Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Tenis: Novak Djokovic wydaje nakaz zakazujący deportacji z Australii

Po przyznaniu w tym tygodniu, że wiedział, że ma Covid-19, kiedy pojawił się publicznie, australijska wiza Novaka Djokovica została cofnięta. Wideo / BBC

Novak Djokovic starał się i uzyskał pilny nakaz, aby uniemożliwić rządowi deportację go po decyzji ministra imigracji Alexa Hooka w piątek o cofnięciu mu wizy.

Podczas pospiesznie zaplanowanej późnej rozprawy w Federalnym Sądzie Okręgowym w piątek, sędzia Anthony Kelly nakazał rządowi federalnemu, aby nie podejmował żadnych kroków w celu usunięcia Djokovica z Australii, zanim apelacja gwiazdy tenisa zostanie rozstrzygnięta.

Djokovic również nie może zostać zatrzymany do godziny 8 rano w sobotę, kiedy weźmie udział w rozmowie z urzędnikami federalnymi.

Po tym spotkaniu Djokovic będzie mógł odwiedzić kancelarię swojego adwokata, aby omówić swoją sprawę, w towarzystwie dwóch funkcjonariuszy Straży Granicznej, zanim zostanie zatrzymany.

Mógłby wrócić do tych urzędów w niedzielę, kiedy spodziewane jest ostateczne przesłuchanie w tej sprawie.

Sędzia Kelly powiedział również, że sprawa zostanie skierowana do australijskiego sądu federalnego.

Zespół prawników Djokovica, kierowany przez Nicholasa Wooda SC, argumentował, że sprawa powinna pozostać w Federalnym Sądzie Okręgowym, aby została jak najszybciej rozwiązana.

Pan Wood podkreślił, że każda czynność prawna wiązałaby się z „przeżuwaniem na czas, który jest tak cenny, w każdej minucie, jaką mamy przed rozpoczęciem turnieju”.

Australian Open, w którym Djokovic jest liderem, rozpoczyna się w poniedziałek.

„Nie chcę być krytyczny”, powiedział. „Sytuacja, w jakiej się dzisiaj znajdujemy, jest wynikiem tego, że podaliśmy powody decyzji w artykule wkrótce po 18:00 w piątek. Ponad cztery dni po podjęciu pierwotnej decyzji. „

„Jesteśmy tam, gdzie jesteśmy ze względu na czas, jaki poświęcił minister. Poruszamy się tak szybko, jak to możliwe.

Pan Wood powiedział, że chce, aby sprawa została rozstrzygnięta na czas, aby Djokovic grał w poniedziałek wieczorem, jeśli mu się uda.

„Pan Djokovic może być zaplanowany na grę w poniedziałek wieczorem lub we wtorek wieczorem. W tych okolicznościach jesteśmy bardzo zaniepokojeni czasem” – powiedział.

Powiedział, że powody apelacji są węższe niż podczas rozpraw z zeszłego tygodnia i nie spodziewał się, że konieczne będzie przesłuchanie świadków lub wezwania.

Wood oszacował, że każda ze stron może przedstawić swoje argumenty w mniej niż godzinę.

Początkowe cofnięcie wizy Djokovicowi zostało unieważnione przez funkcjonariuszy Straży Granicznej w sądzie w poniedziałek, ale Hook nadal miał szansę skorzystać ze swojej rozległej osobistej władzy jako minister ds. imigracji, co zrobił po naradach przez większość tygodnia.

Zespół Djokovica przegląda swój argument

Novak Djokovic.  Zdjęcie/Fotosport
Novak Djokovic. Zdjęcie/Fotosport

W długim wywiadzie z sędzią Kelly pan Wood ujawnił istotę argumentu, który zamierzał przedstawić w imieniu Djokovica, aby zakwestionować decyzję ministra.

READ  NRL 2021: Cronulla Sharks pokonał North Queensland Cowboys

Powiedział, że powody, dla których pan Hook postanowił poprzeć swoją decyzję, były „w wyraźnym kontraście” do tych podanych przez funkcjonariuszy Straży Granicznej za anulowanie wizy Djokovica 6 stycznia.

Pan Wood powiedział, że początkowe anulowanie było spowodowane potencjalnym zakażeniem innych osób przez Djokovica, ponieważ nie został zaszczepiony.

„Obecny zestaw powodów jest zupełnie inny” – powiedział pan Wood.

„To, co robi minister, to w istocie zakładanie dla Djokovica każdego faktu, który mógł mieć wpływ na przeszłość”.

Rozumowanie Hooka, powiedział, Djokovic „przestrzegał prawa” pod każdym względem, stwarzał „niewielkie zagrożenie dla innych”, był kimś „dobrej reputacji” i miał „akceptowalny powód medyczny”, by nie być szczepionką.

