Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Telefon z rolką Oppo to czysta funkcjonalność, której brakuje wyrafinowania

Dwieście tysięcy. To magiczna liczba razy, gdy Oppo chce, aby składany telefon koncepcyjny X 2021 był w stanie rozszerzać się i kurczyć, zanim uzna go za wystarczająco wytrzymały, aby przekształcić się w urządzenie komercyjne. To 200 000 razy, gdy urządzenie będzie musiało być w stanie przełączyć się z 6,7-calowego telefonu na mały 7,4-calowy tablet, a 200 000 razy będzie musiało zostać ponownie pomyślnie kompaktowe.

Ale w obecnej sytuacji Oppo twierdzi, że 2021 Oppo X jest wystarczająco wytrzymały, aby poradzić sobie tylko z połową tego, przy 100 000 cykli. Teoretycznie wystarcza to na około pięć i pół roku użytkowania, jeśli otwierasz i zamykasz go 50 razy dziennie, ale jak widzieliśmy w przypadku wczesnych składanych urządzeń, te liczby czasami nie przekładają się na rzeczywisty świat. Rysunek pokazuje, ile pracy musi jeszcze wykonać Oppo nad swoją koncepcją, którą ujawniło w listopadzie ubiegłego roku podczas drugiej dorocznej uroczystości „Inno Day”.

Jeśli chodzi o trwałość, Oppo wierzy, że jest już w połowie drogi do przekształcenia składanego telefonu z koncepcji w rzeczywistość. Ale po spędzeniu popołudnia na własnym prototypie urządzenia firmy, jasne jest, że trafienie tej arbitralnej liczby nie jest jedynym wyzwaniem, przed którym stoi Oppo, wprowadzając to urządzenie na rynek.

Na pierwszy rzut oka Oppo X 2021 wygląda jak zwykły 6,7-calowy smartfon, zaprojektowany tak, by robił wszystko, czego można oczekiwać od zwykłego smartfona. Ale za dotknięciem przycisku telefon zaczyna wsuwać i wysuwać ekran do rozmiaru 7,4 cala, zbliżając go do kształtu małego tabletu. Podobne koncepcje zapowiadali konkurenci, od LG (zanim ogłosiło wycofanie się z branży smartfonów) po TCL, ale jest to pierwsze tak funkcjonalne urządzenie, które mogliśmy sami wypróbować.

Od 6,7 do 7,4 cala za jednym kliknięciem.
Zdjęcie: John Porter / The Sports Grind Entertainment تصوير Zdjęcie: John Porter / The Sports Grind Entertainment

To świetna magiczna sztuczka, więc oczywiście za kulisami działa szereg złożonych mechanizmów, które umożliwiają to wszystko. Ten brzęczący dźwięk pochodzi z pary silników wewnątrz X 2021, które rozszerzają dynamiczną ramkę telefonu do pełnego rozmiaru. Tymczasem sam ekran obraca się wokół lewej strony telefonu i zakrzywia się wokół osi 6,8 mm, co według Oppo pozwala na rozciąganie ekranu bez „praktycznie bez śladu”. Za tym ekranem znajduje się szereg metalowych listew, które otwierają się razem, aby podeprzeć ekran niezależnie od tego, czy jest rozszerzony, czy skurczony.

READ  Kolejny światowej klasy park rozrywki przechodzi na bardziej wszechstronny dress code dla członków zespołu

W telefonie dużo się dzieje, co generalnie stawia urządzenie na coraz cięższej stronie. Oppo X 2021, tuż obok mojego iPhone’a 12 Pro, jest grubszy i ma 10,7 mm w porównaniu do 7,4 mm i cięższy – 278 g (w porównaniu do 189 g). To duża różnica, ale jest podobny do urządzeń plus-size dostępnych na rynku.

Przejście z 6,7 cala do 7,4 cala może nie wydawać się bardzo dużą zmianą, ale jest znacznie większe, biorąc pod uwagę, że zmienia się również proporcje telefonu. Zaczyna się od szerokiego ekranu o proporcjach około 19,85:9 (o rozdzielczości 1175 x 2592), a kończy na ekranie o proporcjach zbliżonych do 4:3 (lub dokładnie 4,36:3, 1785 x 2592). W efekcie okazuje się, że jest to nieco mniejsze urządzenie niż 7,9-calowy iPad Mini. Może to nie wystarczyć, aby przekształcić go w potęgę produktywności, ale wystarczy, aby oglądanie filmów, granie w gry, czytanie lub przeglądanie mapy było mniej ciasne.

Pozornie jest to obietnica podobna do tej, którą złożyły takie firmy jak Samsung i Huawei ze swoimi składanymi telefonami, zapakowanymi w bardziej niesprawdzoną formę. Ale podejście Oppo ma szereg teoretycznych korzyści.

Na początek, zwijalna konstrukcja Oppo oznacza, że ​​oczywiste zagniecenie, które znajdowało się pośrodku każdego składanego do tej pory, jest całkowicie nieobecne w 2021 X. Przyjrzyj się uważnie, a zauważysz lekkie zagniecenie po lewej stronie ekranu, ale jest ledwo widoczny, nawet gdy pokazuje Telefon jest w zasadzie czarnym obrazem. Zawsze uważaliśmy, że zagniecenia na składanych urządzeniach, takich jak Galaxy Z Fold 2, nie są aż tak problematyczne, gdy faktycznie korzystasz z urządzenia, ale nie jest to zbyt duże pocieszenie, gdy wydajesz ponad 1000 USD.

Na ekranie widać drobną wadę, gdy nie masz nad nią kontroli…

…ale jest mniej widoczny, gdy ekran jest włączony.

