Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Szczęściarz: przyjaciółka Anne Frank z dzieciństwa i jej związek z Nową Zelandią

Szczęściarz: przyjaciółka Anne Frank z dzieciństwa i jej związek z Nową Zelandią

Dziadkowie Diny Craft uciekli do Nowej Zelandii, aby uciec przed Holokaustem. Ponad 80 lat później narastający antysemityzm zmusił izraelskiego dziennikarza do opowiedzenia rozdzierającej serce historii najlepszej przyjaciółki Anne Frank, pisze Miriam Bell.

Historia Anny Frank jest jedną z najsłynniejszych historii Holokaustu, ale była tylko jednym z 1,5 miliona żydowskich dzieci, które zginęły z rąk nazistów.

Szacuje się, że cudem przeżyło około 150 000 europejskich dzieci żydowskich. Najlepsza przyjaciółka Franka, Hannah Beck-Goslar, była jedną z nich.

W listopadzie 1943 roku Frank napisała o swojej przyjaciółce Lies, jej pseudonimem dla Pick-Goslar, w swoich słynnych wspomnieniach. Widziała, że ​​cierpi – „ubrana w łachmany, z twarzą wychudzoną i wyniszczoną”, z wielkimi smutnymi oczami i błagająca o pomoc.

Frank żałował, że nie może pomóc swojej przyjaciółce, czując się szczęściarą, być bezpieczną w Tajnym Aneksie w ukryciu. W tym czasie Beck-Goslar cierpiał, ale ostatecznie to ona przeżyła, a Frank zmarł.

Beck-Goslar spędziła długie życie w Izraelu, gdzie pracowała jako pielęgniarka pediatryczna, ma troje dzieci i 11 wnucząt.

W ostatnich miesiącach życia współpracowała z szanowaną dziennikarką izraelską Diną Craft, która posiada obywatelstwo nowozelandzkie, nad spisaniem swoich wspomnień. Chciała mieć pewność, że jej i jej historia zostaną zachowane w obliczu rosnącej nietolerancji na całym świecie.

Frank stał się „pod wieloma względami symbolem całej nadziei i obietnicy, które zostały utracone przez nienawiść i morderstwa” — pisze Beck-Goslar. „Mówienie o jej historii, naszej, stało się później wątkiem, który mnie z nią związał i podtrzymał naszą przyjaźń długo po jej odejściu”.

Dostarczone / Dostarczone

„My Friend Anne Frank” to wspomnienia przyjaciółki z dzieciństwa Anne Frank, Hannah Beck-Goslar.

Podczas gdy Pick-Goslar zmarła w październiku zeszłego roku, Kraft zakończyła proces wywiadu i była w stanie ukończyć książkę z pomocą swojej rodziny, wraz z jej wcześniejszymi zeznaniami, pamiętnikami, listami i relacjami historycznymi.

My Friend Anne Frank: Inspirująca i rozdzierająca serce prawdziwa historia najlepszych przyjaciół, którzy zostali rozdarci i ponownie zjednoczeni wbrew wszelkim przeciwnościom Opublikowane w czerwcu, w 94. urodziny Franka.

READ  Ława przysięgłych zdecydowała, że ​​Gwyneth Paltrow nie ponosi winy za wypadek na nartach

Kraft mówi, że ludzie myślą, że wiedzą o Holokauście, ale to, co wiedzą, to zazwyczaj tylko nagłówki gazet, a nie przeżyte doświadczenia.

„Książka jest jak chodzenie przez doświadczenie z Hannah. Jesteśmy tam w czasie rzeczywistym, gdy rozwija się jej historia, powoli pokazując jej prawdę o tym, co się dzieje. Anne nie mogła opowiedzieć tej historii, ale Hannah tak, i możemy uczyć się od niej”.

……………….

Pierwsza część książki szczegółowo opisuje życie dwóch dziewcząt w Amsterdamie, zanim nazistowski reżim rozprzestrzenił się poza Niemcy, by uwolnić swoje okropności na europejskim żydostwie.

