Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Stopy procentowe prawdopodobnie nie wzrosną powyżej 5%, mówi urzędnik Banku Anglii

Stopy procentowe ustalone przez Bank Anglii Cena prawdopodobnie nie wzrośnie powyżej 5%, jak wcześniej oczekiwały rynki, zasugerował wysoki rangą urzędnik, mówiąc, że szkody dla gospodarki spowodowane tak gwałtownym wzrostem byłyby szkodliwe.

Jeden z wiceprezesów banku, Ben BroadbentPowiedział, że wyższe ceny wyceniane przez rynki – z 2,25% obecnie do 5,25% w nadchodzących miesiącach – nie są przesądzone i będą miały „istotny” cios dla gospodarki.

W przemówieniu w Imperial College London, krótko przed tym Liz Truss rezygnuje W czwartek po południu powiedział: „Czy oficjalne stopy procentowe powinny wzrosnąć o taką samą kwotę, jaką są obecnie wyceniane na rynkach finansowych”.

Rynki finansowe zaczęły obniżać swoje oczekiwania dotyczące oprocentowania kredytów hipotecznych, które wzrosły po obniżeniu podatków przez rząd mały budżetzaraz po komentarzach Broadbenta.

Powiedział, że nie jest jasne, jaka będzie presja na inflację po tym, jak rząd zlikwiduje większość obniżek podatków i obniży pułap cen energii z dwóch lat do sześciu miesięcy.

Nowy doradca Truss, Jeremy Hunt, ma przedstawić 31 października budżet, w którym będzie nakreślony pełny zakres rządowej polityki podatkowej i wydatków, aby uspokoić rynki finansowe.

Kwasi Quarting, który przejął stanowisko po pierwszym nominacji Truss na briefingu w Departamencie Skarbu, powiedział, że dokona cięć wydatków i podwyżek podatków, aby zredukować zadłużenie i zmniejszyć wpływ budżetu na inflację. Jeśli oczekiwania inflacyjne w wyniku budżetu będą niższe od obecnych oczekiwań, stopy procentowe nie będą musiały tak bardzo rosnąć.
Niektórzy analitycy byli sceptyczni, że przemówienie Broadbenta przyniesie coś więcej niż tylko krótkoterminową korektę oczekiwań dotyczących stóp procentowych, gdy sytuacja polityczna pozostaje niestabilna.

Waleed Goodmani, główny analityk rynku giełdy kryptowalut XTB, dodał: „Wypowiedź wicegubernatora może w krótkim okresie przynieść pewną ulgę, ale jak sam stwierdził, bank pozostaje odporny i reaguje na potrzebę podwyżek stóp procentowych.

READ  Szef związku mówi, że strajki kolejowe mogą trwać miesiącami, ponieważ pracownicy są w nich „od dłuższego czasu”

„Więc chociaż dla niektórych może to być pozytywna wiadomość, trudno jest założyć, że nic się nie zmieni, jeśli sytuacja gospodarcza będzie się nadal pogarszać, zwłaszcza po ostatnich rekordowych poziomach inflacji”.

Rosnące ceny żywności pchnęły inflację w Wielkiej Brytanii do 10,1% we wrześniu, znacznie powyżej celu Banku Anglii na poziomie 2%. Bank podnosi stopy procentowe od grudnia ubiegłego roku w odpowiedzi na gwałtownie wyższe stopy.

Broadbent powiedział, że wpływ szybkiego wzrostu stóp czterokrotnie zwiększyłby wpływ dotychczasowych wyższych stóp procentowych na gospodarkę, powodując głębszą recesję niż wcześniej oczekiwano.

„Gdyby stopa bankowa rzeczywiście osiągnęła 5,25%, biorąc pod uwagę rozsądne wielokrotności polityki, skumulowany wpływ na PKB w całym cyklu piknikowym wyniósłby nieco poniżej 5% – i tylko jedna czwarta tego została osiągnięta” – powiedział.

Inwestorzy nie docenili możliwości, że bank w przyszłym miesiącu podniesie oprocentowanie o cały punkt procentowy. Stawiają na 17% szansę na wzrost o jeden punkt, gdy RPP spotka się 3 listopada, w porównaniu z 25% wcześniej w czwartek. Zamiast tego rynki obstawiają wzrost o 0,75 punktu do 3%.

Cały wzrost stopy procentowej był postrzegany jako prawie pewny, zanim Truss został zmuszony do wycofania się ze swoich niefinansowanych planów obniżek podatków.

Niepewność co do wielkości planu energetycznego, który Hunt powiedział, że będzie działał tylko przez sześć miesięcy, zanim zostanie zrewidowany, była kolejnym powodem, aby podejrzewać, że wskaźnik nalotów wzrośnie powyżej 5%, chociaż Broadbent powiedział: „Jest mało prawdopodobne, że będziemy wiedzieć przez jakiś czas konkretnie formę, jaką przyjmie.