Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Światowe zapasy rosną po wahaniach spowodowanych przez firmę Omicron

Światowe zapasy rosną po wahaniach spowodowanych przez firmę Omicron

Światowe akcje odbiły we wtorek, chociaż inwestorzy nadal byli zdenerwowani możliwością wprowadzenia nowych ograniczeń podróży w celu zwalczania szybko rozprzestrzeniającego się wariantu koronawirusa Omicron.

Blue-chip S&P 500 z Wall Street zyskał 1,8 procent, odwracając wszystkie straty z poniedziałku, podczas gdy waga ciężka Nasdaq Composite wzrosła o 2,4 procent.

Akcje były szczególnie niestabilne pod koniec roku, a indeks S&P 500 odnotowuje 1 procent lub więcej wahań między najwyższymi i najniższymi punktami w każdym z ostatnich pięciu dni handlowych, w tym dzisiaj. Poprzednie trzy dni handlowe były najdłuższą passą spadków S&P od października.

Wynika to częściowo z połączenia czynników, z jakimi muszą zmierzyć się menedżerowie finansowi pod koniec roku, w tym pytań o wykonalność planu stymulacyjnego prezydenta USA Joe Bidena o wartości 1,75 biliona dolarów, który utknął w martwym punkcie w Kongresie, a także powagi i wpływu zmiennej Omicron . Działania Rezerwy Federalnej i Banku Anglii w celu zacieśnienia polityki pieniężnej również wywołały falę na rynkach finansowych.

„Wydaje się, że rok był zdominowany przez pozornie nienasycony apetyt na wszystko, co ryzykowne, aby zakończyć się w znacznie bardziej napiętym nastroju” – powiedział Andrew Lapthorne, strateg w Societe Generale.

Burzliwe ruchy nie zostały odizolowane od Stanów Zjednoczonych. We wtorek europejski indeks Stoxx 600 wzrósł o 1,4 procent, odwracając poniedziałkowy spadek o 1,4 procent. Londyński FTSE 100, niemiecki Dax i francuski Cac 40 zyskały po około 1,4 proc.

Ogłoszenia producentów szczepionek i organów regulacyjnych w poniedziałek dały inwestorom nadzieję i powód do ostrożności. Europejska Agencja Leków powiedziała Financial Times, że wczesne dowody wskazują na: upuść „wyczyść” W skuteczności istniejących uderzeń przeciwko wariantowi Omicron. Kilka godzin później Moderna powiedziała, że ​​połowa dawki szczepionki Covid-19 spowodowała chorobę Silna odpowiedź przeciwciał.

Zdaniem Emmanuela Kao, stratega w Barclays, oprócz ludzkich ofiar, rozprzestrzenianie się wysoce zmutowanego wariantu prawdopodobnie zwiększy presję inflacyjną poprzez nasilenie istniejących problemów w łańcuchu dostaw.

READ  Stowarzyszenie Qatari Businessmen Association organizuje ponad 40 spotkań dla firm z Kataru i Polski

Ale jeśli rządy mają ponownie narzucić ogólnokrajowe blokady – co jest strategią Holandii? Już zatrudniony Powiedział, że byłaby to inna historia, deflacyjna, ponieważ mocno uderzyłaby w popyt konsumentów.

Wiodące banki centralne w zeszłym tygodniu przyjęły bardziej agresywne stanowisko w walce z wysoką inflacją. Bodźce stymulacyjne z czasów pandemii skłoniły inwestorów do przygotowania się na niestabilność, biorąc pod uwagę, że wyceny akcji i stałych dochodów były wspierane przez szeroko zakrojone wydatki rządowe i programy skupu obligacji banków centralnych.

Chociaż na rynki wpłynęły skutki wariantu Omicron, nie spadły one znacząco w porównaniu z rekordowymi wartościami osiągniętymi w zeszłym miesiącu. Mark Heffel, dyrektor ds. inwestycji w UBS Global Wealth Management, powiedział, że oczekuje, że „rynki zwrócą uwagę na obawy firmy Omicron”. „Biorąc pod uwagę zagrożenia wokół ciebie… zmienne i inflację, utrzymujemy pozytywne perspektywy dla akcji na początku 2022 r.”

Według Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom, wariant Omicron dominuje obecnie w Stanach Zjednoczonych, gdzie stanowi 73 procent seryjnych przypadków, w porównaniu z 13 procentami w poprzednim tygodniu.

Na rynkach instrumentów o stałym dochodzie rentowność 10-letnich amerykańskich obligacji skarbowych wzrosła o 0,04 punktu procentowego do 1,47 procent, podczas gdy rentowność dwuletnich wzrosła o 0,04 punktu procentowego do 0,67 procent.

Ceny ropy również odbiły. Międzynarodowa standardowa ropa Brent wzrosła o 3,4 procent do 73,98 USD za baryłkę, podczas gdy ropa US West Texas Intermediate wzrosła o 3,7 procent do 71,12 USD za baryłkę.

Europejskie hurtowe ceny gazu kontynuowały pozornie bezlitosny wzrost, a kontrakty terminowe związane z TTF, kontraktem referencyjnym regionu, skoczyły o ponad jedną piątą, by zamknąć się na poziomie 181 euro za megawatogodzinę.