Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Światowe giełdy wydają sceptyczny werdykt w sprawie trzeciej kadencji Xi

Światowe giełdy wydają sceptyczny werdykt w sprawie trzeciej kadencji Xi

Inwestorzy na całym świecie wydali sceptyczny wyrok co do trzeciej kadencji Xi Jinpinga, sprzedając udziały w chińskich firmach po tym, jak przywódca tego kraju zakończył zjazd partii komunistycznej, który zasygnalizował przesunięcie uwagi z ekonomii na bezpieczeństwo.

Wyprzedaż rozpoczęła się w poniedziałek rano w Azji, kiedy firma Hang Seng Tech z Hongkongu straciła 9,7 procent, co jest drugim największym spadkiem w ciągu jednego dnia. Trwało to w amerykańskim dniu handlowym, podczas którego wiele z najbardziej znanych chińskich grup technologicznych notowanych na Wall Street gwałtownie spadło.

Złoty smok Nasdaq, który śledzi notowane w USA akcje chińskich firm, spadł o 14,4 procent, ponieważ Alibaba, JD.com i Pinduoduo stanęły w obliczu intensywnej sprzedaży. Rekordowy jednodniowy spadek indeksu obniżył go w tym roku o prawie 50 procent.

Analitycy stwierdzili, że wyprzedaż została pogłębiona przez opublikowanie przez Pekin danych gospodarczych, opóźnienie Podczas zjazdu Partii pokazał wzrost chińskiej gospodarki 3,9 procent rok do roku W trzecim kwartale nie osiągnął rocznego celu rządu wynoszącego 5,5 procent.

Zauważyli jednak również, że reforma kierownictwa partii przeprowadzona przez Xi podczas trwającego tydzień XX Zjazdu Partii, który zakończył się w weekend, dała władzę lojalistom bardziej zainteresowanym geopolityczną rywalizacją między Chinami a Stanami Zjednoczonymi niż reformą gospodarczą.

„Niebezpieczeństwo polega bardziej na myśleniu grupowym, ideach i linii o palącej potrzebie konfliktu ze Stanami Zjednoczonymi” – powiedział Gerard Debebeau, były główny analityk ekonomiczny Chin w CIA. „Z punktu widzenia rynku ma to sens, że bez względu na nadzieję na liberalny zwrot w Chinach, prawdopodobnie będzie ona teraz niższa niż w piątek”.

W miesiącach poprzedzających zjazd partii Xi wykazywał rosnące lekceważenie reform gospodarczych, narzucając surowe blokady Covid-19, pomimo jego wpływu na chińską gospodarkę. Rozpoczął również represje regulacyjne wobec niektórych najszybciej rozwijających się grup technologicznych w kraju.

READ  Herbert Diess, dyrektor generalny Volkswagena, opuszcza urząd trzy lata temu po burzliwym okresie | Volkswagena (VW)

„Prezydent Xi wyraźnie chciał, aby zespół zrealizował jego wizję”, powiedział jeden z dyrektorów z branży amerykańskiej.

Frank Benzemra, szef azjatyckiej strategii kapitałowej w Société Générale, powiedział, że inwestorzy są zaniepokojeni ogłoszoną w niedzielę zmianą w najwyższym organie kierowniczym partii, w którym pracują kadry bardziej skoncentrowane na bezpieczeństwie narodowym niż na reformach gospodarczych.

„Chociaż chińska polityka od dawna jest nieprzejrzysta, ta gwałtowna konsolidacja władzy zwiększa niepokój inwestorów” – powiedział Mark Heffel, dyrektor ds. inwestycji w globalnym zarządzaniu majątkiem w UBS. „Wyceny akcji, które już są blisko 10-letnich minimów, prawdopodobnie znajdą się pod presją, jeśli międzynarodowi inwestorzy zażądają wyższej premii za ryzyko”.

Wśród największych nazwisk, które ucierpiały z powodu wyprzedaży, Alibaba, która zamknęła 12,5 procent na Wall Street, wysyłając swoje akcje poniżej ceny ofertowej 68 USD, którą weszła na giełdę w Nowym Jorku osiem lat temu, co było wówczas największym lista na świecie.

Firma zwiększyła swoje przychody ponad 14-krotnie i podwoiła skorygowany zysk w latach od momentu pojawienia się na rynku. Ale akcje spadają od 2020 roku po tym, jak Pekin anulował IPO firmy Ant Group zajmującej się płatnościami cyfrowymi, która miała pozyskać rekordową kwotę 37 miliardów dolarów.

80-procentowy spadek Alibaba w tym okresie odzwierciedla utratę wartości giełdowej o około 670 miliardów dolarów. Firma technologiczna podała w sierpniu Pierwszy spadek przychodów kwartalnych Od momentu włączenia do Nowego Jorku.

Poniedziałkowy wstrząs uwydatnił rosnące wyzwania, przed którymi stoją największe chińskie grupy technologiczne od czasu uruchomienia Xi . represje organizacyjne w sektorze.

Wykres liniowy Nasdaq Golden Dragon pokazuje spadek amerykańskich akcji notowanych na chińskich spółkach

Jeden z pracowników Alibaba powiedział, że represje rządu dotyczące technologii i spadająca cena akcji zaniepokoiły „przywództwo i energię”.

READ  HS2: Sieć transportowa wykona pracę miliona ciężarówek przewożących urobek dla kolei dużych prędkości | Wiadomości z Wielkiej Brytanii

„Przez ostatni rok lub dwa ludzie przestali ciężko pracować” – powiedziała osoba, zauważając, że osobiście pracowali około 20 godzin mniej tygodniowo.

Z dokumentów Alibaba wynika również, że od początku roku firma straciła ponad 13 000 pozycji.

Dodatkowe raporty Nian Liu w Pekinie, Patricka Mathurina w Londynie i Erica Platta w Nowym Jorku