depresji poporodowej i lęku

24 listopada 2021

1 minuta czytania

Nie mogliśmy przetworzyć Twojej prośby. Spróbuj ponownie później. Jeśli ten problem nadal występuje, skontaktuj się z obsługą [email protected]

Terapia poznawczo-behawioralna depresji poporodowej podana kobietom, które jej doświadczyły, poprawiła objawy tego zaburzenia i lęku, zgodnie z wynikami randomizowanego kontrolowanego badania opublikowanego w Dziennik Psychiatrii Klinicznej.

Wydaje się również, że ma to związek z poprawą relacji matka-dziecko.

Źródło: Shutterstock

Interwencje zarządzane przez rówieśników (PAI), prowadzone przez byłych pacjentów, są coraz częściej uznawane za alternatywę dla tradycyjnych usług w zakresie zdrowia psychicznego i mogą przezwyciężyć niektóre bariery [postpartum depression (PPD)] leczenie lub leczenie”, Bahar Amani, MAI studiów magisterskich z neuronauki na McMaster University w Kanadzie i napisali koledzy. Czerpią korzyści z liczby kobiet, które doświadczyły depresji poporodowej oraz z faktu, że poziom wyszkolenia terapeutów może nie przewidywać skuteczności psychoterapii. Badania badające wpływ bezpiecznych leków na depresję w próbach populacji ogólnej wskazują, że mają one największy wpływ, jeśli są ustrukturyzowane i wykorzystują terapie oparte na dowodach (np. terapia poznawczo-behawioralna). ”

Badacze starali się ustalić, czy 9 ​​tygodni grupowej interwencji CBT przeprowadzonej przez kobiety, które wcześniej to zrobiły PPD Może redukować objawy depresji poporodowej i lęku, a także wzmacniać wsparcie społeczne i relacyjne mama i dziecko. Losowo przydzielili 73 matki mieszkające w Kanadzie do grup eksperymentalnych lub grupy kontrolnej z listy oczekujących od marca 2018 r. do lutego 2020 r.

Uczestnicy mieli 18 lat lub więcej, mieli niemowlę w wieku poniżej 12 miesięcy, biegle posługiwali się językiem angielskim i uzyskali 10 lub więcej punktów w Edynburskiej Skali Depresji Poporodowej. Osoby z grupy eksperymentalnej otrzymały 9 tygodni grupowej interwencji CBT natychmiast po włączeniu do badania, podczas gdy osoby z grupy kontrolnej otrzymały ją po 9-tygodniowym okresie oczekiwania. Badacze ocenili wszystkie wyniki w momencie rekrutacji (n = 54) i po 9 tygodniach (n = 38). Ocenili wyniki między grupami eksperymentalnymi po 6 miesiącach, aby określić stabilność leczenia.

READ  Kosmiczny świt: naukowcy mają nadzieję cofnąć się w czasie, aby zobaczyć narodziny gwiazd | astronomia

Wyniki wykazały, że CBT w grupie rówieśniczej dla PPD wiązało się z klinicznie i statystycznie istotną poprawą objawów depresji i lęku w grupie eksperymentalnej. Po 6 miesiącach poprawa ta pozostała stabilna. Co więcej, grupa eksperymentalna wykazała zmniejszone postrzeganie słabej więzi matki i dziecka, odrzucenia i patologicznej złości po 6 miesiącach.

„Grupowa CBT prowadzona przez rówieśników może być skutecznym i skalowalnym sposobem na rozwiązanie ograniczeń obecnych systemów opieki zdrowotnej w zakresie PPD i może mieć potencjał dotarcia do kobiet, które w przeciwnym razie nie otrzymałyby leczenia, radykalnie poprawiając wyniki dla nich, ich rodzin i społeczności” – napisała Amani i jej współpracownicy.