Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Stany Zjednoczone będą prowadzić rozmowy z Nową Zelandią, jeśli nadejdzie czas, aby inni dołączyli do AUKUS – wysokiej rangi dyplomata

Wysoki rangą dyplomata USA powiedział, że Nowa Zelandia może w końcu zostać członkiem sojuszu obronnego AUKUS i mówił o strategicznym znaczeniu kraju pod koniec tygodniowej podróży po Pacyfiku.

Zastępca sekretarza stanu USA Wendy Sherman powiedziała, że ​​Nowa Zelandia jest ważnym partnerem w Błękitnym Pacyfiku
obrazek: RNZ/Samuel Rylston

Zastępca sekretarza stanu USA Wendy Sherman spotkała się wczoraj z premier Jacindą Ardern i określiła stosunki między dwoma krajami jako „niezwykle wartościowe”.

Sherman powiedział, że AUKUS koncentruje się na okrętach podwodnych o napędzie atomowym i zużywa energię wszystkich trzech partnerów ze względu na skalę projektu. Raport poranny.

„Zawsze mówiliśmy, że patrząc w przyszłość, gdy przyjrzymy się innym pojawiającym się technologiom i temu, co może to oznaczać dla bezpieczeństwa wszystkich na świecie, może być miejsce dla innych, więc z pewnością, jeśli nadejdzie czas, Nowa Zelandia będzie kraj, z którym będziemy rozmawiać.”

Nowa Zelandia poprawiała swoje możliwości w regionie Pacyfiku dzięki P8 Poseidon.

Sherman powiedział, że kraj musi podejmować własne decyzje dotyczące budżetu obronnego i potrzebnych mu zdolności.

Ale, jak powiedziała, była ważnym partnerem w Pacific Blue.

Czy Stany Zjednoczone są zaniepokojone obecnością i zwiększoną konkurencją ze strony Chin na Pacyfiku?

„Myślę, że Forum Wysp Pacyfiku jasno dało do zrozumienia, że ​​bardzo ważne jest, abyśmy wszyscy uświadomili sobie bezpieczeństwo i suwerenność każdej wyspy na Pacyfiku” – powiedział Sherman.

Jej zrozumienie pochodziło od premiera Wysp Salomona, że ​​zapewnił swoich kolegów, że nie będzie stałej bazy wojskowej zbudowanej przez Chiny.

„Myślę jednak, że naprawdę ważne jest to, że Stany Zjednoczone nie proszą krajów o wybór między Stanami Zjednoczonymi a Chinami, ale prosimy, aby system międzynarodowy był oparty na zasadach, który powstał pod koniec wojny światowej. II… żeby to samo było dostępne dla każdego innego kraju.”

READ  Prosty przewodnik po płaceniu tymczasowych podatków w Nowej Zelandii

Powiedziała, że ​​pomogło to Chinom wznieść się do obecnego poziomu.

„Żaden kraj nie powinien decydować o politycznej przyszłości innego kraju”.

Powiedziała, że ​​Stany Zjednoczone będą nadal uważnie monitorować sytuację na Wyspach Salomona.

Wizyta Nancy Pelosi na Tajwanie

Przewodnicząca Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi Prezydent Tajwanu Tsai Ing-wen spotkał się W wizycie mocno potępionej przez Chiny.

Była największym amerykańskim politykiem, który odwiedził Tajwan od 25 lat i powiedziała, że ​​jej delegacja uczyniła „jednoznacznie”, że Stany Zjednoczone „nie poddadzą się” na wyspie.

W odpowiedzi na Chiny Przestań współpracować ze Stanami Zjednoczonymi W wielu kluczowych obszarach, w tym zmian klimatycznych, rozmów wojskowych i wysiłków na rzecz zwalczania międzynarodowej przestępczości. tak wystrzeliwane pociski W pobliżu Tajwanu, kopanie w ramach Największe szkolenie wojskowe w historii Na morzach wokół Tajwanu.

Sherman powiedziała, że ​​wierzy, iż reakcja Chin „eskaluje”.

Sherman powiedział, że to decyzja Pelosi o odwiedzeniu Tajwanu.

Powiedziała, że ​​przy równych strukturach rządowych Kongres ma prawo podejmować własne decyzje.

„Prezydent nie może powiedzieć członkowi Kongresu, dokąd ma podróżować ani co robić.

„Czy zgadzasz się z jej decyzją, czy się z nią nie zgadzasz, faktem jest, że reakcja Chińskiej Republiki Ludowej była całkowicie nieproporcjonalna do wizyty kongresmena”.

Wielu członków Kongresu odwiedziło w przeszłości, a Stany Zjednoczone prowadziły politykę „jednych Chin” – „Nie popieramy niepodległości Tajwanu”.