Minimalne zmarszczki w X 2021 wynikają z faktu, że ekran nie musi się zginać w pobliżu ostrości wokół krawędzi telefonu. Oppo twierdzi, że promień krzywizny ekranu wynosi 6,8 mm, co jest stosunkowo ładną krzywizną. Oppo X 2021 używa obecnie plastikowego wyświetlacza, ale ta belka pozostawia otwarte drzwi, aby firma mogła używać składanego szkła w przyszłych iteracjach (jeden producent, Schott, twierdzi, że szkło można zginać w promieniu mniejszym niż 5 mm). Oppo nie zdradzi jednak żadnych zdecydowanych planów wykorzystania szkła składanego w przyszłych modelach.

READ  Gemma Collins zachęca fanów do „ruchu”, gdy obnosi się ze swoją szczupłą sylwetką w krótkiej bluzce

Istnieje również fakt, że konstrukcja rolowana daje dostęp do znacznie większej liczby potencjalnych rozmiarów ekranu niż te składane. Ich maksymalne i minimalne rozmiary będą zawsze takie same, ale nie ma powodu, aby nie przestawały się rozszerzać przy znaku 7,2, 7 lub 6,8 cala. Podobnie jak składany telewizor LG, telefon może teoretycznie dostosować się do różnych współczynników proporcji, zamiast pozostawiać nieestetyczne czarne paski podczas grania w grę lub oglądania filmu o określonym współczynniku proporcji. Ale żadna z tych funkcji nie była dostępna w używanym przeze mnie prototypie.

Nie oznacza to, że rolowana konstrukcja nie wiąże się z własnymi kompromisami. Najbardziej oczywiste jest to, że w przeciwieństwie do składanego urządzenia, które pozwala odblokować wyświetlacz tak szybko, jak w książce, Oppo zajmuje większość dwóch lub trzech sekund, aby w pełni się rozwinąć. Po prostu wydawało się to na tyle powolne, że możesz nie dbać o to, czy spieszysz się, aby sprawdzić wskazówki na mapie. Firma przyznaje, że jej silniki elektryczne stanowią również kolejny potencjalny punkt awarii, który należy rozwiązać przed wprowadzeniem na rynek.

Port ładowania USB-C telefonu był używany podczas demonstracji.

Oppo X 2021 (po prawej) kontra iPhone 12 Pro (po lewej).

Pojawia się również pytanie o wpływ posiadania tych silników w telefonie na żywotność baterii. Podczas demonstracji (co często wiązało się z rozbudową i skróceniem telefonu w sposób, którego nigdy nie zrobiłoby to w normalnym użytkowaniu), 2021 X musiał być ładowany więcej niż raz. Był to prototyp, który nie miałby żadnej optymalizacji baterii dla produktu konsumenckiego, ale nadal nie jest jasne, jaki wpływ te sterowniki będą miały na żywotność baterii końcowego urządzenia podczas normalnego użytkowania.

Oprócz prostych praktycznych kwestii, takich jak te, pojawiają się również pytania o to, czy Android jest przystosowany do obsługi urządzeń ze zmiennymi rozmiarami wyświetlacza. Kiedy we wrześniu zeszłego roku sprawdziliśmy najnowszy składany telefon Samsunga, Galaxy Z Fold 2, stwierdziliśmy, że firma musiała stworzyć zupełnie nową warstwę oprogramowania na Androidzie, aby jego składane urządzenie działało.

READ  Debiutancka grafika Sotheby autorstwa Robbiego Williamsa obejmuje Sharon i Trish | Robbie Williams

Oppo ma ambitne plany dotyczące X 2021. Prototyp obsługuje fork ColorOS dla Androida i jest w stanie uruchamiać dwie aplikacje obok siebie lub wyświetlać dwa okna tej samej aplikacji, aby wykorzystać dodatkową przestrzeń ekranu. Ale jak dotąd większość tych funkcji ogranicza się do własnych wbudowanych aplikacji Oppo i nadal współpracują z programistami zewnętrznymi, aby umożliwić im wsparcie.

Tył telefonu zawiera kilka wskazówek na temat głównej funkcji urządzenia.

Oppo nie stara się ukrywać, że 2021 X Concept to prace w toku. W urządzeniu, z którego korzystałem, brakowało wielu podstawowych funkcji, jakich można oczekiwać od nowoczesnego smartfona. Nie było żadnego istotnego zabezpieczenia, aparatu do selfie, a regulacja głośności urządzenia wymagała niezręcznego klikania z boku ekranu w przypadku braku fizycznych przycisków głośności. Nawet jego główna cecha, rolowanie, była trochę niezgrabna i nieprzewidywalna – podobno można rozciągnąć i zwinąć telefon jednym dotknięciem, ale mogę sprawić, że zadziała tylko podwójnym dotknięciem.

Ale nawet jako urządzenie w fazie rozwoju, Oppo X 2021 jest jednym z najbardziej zaawansowanych składanych urządzeń, jakie widzieliśmy. Firma TCL mogła zapowiedzieć podobne urządzenie, ale na ostatnim spotkaniu praktycznym prototyp nie działał. Prototyp Oppo może być lekki zarówno pod względem funkcji sprzętowych, jak i programowych, z niesprawdzonym poziomem trwałości i trudnym procesem konwersji. Ostatecznie jednak robi to, co obiecało Oppo, a firma z przyjemnością pozwala Pressowi obsługiwać urządzenie w sposób, z którym jego konkurenci jeszcze nie rywalizowali.

W branży coraz bardziej zdominowanej przez pozbawione twarzy czarne prostokąty, trudno nie zakorzenić się w nowych formach, takich jak ten, który prezentuje Oppo w X 2021. Teraz powinno to naprawdę zadziałać.