Wood kpił z pana Hawka, ponieważ jego zdaniem obawiał się, że obecność Djokovica na Australian Open może podsycić nastroje anty-Vaxer, nie biorąc pod uwagę efektu zapalnego, jaki może wywołać jego deportacja.

„Minister podjął decyzję dwustronną. Jeśli nie cofnie wizy panu Djokovicowi, to pan Djokovic pozostanie w Melbourne i gra w Australian Open” – powiedział.

„Alternatywą binarną jest to, że minister cofnie wizę panu Djokovicowi, co prowadzi do przymusowej i obowiązkowej deportacji tego człowieka o dobrej reputacji, który przestrzegał prawa, i który stanowi niewielkie zagrożenie dla społeczeństwa.

„Minister rozważa możliwość wywołania nastrojów antyekstremistycznych tylko wtedy, gdy jest obecny.

„Minister absolutnie nie bierze pod uwagę wpływu (usunięcie Djokovica) na nastroje antyekstremistyczne, a właściwie na porządek publiczny.

„Wydaje się to wyraźnie nielogiczne”.

Djokovic zostanie aresztowany w sobotę

Prawnicy numer jeden na świecie argumentowali, że powinien pozostać wolny w sobotę, a następnie spędzić rozprawę, jeśli odbędzie się w niedzielę, w biurach swoich adwokatów.

Wood powiedział, że aresztowanie Djokovica po spotkaniu z urzędnikami o 8 rano w sobotę przed „cyrkiem medialnym” byłoby „trudniejsze niż jest to konieczne lub właściwe”.

– Zwłaszcza, gdy minister nie chce dziś wieczorem aresztować pana Djokovica – dodał.

Wyraził zaniepokojenie bezpieczeństwem Djokovica i zażądał, aby był przetrzymywany w miejscu uzgodnionym przez obie strony, ale nie ogłoszonym publicznie.

Rząd nie zgodził się na pozostawienie Djokovica na wolności, ale zgodził się na możliwość przeprowadzenia z nim wywiadu w nieznanym miejscu.

Decyzja ministra w sprawie wizy późnym popołudniem

Hook w końcu podjął decyzję w piątek po południu, opierając się na swojej dyskrecji i natychmiast starając się o ekstradycję Djokovica.

„Dzisiaj skorzystałem z uprawnienia na mocy art. 133c ust. 3 Ustawy o imigracji, aby anulować wizę posiadaną przez pana Novaka Djokovica ze względu na stan zdrowia i dobry porządek, przy założeniu, że jest to w interesie publicznym”, Hak powiedział. w obecnej sytuacji.

„Ta decyzja jest następstwem nakazu Federalnego Sądu Okręgowego i Rodzinnego z 10 stycznia 2022 r., który uchylił wcześniejszą decyzję o unieważnieniu ze względu na sprawiedliwość proceduralną.

READ  Była gwiazda krykieta Black Cap, Chris Cairns, opowiada o podtrzymywania życia w Australii

„Podejmując tę ​​decyzję, dokładnie rozważyłem informacje przekazane mi przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, Australian Border Force i pana Djokovica.

„Rząd Morrison jest mocno zaangażowany w ochronę granic Australii, szczególnie w związku z pandemią COVID-19. Dziękuję Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i funkcjonariuszom australijskich sił granicznych, którzy codziennie pracują, aby służyć interesom Australii w coraz bardziej wymagających środowiskach operacyjnych”.

Djokovic nie będzie mógł uzyskać kolejnej wizy przez trzy lata, jeśli nie odwoła się od decyzji – ale można tego uchylić.

Premier Scott Morrison również wygłosił oświadczenie w piątek wieczorem.

„Odnotowuję decyzję Ministra ds. Imigracji w sprawie wizy dla pana Novaka Djokovica” – powiedział.

„Rozumiem, że po dokładnym rozważeniu, Minister podjął działania w celu cofnięcia wizy pana Djokovica, która została zatrzymana ze względu na stan zdrowia i porządku, z uwagi na to, że jest to w interesie publicznym.

„Ta pandemia była bardzo trudna dla każdego Australijczyka, ale trzymaliśmy się razem i ratowaliśmy życie i środki do życia.

„Razem osiągnęliśmy jeden z najniższych wskaźników zgonów, najsilniejsze gospodarki i najwyższy wskaźnik szczepień na świecie.

„Australijczycy ponieśli wiele poświęceń podczas tej pandemii i słusznie oczekują ochrony rezultatów tych poświęceń.

To właśnie robi dziś Minister, podejmując tę ​​akcję.

„Nasza zdecydowana polityka ochrony granic zapewniła Australijczykom bezpieczeństwo przed rozprzestrzenieniem się Covid, a teraz podczas pandemii.

„Ze względu na przewidywane toczące się postępowanie prawne nie będę komentował dalej”.

Podobnie rzecznik rządu wiktoriańskiego powiedział: „Ta sprawa wizowa pozostaje między rządem federalnym a Novakiem Djokoviciem, którego zespół podobno wskazał zamiar podjęcia dalszych kroków prawnych w federalnym systemie sądowym. Dlatego nie byłoby właściwe komentowanie w tym miejscu ”.

