Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Stan masy ciała wpływa na powrót funkcji układu moczowego po radykalnej prostatektomii Najnowsze wiadomości dla lekarzy, pielęgniarek i farmaceutów

Wśród pacjentów z rakiem prostaty osoby bez otyłości są bardziej narażone na wcześniejszy powrót funkcji dróg moczowych po radykalnej prostatektomii i mają lepsze funkcje seksualne przed i po zabiegu, jak stwierdzono w badaniu.

Badanie Prostatectomy, Enuresis i Erectile Dysfunction Study obejmowało 407 pacjentów, którzy przeszli radykalną prostatektomię z powodu klinicznie zlokalizowanego raka prostaty. Uzyskano podstawowe pomiary, takie jak wzrost i waga. Czynności moczowe i seksualne oceniano za pomocą zmodyfikowanego złożonego wskaźnika rozszerzonego raka prostaty-50, pobranego na początku badania oraz w piątym, szóstym i dwunastym tygodniu po operacji.

Ponad połowa pacjentów (68,8%) nie jest otyła. Ta grupa miała podobną funkcję układu moczowego (P = 0,217), ale miała lepszą funkcję seksualną (P = 0,006) w porównaniu z grupą otyłą.

Rok po operacji funkcje moczowe i seksualne powróciły do ​​poziomu wyjściowego odpowiednio u 50,5% i 28,9% pacjentów. Jednak powrót do zdrowia nie był równomierny w przypadku otyłości.

W porównaniu z grupą otyłą, grupa bez otyłości miała znacznie lepszą czynność układu moczowego po 6 miesiącach (p < 0,001) i 12 miesiącach obserwacji (p = 0,011) i była bardziej narażona na powrót do zdrowia w ocenie po 6 miesiącach (iloraz szans, 2,55, 95-procentowy przedział ufności [CI]1,36-4,76).

W przypadku funkcji seksualnych grupa bez otyłości miała lepsze wyniki w ocenie 6- (p = 0,028) i 12-miesięcznej (p = 0,051), ale miała podobne prawdopodobieństwo wyzdrowienia 1 rok po operacji.

Wyniki wspierają dostosowane poradnictwo dotyczące skutków ubocznych radykalnej prostatektomii i terapii przedrehabilitacyjnej w celu złagodzenia tych skutków ubocznych.

READ  Trenuj, aby stracić siłę w 10 dni dzięki temu szczupłemu treningowi – nie jedz tego