Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Szczyt COP26: przywódcy osiągają porozumienie w sprawie zakończenia wylesiania do 2030 r.

Pod koniec pierwszego dnia szczytu przywódców COP26 ogłoszono duże porozumienie w sprawie wylesiania, ponieważ główni truciciele podjęli nowe zobowiązania, ale z dużymi zastrzeżeniami.

Widok z lotu ptaka na wylesiony obszar w pobliżu Sinop, stan Mato Grosso, Brazylia
Zdjęcie: Francja Agencja prasowa

Pierwszy dzień dwudniowego Szczytu Liderów na COP26 zakończył się podjęciem przez największych zanieczyszczających nowych zobowiązań, ale ze znaczącymi zastrzeżeniami.

Poniżej znajduje się podsumowanie niektórych najważniejszych wydarzeń od pierwszego oficjalnego dnia COP 26.

Zobowiąż się do wykarczowania lasów, zainwestuj pieniądze w zrównoważone rolnictwo

Pierwszym ważnym porozumieniem osiągniętym na konferencji poświęconej zmianom klimatu jest grupa 100 światowych liderów – w tym Wielkiej Brytanii, USA i Chin – obiecujących powstrzymać wylesianie do 2030 r.

Jest wspierany przez 19 miliardów dolarów (26,5 miliardów dolarów nowozelandzkich) publicznych i prywatnych inwestycji w ochronę i odtwarzanie lasów.

Wspólne oświadczenie zostało poparte przez Brazylię, Indonezję i Demokratyczną Republikę Konga, które razem stanowią 85 procent światowych lasów.

Zostanie uruchomionych szereg dodatkowych inicjatyw rządowych i prywatnych, aby pomóc osiągnąć ten cel, w tym miliardy zobowiązań dla rdzennych strażników lasów i zrównoważonego rolnictwa.

Brazylia ogłasza cięcia emisji, tak jakby

Brazylia zapowiedziała, że ​​do 2030 r. zmniejszy emisje gazów cieplarnianych o 50 procent, zwiększając swoje wcześniejsze zobowiązanie i do 2028 r. zakończy nielegalne wylesianie.

Ale ponieważ cięcia są mierzone od nowego roku bazowego (2005), Monitor Klimatu grupy rzeczników stwierdził, że nowe zobowiązanie jest wciąż słabsze niż 43% zobowiązanie złożone przed objęciem urzędu przez prezydenta Jaira Bolsonaro, co oznacza, że ​​Brazylia nie zwiększyła swoich ambicji. .

Prezydent USA Joe Biden (w środku) dołącza do innych światowych przywódców podczas grupowej sesji zdjęciowej podczas wieczornego przyjęcia z okazji otwarcia COP26.

Prezydent USA Joe Biden (w środku) dołącza do innych światowych przywódców podczas grupowej sesji zdjęciowej podczas wieczornego przyjęcia z okazji otwarcia COP26.
Zdjęcie: Francja Agencja prasowa

USA powtarzają swoje zobowiązanie, ale nie mają głosów za ważną ustawą klimatyczną

Prezydent USA Joe Biden powtórzył swoje poprzednie zobowiązanie do zmniejszenia o połowę emisji do 2030 r., pomimo braku krajowego wsparcia w realizacji obietnicy.

READ  Wybuch epidemii Covid-19 Delta: Nowa Zelandia i jej szpitale – przepełnione czy wystarczająco obsadzony personelem?

Biały Dom wyraził przekonanie, że jest w stanie to osiągnąć, nawet mając projekt ustawy, która pomogłaby w realizacji tych celów w Kongresie, ponieważ kluczowy senator w poniedziałek wstrzymał na razie swoje poparcie.

Indie ogłaszają cel zerowy netto po dziesięcioleciach wielu krajów

Indie wyznaczyły rok 2070 jako cel osiągnięcia zerowej emisji dwutlenku węgla netto, ale przekracza to 20 lat globalnej rekomendacji Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Jej lider, Narendra Modi, zauważył, że w jego kraju mieszka 17 procent światowej populacji, ale odpowiada za zaledwie 5 procent światowych emisji.

Indie są trzecim największym emitentem gazów cieplarnianych na świecie po Chinach i Stanach Zjednoczonych.

Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Unia Europejska i Nowa Zelandia wyznaczyły docelową datę osiągnięcia zera netto na 2050 rok.

Oddzielnie, podczas konferencji Chiny nie podjęły żadnych znaczących nowych zobowiązań dotyczących zmian klimatycznych.

G20 nie dokonało żadnych przełomów klimatycznych

Na weekendowym spotkaniu w Rzymie państwa G20 wcześniej nie zgodziły się na zatrzymanie emisji dwutlenku węgla netto do 2050 r., podważając jeden z głównych celów konferencji COP26.

Zamiast tego uznali „główne znaczenie” tego działania „do połowy stulecia lub w okolicach połowy wieku” i nie ustalili harmonogramu stopniowego wycofywania krajowej energetyki węglowej, która jest główną przyczyną emisji dwutlenku węgla.

G20 odpowiada za około 80 procent globalnych gazów cieplarnianych.

– Reuters/BBC/RNZ