Ich rodziny uciekły z Niemiec w poszukiwaniu bezpieczeństwa w Holandii w 1934 roku, a Beck-Goslar i Frank wkrótce potem spotkali się w przedszkolu. Zaprzyjaźnili się, a ich rodziny dzieliły żydowskie święta i szabatowe kolacje.

Naziści zajęli Holandię w 1940 roku i wkrótce na Żydach w tym kraju zaczęła się zaciskać pętla. Uchwalone zostają nowe prawa antysemickie, a Beck-Goslar i Frank zostają przeniesieni do szkoły żydowskiej.

Ludzie znikali regularnie, aw 1942 r. zniknęła także rodzina Franków. Pick-Goslar dowiaduje się, że uciekli do Szwajcarii. W rzeczywistości ukrywali się na strychu nad miejscowym magazynem, gdzie przebywali do zdrady w 1944 roku.

Anne Frank i Hannah Beck-Goslar grają na Merwedeplein w Amsterdamie w maju 1940 roku.

Getty Images / Rzeczy

Anne Frank i Hannah Beck-Goslar grają na Merwedeplein w Amsterdamie w maju 1940 roku.

Pozostała część książki to historia Becka-Goslara i, pomimo subtelności obozowych okropności, historia przetrwania.

Jej rodzina została aresztowana w 1943 roku, a ona została wysłana najpierw do holenderskiego obozu koncentracyjnego Westerbork, a następnie do obozu koncentracyjnego Bergen-Belsen. Matka zmarła przy porodzie jeszcze przed internowaniem, ojciec i babcia zginęli w obozach. 14-letnia Beck-Goslar zostaje pozostawiona sama sobie i swojej młodszej siostrze.

Po wojnie Beck-Goslar ponownie nawiązuje kontakt z ojcem Franka, Otto, jedynym ocalałym z jego rodziny, i poświęca swoje życie opowiadaniu o swoich doświadczeniach z Holokaustem oraz podtrzymywaniu historii Franka przy życiu.

READ  Teoria morderstwa Danica Weeks po twierdzeniu o nowych dowodach przez brytyjskiego badacza MH370

Historia jej przyjaźni z Frankiem została opowiedziana w książce dla młodych dorosłych w latach 90. i zainspirowała holenderski film w 2021 roku. To właśnie doprowadziło do zamówienia bardziej szczegółowego wspomnienia.

…………………………

Kraft, który jest obecnie redaktorem opinii w Haaretz angielski, uczestniczył na początku ubiegłego roku. Ponad 20 lat temu, kiedy była reporterką Associated Press, przeprowadziła wywiad z Pick-Goslarem i skorzystała z okazji, by popracować nad swoimi wspomnieniami.

Mówi, że spędziła lata na reportażach o Holokauście i ocalałych z Holokaustu, pracy, z którą czuje się głęboko osobiście związana.

Moja rodzina została dotknięta Holokaustem na dwóch poziomach. Mieliśmy krewnych, którzy zginęli w Holokauście, a moi dziadkowie również byli uchodźcami, którzy uciekli do Nowej Zelandii w 1939 roku, aby uciec przed Holokaustem”.

Jej dziadkowie mieszkali w Trieście we Włoszech, ale kiedy Mussolini wprowadził antyżydowskie prawa w 1938 roku, zaczęli szukać schronienia. Spojrzeli na mapę, zobaczyli, że Nowa Zelandia jest najbardziej oddalonym od Europy miejscem i złożyli wniosek o wizę na wjazd do kraju.

Dziadkami pisarza widmo byli Dina Kraft

Debbie Hill/personel

Dziadkowie „mojej przyjaciółki Anne Frank” pisarki duchów Diny Kraft byli żydowskimi uchodźcami do Nowej Zelandii.

