Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Stany Zjednoczone próbują przejąć ogromny jacht rosyjskiego oligarchy Amadea, który odbywa się na Fidżi

Globalizm

Luksusowy jacht Amadea ma 106 metrów długości i 18 metrów wysokości, zbudowany w 2017 roku. Zdjęcie / Getty

Sędzia na Fidżi ma orzec, czy władze USA mogą skonfiskować luksusowy jacht Amadea o wartości 325 milionów dolarów (500 milionów dolarów), któremu zakazano opuszczania kraju na Południowym Pacyfiku ze względu na jego powiązania z Rosją.

Pozostaje jednak zasadnicze pytanie, kto naprawdę jest właścicielem oligarchii Amadea. Tylko jednemu z dwóch potencjalnych kandydatów grozi kary.

Czy prawdziwym właścicielem jest Suleiman Karimov? Tak twierdzą Stany Zjednoczone.

Karimow, były rosyjski ekonomista i polityk, został w 2018 roku ukarany przez Stany Zjednoczone za pranie brudnych pieniędzy i poddany kolejnym sankcjom ze strony Kanady, Europy i Wielkiej Brytanii po inwazji Rosji na Ukrainę.

Karimow dorobił się fortuny, inwestując w rosyjską firmę produkującą złoto Polius, której wartość netto została oszacowana przez magazyn Forbes na 14,5 mld USD (22,2 mld USD).

A może prawdziwym właścicielem jest Eduard Khdianatov? Tak twierdzą obrońcy.

Chdinatow jest prezesem i byłym dyrektorem generalnym rosyjskiego koncernu naftowo-gazowego Rosnieft’.

Co najważniejsze, wydaje się, że Chdianatow nie podlega obecnie żadnym sankcjom, w przeciwieństwie do wielu oligarchów i osób blisko związanych z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem, na które nakładano sankcje od początku wojny.

Podobnie jak w przypadku wielu luksusowych jachtów, prawdziwe prawo własności Amadei jest trudne do ustalenia ze względu na mroczną ścieżkę funduszy i firm-przykrywek.

Na papierze luksusowy jacht to Kajmany zarejestrowany i będący własnością Millemarin Investments Ltd, również z siedzibą na Kajmanach.

Adwokaci obrony twierdzili w sądzie, że Millemarin Investments Ltd (czasami pisane Millemarine) był prawnym właścicielem statku i że firma była powiązana z prawdziwym właścicielem lub beneficjentem, Khudainatovem.

Rosyjski miliarder Sulejman Karimow.  Obraz/Getty Obrazy
Rosyjski miliarder Sulejman Karimow. Obraz/Getty Obrazy

READ  Coronavirus Covid 19: NSW odnotowuje dwie kolejne zgony; Zamknięcie w Sydney może obowiązywać do Bożego Narodzenia

Ale władze USA twierdziły, że prawdziwym właścicielem wszystkich frontów jest Karimow.

19 kwietnia, po tym, jak jacht wypłynął na Fidżi z Meksyku, Sąd Najwyższy Suvy nakazał Amadei nie opuszczać Fidżi do czasu ustalenia zasadności amerykańskiego nakazu aresztowania za przejęcie statku.

Prawdopodobnie odzwierciedlając kwestię własności, sąd później nakazał prokuratorom z Fidżi zmianę pierwotnego wezwania imieniem Karimov, aby uwzględnić również Millemarin Investments Ltd jako drugiego powoda w sprawie.

Na razie jacht nadal znajduje się w porcie Fidżi z 25-osobową załogą rotującą na statku i ze statku, podczas gdy policjant pozostaje na pokładzie, aby upewnić się, że pozostanie na miejscu.

Według Boat International, Amadea ma 106 metrów długości i została zbudowana w 2017 roku.

Zawiera albatrosa ze stali nierdzewnej, który wystaje z dziobu i waży ponad 5 ton, żywego homara w kuchni, 10-metrowy basen, ręcznie malowany pianino dzwonkowe i duże lądowisko dla helikopterów.

Ambasada USA w Suva poinformowała w oświadczeniu, że Stany Zjednoczone współpracują z sojusznikami i partnerami na całym świecie, aby obciążyć Rosję kosztami jej „ulubionej wojny”.

„Nadal zwiększamy presję na oligarchów Putina i współpracujemy z sojusznikami i partnerami, aby dążyć do korupcyjnych zdobyczy niektórych osób najbliższych Putinowi, niezależnie od tego, gdzie są przetrzymywani na świecie” – powiedziała ambasada.

-AP