Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Szwajcaria przygotowuje procedury awaryjne na złożenie wniosku o przejęcie Credit Suisse przez UBS

Szwajcaria przygotowuje się do zastosowania środków nadzwyczajnych w celu przyspieszenia przejęcia Credit Suisse przez UBS, według trzech osób zaznajomionych z sytuacją, ponieważ banki i organy regulacyjne starają się zawrzeć umowę fuzji przed otwarciem rynków w poniedziałek.

Zgodnie ze szwajcarskimi przepisami, UBS zwykle musi dać akcjonariuszom sześć tygodni na konsultacje w sprawie przejęcia, które połączyłoby dwóch największych szwajcarskich pożyczkodawców.

Trzy osoby poinformowane o sytuacji powiedziały, że UBS wskazał, że zostaną zastosowane procedury awaryjne, aby ominąć okres konsultacji i zatwierdzić umowę bez głosowania akcjonariuszy. Jedna osoba powiedziała, że ​​szczegóły są jeszcze dopracowywane.

Szwajcarska organizacja Finma nie odpowiedziała natychmiast na prośby o komentarz. Szwajcarski Bank Centralny, Credit Suisse i UBS odmówiły komentarza.

Szwajcarski Bank Narodowy i regulator Finma powiedzieli swoim międzynarodowym odpowiednikom, że postrzegają umowę z UBS jako jedyną opcję powstrzymania upadku zaufania do Credit Suisse i pracują nad osiągnięciem porozumienia regulacyjnego do sobotniej nocy.

UBS powiedział, że będzie kontynuował plany Credit Suisse dotyczące zmniejszenia swojego banku inwestycyjnego, powiedziały dwie osoby, przy czym połączony podmiot stanowi nie więcej niż jedną trzecią połączonej grupy.

Szwajcarski gabinet spotkał się w sobotę wieczorem na nadzwyczajnym posiedzeniu, aby omówić przyszłość Credit Suisse. Gabinet spotkał się w Ministerstwie Finansów w Bernie na serii prezentacji przedstawicieli rządu, Narodowego Banku Szwajcarii, regulatora rynku Finma oraz przedstawicieli sektora bankowego.

Rady dyrektorów obu banków spotykają się w ten weekend. Wiodący regulatorzy Credit Suisse w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii badają strukturę prawną transakcji i kilka koncesji, o które zabiega UBS.

UBS chce, aby umożliwić mu stopniowe wdrażanie wszelkich żądań, jakie mogą napotkać w ramach globalnych zasad kapitałowych największych światowych banków. Ponadto UBS zażądał jakiejś formy odszkodowania lub umowy rządowej na pokrycie przyszłych kosztów prawnych, powiedziała jedna z osób.

READ  Shell spodziewał się, że zarobi 20 milionów dolarów na kontrowersyjnym handlu rosyjską ropą

Credit Suisse odłożył 1,2 miliarda CHF w orzeczeniach prawnych w 2022 roku i ostrzegł, że nierozwiązane spory sądowe i dochodzenia regulacyjne mogą dodać kolejne 1,2 miliarda CHF.

Kierownictwo UBS ma obawy przed przejęciem banku inwestycyjnego Credit Suisse, który według osób znających ich sposób myślenia był źródłem wielu jego skandali i strat w ostatnich latach. Mogą zechcieć ponownie ocenić argumenty przemawiające za przeniesieniem większości działalności do nowego oddziału w CS First Boston.

Wyścig o porozumienie rozpoczyna się kilka dni po tym, jak szwajcarski bank centralny został zmuszony do zaoferowania Credit Suisse awaryjnej linii kredytowej w wysokości 50 miliardów franków szwajcarskich (54 miliardy dolarów).

Nie powstrzymało to spadku kursu akcji, który spadł do rekordowo niskiego poziomu po tym, jak jego największy inwestor wykluczył oferowanie większego kapitału, a jego szef przyznał się do ciągłego exodusu klientów zarządzających majątkiem.

Według dwóch osób zaznajomionych z sytuacją odpływ depozytów z Credit Suisse przekroczył 10 miliardów franków szwajcarskich (10,8 miliarda dolarów) dziennie pod koniec ubiegłego tygodnia, ponieważ pojawiły się obawy o jego zdrowie.

Akcje innych europejskich banków również mocno ucierpiały w wyniku kryzysu zaufania spowodowanego upadkiem Silicon Valley Bank pod koniec ubiegłego tygodnia.

Przyszłe przejęcie odzwierciedla ostry kontrast w losach obu banków. W ciągu ostatnich trzech lat akcje UBS zyskały około 120 procent, podczas gdy akcje jego mniejszego rywala spadły o około 70 procent.

Pierwszy z nich ma kapitalizację rynkową w wysokości 56,6 mld USD, podczas gdy Credit Suisse zamknął handel w piątek o wartości 8 mld USD. W 2022 roku UBS odnotował zysk w wysokości 7,6 miliarda dolarów, podczas gdy Credit Suisse odnotował stratę w wysokości 7,9 miliarda dolarów, skutecznie niwelując cały zysk z poprzedniej dekady.

Szwajcarski regulator powiedział w piątek wieczorem swoim amerykańskim i brytyjskim odpowiednikom, że fuzja obu banków była „planem A” mającym na celu powstrzymanie upadku zaufania inwestorów do Credit Suisse, powiedziała jedna z osób. Nie ma gwarancji zawarcia umowy.

READ  Akcja Netflix dotycząca udostępniania haseł rozpocznie się w nadchodzących miesiącach | Netflixa

Według osób poinformowanych w tej sprawie, negocjatorzy nadali Credit Suisse kryptonim Cedar i odnosili się do UBS jako Ulmus.

Fakt, że Szwajcarski Bank Narodowy (SNB) i Finma popierają szwajcarskie rozwiązanie, odstraszył innych potencjalnych oferentów. Według osób poinformowanych w tej sprawie, amerykański gigant inwestycyjny BlackRock przedstawił konkurencyjne podejście, oceniając szereg opcji i rozmawiając z innymi potencjalnymi inwestorami.

Pełna fuzja UBS i Credit Suisse stworzyłaby jedną z największych światowych instytucji finansowych o znaczeniu systemowym w Europie. UBS ma łączne aktywa w wysokości 1,1 biliona dolarów w swoim bilansie, a Credit Suisse ma 575 miliardów dolarów. Jednak wykonanie tak dużej transakcji może być bardzo trudne.

„Financial Times” informował wcześniej, że inne rozważane opcje obejmują rozbicie Credit Suisse i pozyskanie funduszy poprzez pierwszą ofertę publiczną jego szwajcarskiego oddziału, wraz ze sprzedażą jego jednostek zarządzania majątkiem i aktywów UBS lub innym oferentom.

UBS był w stanie najwyższej gotowości do apelacji o pomoc finansową ze strony szwajcarskiego rządu po tym, jak inwestorzy wystraszyli się niedawnej restrukturyzacji Credit Suisse. W zeszłym roku dyrektor generalny Ulrich Koerner ogłosił plan zwolnienia 9 000 pracowników i przekształcenia dużej części banku inwestycyjnego w nowy podmiot o nazwie First Boston, prowadzony przez byłego członka zarządu Michaela Kleina.

Z dodatkowymi raportami od Sama Jonesa z Zurychu