Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Symulacje dostarczają wskazówek do tajemnicy zaginionych planet

Dysk protoplanetarny obserwowany przez ALMA (po lewej) oraz dysk protoplanetarny podczas migracji planet, jak uzyskano z symulacji ATERUI II (po prawej). Linia przerywana w symulacji reprezentuje orbitę planety, a szary obszar wskazuje region nieobjęty polem obliczeniowym symulacji. Źródło: Kazuhiro Kanagawa, ALMA (ESO/NAOJ/NRAO)

Planety są jednym z możliwych wyjaśnień pierścieni i przerw obserwowanych w dyskach gazu i pyłu wokół młodych gwiazd. Ale ta teoria nie wyjaśnia, dlaczego planety związane z pierścieniami są tak rzadkie. Nowe symulacje superkomputerów pokazują, że po utworzeniu pierścienia planeta może przesunąć się dalej i pozostawić pierścień za sobą. Nie tylko potwierdza to teorię tworzenia pierścieni przez planety, ale symulacje pokazują, że migrująca planeta może wytworzyć różne wzory, które pasują do tych już zaobserwowanych na dyskach.


Młode gwiazdy otoczone są protoplanetarnymi dyskami gazu i pyłu. Jeden z najpotężniejszych na świecie układów radioteleskopów, ALMA (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array), zaobserwował różne gęstsze i mniej gęste pierścienie i luki w dyskach protoplanetarnych. Grawitacyjne efekty formowania się planet w dysk to jedna z teorii wyjaśniających te struktury, ale dalsze obserwacje w poszukiwaniu planet w pobliżu pierścieni okazały się w dużej mierze nieskuteczne.

W ramach tych badań zespół z Ibaraki University, Kogakuin University i Tohoku University w Japonii wykorzystał najpotężniejszy na świecie superkomputer dedykowany astronomii, ATERUI II w Narodowym Obserwatorium Astronomicznym w Japonii, do symulacji stanu planety oddalającej się od początkowej formacji. . Lokalizacja. Ich wyniki pokazały, że jest na niskim poziomie lepkość Dysk, pierścień, który uformował się w początkowej pozycji planety, nie porusza się, gdy planeta migruje w głąb lądu. Wybierz drużynę trzecią odrębne etapy. W pierwszym etapie protor-pierścień pozostaje nienaruszony, podczas gdy planeta porusza się do wewnątrz. W drugim etapie pierścień pierwotny zaczyna się deformować, a w nowym miejscu planety zaczyna formować się drugi pierścień. W trzecim etapie znikają tylko pierwszy i ostatni odcinek epizod pozostaje.

Symulacje dostarczają wskazówek do tajemnicy zaginionych planet

Porównanie trzech faz tworzenia i deformacji pierścieni znalezionych w tej symulacji przez ATERUI II (góra) z rzeczywistymi przykładami zaobserwowanymi przez ALMA (dół). Linie przerywane w symulacji reprezentują orbity planet, podczas gdy szare obszary wskazują regiony nieobjęte polem obliczeniowym symulacji. W górnym rzędzie symulowane dyski protoplanetarne są pokazane od lewej do prawej na początku przemiany planetarnej (etap pierwszy), podczas przemiany planetarnej (etap drugi) i na końcu przemiany planetarnej (etap trzeci). Źródło: Kazuhiro Kanagawa, ALMA (ESO/NAOJ/NRAO)

Wyniki te pomagają wyjaśnić, dlaczego planety są tak rzadko obserwowane w pobliżu zewnętrznych pierścieni, a trzy fazy zidentyfikowane w symulacjach dobrze pasują do wzorców obserwowanych w rzeczywistych pierścieniach. Obserwacje w wysokiej rozdzielczości z teleskopów nowej generacji, które będą bardziej zdolne do wyszukiwania planety W pobliżu gwiazdy centralnej pomoże określić, jak bardzo ta symulacja pasuje do rzeczywistości.

Wyniki te pojawiły się jako KD Kanagawa i in. Pierścienie pyłu jako ślad formowania się planet w dysku protoplanetarnym w Czasopismo Astrofizyczne 12 listopada 2021 r.


Formowanie się planet może rozpocząć się wcześniej niż wcześniej sądzono


więcej informacji:
Kanagawa i in., Pierścienie pyłu jako ślad formowania się planet na dysku protoplanetarnym, Czasopismo Astrofizyczne (2021). arXiv: 2109.09579 [astro-ph.EP] arxiv.org/abs/2109.09579

cytat: Symulacje dostarczają dowodów na tajemnicę zaginionych planet (2021, 12 listopada) Pobrane 12 listopada 2021 z https://phys.org/news/2021-11-simulations-clue-planets-mystery.html

Niniejszy dokument podlega prawu autorskiemu. Bez względu na jakiekolwiek uczciwe postępowanie w celach prywatnych studiów lub badań, żadna część nie może być powielana bez pisemnej zgody. Treść jest udostępniana wyłącznie w celach informacyjnych.

READ  Choroby współistniejące u kobiet z zespołem policystycznych jajników: badanie rodzeństwa BMC Zdrowie Kobiet