„Pozwolenie to prawdopodobnie wynikało z tego, że mój dziadek, inżynier, miał doświadczenie w wydobywaniu azbestu, a w tamtym czasie rząd Nowej Zelandii szukał kogoś, kto mógłby pomóc w jego zbadaniu.

„Więc azbest – substancja toksyczna – uratował życie mojej rodzinie! Moi dziadkowie wyemigrowali z dwójką dzieci i młodszą siostrą mojego dziadka do Nowej Zelandii, przybywając na kilka tygodni przed wybuchem wojny w Europie.”

W ten sposób jej matka z dumą została córką Kiwi dla żydowskich uchodźców i dlatego jej rodzina jest głęboko wdzięczna Nowej Zelandii, mówi.

Jej wujek nadal mieszkał w Wellington i spędziła tam trochę czasu, nawet jako nastolatka przez krótki czas uczęszczała do Wellington College for Girls.

READ  Victoria rejestruje 80 nowych lokalnych przypadków Covid-19

Pick-Goslar przypomniała Kraftowi jej babcię i wkrótce nawiązali bliskie stosunki. Ale proces wywiadu był intensywny, fizycznie i psychicznie wyczerpujący dla nich obojga.

„Wielu ocalałych (nie tylko z Holokaustu, ale także innych wydarzeń) ma specyficzną historię, którą są przyzwyczajeni do opowiadania, i może być im trudno wyjść poza ich zwykłą narrację” – mówi.

„Więc kiedy Hannah mówiła o Bergen-Belsen i swoim czasie tam spędzonym, naprawdę musieliśmy przejrzeć jej wspomnienia, aby sięgnąć głębiej. Rekonstrukcja tego surowego świata ponownie sprawiła, że ​​miała koszmary i ja też zacząłem je mieć”.

Ale Beck-Goslar wiedziała, że ​​antysemityzm, negowanie Holokaustu i ogólnie nienawiść narastają, i doskonale zdawała sobie sprawę, że nienawiść nabiera większej siły niż w ostatnich dziesięcioleciach, mówi Kraft.

Anne Frank i Hannah Beck-Goslar w 1935 roku.

Anne Frank Fonds Basel/Staff

Anne Frank i Hannah Beck-Goslar w 1935 roku.

Przed śmiercią Pick-Goslar opowiedziała o tym, jak w czasie, gdy świat przybierał mroczny obrót, poczuła, że ​​jej historia nabrała nowego znaczenia. Chciała to powiedzieć, aby rzucić światło na to, co ona, Anne Frank i wiele innych dzieci przeżyło z powodu bezsensownej nienawiści.

Dwaj przyjaciele spotykają się po raz ostatni, po tym jak Frankowie zostali zdradzeni i zesłani do obozów.

To było bolesne, że był w Bergen-Belsen, gdzie dzielił ich płot z drutu kolczastego. Beck-Goslar opowiada, jak Frank, wygłodniały i pozbawiony nadziei, opowiedział jej o komorach gazowych i błagał o jedzenie.

Nie mogąc zrozumieć, co powiedział jej Frank, udaje jej się rzucić w nią trochę dodatkowego chleba przez płot. Ale Frank wkrótce potem zmarł na tyfus i niedożywienie. Miesiąc później obóz został wyzwolony, a Pick-Goslar uratowany.

Planuje kontynuować rozmowę o historii Hannah i Anne oraz ich dziedzictwie, ponieważ w dzisiejszych czasach wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, co wydarzyło się podczas Holokaustu, mówi.

„Nie wiedzą, że ludzie byli masakrowani systematycznie, na skalę przemysłową. Holokaust jest ostatecznym przykładem tego, jak uprzedzenia, rasizm i nienawiść mogą ostatecznie zabijać, i musimy zawsze czuwać przeciwko temu”.

———-

My Friend Anne Frank: Inspirująca i rozdzierająca serce prawdziwa historia najlepszych przyjaciół, którzy zostali rozdarci i ponownie zjednoczeni wbrew wszelkim przeciwnościom Opublikowane przez Penguin Random House.