Djokovic nadal może grać w Australian Open

Wiadomość o anulowaniu wizy przez Novaka Djokovica szybko rozeszła się po całym świecie, ale serbscy kibice wciąż mają nadzieję, że będzie mógł zagrać w Melbourne Park.

Chociaż to utrudnia mu drogę, nie do końca zamyka drzwi podczas próby wielkiego szlema.

Abu Al-Rafzi, były zastępca sekretarza Ministerstwa Imigracji, przemawiał w ABC News zaraz po ujawnieniu decyzji.

Powiedział, że oznacza to, że Djokovic powinien zostać aresztowany, dodając: „Zakładam, że jego prawnicy będą teraz szukać sądowej kontroli tej decyzji”.

Dodał, że sędzia prawdopodobnie zostanie poproszony o rozważenie wizy tymczasowej, aby mógł grać w Australian Open.

Jeśli chodzi o to, czy może rywalizować w Australian Open, Reeves powiedział: „To jest całkowicie w rękach kompetentnego sędziego, który zajmuje się tą sprawą”. „Będzie musiał usiąść na weekend. Trzeba rozważyć złożone kwestie, a sędzia będzie miał trudną decyzję, czy zwolnić Novaka Djokovica, aby mógł grać w Australian Open.

READ  Urodzony w Nowej Zelandii pomocnik Walii Willis Hallahulu opuści test All Blacks z Covid-19

„Lub rzeczywiście, jeśli tak jest w przypadku, gdy sędzia zgodził się, że istnieją silne powody interesu publicznego, aby pan Djokovic pozostał w areszcie, pozostanie tam, a to oznacza, że ​​nie może konkurować”.

Jeśli chodzi o Australię, pan Reeves powiedział, że pokaże, że Australia jest „surowa w swoich kwestiach Covid”, ale także „źle sobie z tym radzi”.

The Herald Sun poinformował również, że eksperci prawni poinformowali publikację, że trudno będzie sobie z nim poradzić przed rozpoczęciem Australian Open w poniedziałek.

Ponieważ Djokovic również dołączył do Australian Open, jest to również ból głowy dla organizatorów turniejów, którzy będą musieli zmienić los, jeśli numer jeden na świecie nie będzie w stanie zagrać w turnieju.

Ben Rothenberg, dziennikarz tenisowy New York Times, przedstawił opcje Australian Open przed czwartkowym losowaniem.

„To jest podsumowanie w instrukcji, jak pracować z przeklasyfikowaniem: Djokovic, ponieważ jego los pozostaje nieznany” – powiedział Rothenberg. Jeśli Djokovic wycofa się z #AusOpen w krótkim czasie pozostałym do remisu (bardzo mało prawdopodobne), wtedy Daniil Miedwiediew stanie się numerem jeden.

„Jeśli Djokovic wycofa się po losowaniu #AusOpen, ale przed ogłoszeniem klasyfikacji play-off w dniu 1, Andrei Rublev nr 5 zostanie przesunięty na linię 1 remisu, aby zająć miejsce Djokovica. #17 Gael Monfils przejdzie na linię Rubleva , Alexander Bublik przeniesie się do zalążka #33 i przejdzie do linii Monfils.

„I oczywiście, jeśli Djokovic weźmie udział w #AusOpen w którymkolwiek ze swoich meczów, będzie kontynuował turniej, dopóki się nie wycofa, nie przegra lub nie wygra. Nie zostanie zastąpiony w środku turnieju; przeciwnik po prostu otrzyma rundę w następnej rundzie.”

Błogosławieństwo uratowania 11-letniego Djokovic

Posiadanie paszportu dyplomatycznego przez Novaka Djokovica, który uzyskał za udział w drużynie Davis Cup w 2011 roku, może być dla niego ratunkiem w obliczu szeroko nagłośnionej sagi wizowej.

W rozmowie z Herald Sun pierwsza radca ambasady serbskiej Ivana Isidorovic ujawniła, że ​​paszport dyplomatyczny Djokovica powinien gwarantować „odpowiednie traktowanie” 20-krotnego mistrza Wielkiego Szlema.

„Djokovic, jako nasz najsłynniejszy przedstawiciel na świecie, jest posiadaczem paszportu dyplomatycznego, który w teorii i praktyce konsularnej powinien gwarantować mu odpowiednie traktowanie przy przekraczaniu granicy” – powiedziała w oświadczeniu.

Jednak eksperci imigracyjni uważają, że paszport dyplomatyczny Djokovica nie powinien prowadzić do specjalnego traktowania w jego walce wizowej.

Na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Handlu czytamy: „Paszporty dyplomatyczne i urzędowe nie dają posiadaczowi żadnych specjalnych praw ani przywilejów”.