Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Tajemnicza „księżycowa chata” zauważona przez chiński łazik okazała się być skałą w kształcie królika

Tajemnicza „księżycowa chata” dostrzeżona przez chiński księżycowy łazik Yutu 2 po drugiej stronie księżyca jest w rzeczywistości małą skałą w kształcie królika.

W grudniu łazik uchwycił obraz obiektu, który pojawił się na horyzoncie jako rozmyty kształt sześcianu i stał się wirusowy w mediach społecznościowych po tym, jak został opublikowany przez Chińską Narodową Agencję Kosmiczną (CNSA).

Po tym, jak obiekt wydawał się niezwykle symetryczny i miał płaską górę, naukowcy z programu CNSA Our Space żartowali, że może to być chata kosmitów.

Naukowcy oceniający obraz stwierdzili, że sądzili, że obiekt może najprawdopodobniej być kawałkiem gruzu z pobliskiej strefy uderzenia.

Gdy łazik zbliżył się do dziwnej struktury, nowe obrazy ujawniły, że obiekt jest w rzeczywistości małą grudkowatą skałą znajdującą się na krawędzi krateru.

Zespół Yutu 2 nazwał skałę „nefrytowym królikiem” ze względu na jego kształt, a także, jak sama nazwa łazika „Yutu” oznacza „nefrytowy królik”.

Łazik jest pierwszym w historii, który bada dalszą stronę księżyca, która zawsze jest zwrócona z dala od Ziemi.

Został wystrzelony w grudniu 2018 r. i przybył na powierzchnię Księżyca w styczniu 2019 r., lądując w Krater von Karmana, część Basen Aitken na południowym biegunie księżyca.

Yutu 2 jest zasilany energią słoneczną i okresowo przechodzi w stan hibernacji, dopóki nie wyjdzie słońce.

Chińska agencja kosmiczna powiedziała wcześniej, że łazik leci w kierunku obiektu z prędkością około 656 stóp na godzinę, aby zbadać strukturę.

Agencja udostępnia również dziennik jazdy, w którym można znaleźć informacje o tym, jak łazik i zespół napędowy ostrożnie nawigują między kraterami, aby dotrzeć do nowych lokalizacji.

Od czasu lądowania łazik dokonał kilku odkryć, w tym „żel o tajemniczym połysku” leżący pośrodku krateru po drugiej stronie księżyca.