Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Stadion Narodowy Polski został zamknięty z powodu defektu dachu, co wymusiło przeniesienie meczu z Chile

Stadion Narodowy w Warszawie – który powstał dziesięć lat temu, kiedy Polska była współgospodarzem Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej – został zmuszony do zamknięcia po odkryciu wady dachu. W efekcie środowy mecz reprezentacji Polski mężczyzn z Chile został przesunięty.

Operator stadionu PGE Narodowy poinformował w piątek, że „podczas corocznego standardowego przeglądu technicznego konstrukcji stalowej dachu stwierdzono wadę jednego z elementów konstrukcji z drutu stalowego”.

Po konsultacjach z dwiema firmami odpowiedzialnymi za montaż tej części konstrukcji — SBP ze Stuttgartu i włoską firmą Cimolai — podjęto decyzję o czasowym zawieszeniu wszelkiej działalności na stadionie – informuje PGE Narodowy. Dalsze testy zostaną przeprowadzone, aby ocenić, jak naprawić usterkę.

Na stadionie, który może pomieścić około 58 tysięcy widzów i jest największym w Polsce, zaplanowano środowe spotkanie towarzyskie Polski z Chile, poprzedzające wyjazd reprezentacji Polski na mundial do Kataru.

Polski Związek Piłki Nożnej poinformował, że mecz został przeniesiony na 31 800 miejsc na stadionie Legii Warszawa. Posiadaczom biletów na Stadion Narodowy zostaną zwrócone pieniądze, a na mecz zostaną sprzedane nowe bilety.

Sprawę skomentował też minister sportu Kamil Bortnisuk, który według RMF określił wykrytą usterkę jako „poważną”. Wskazał, że zlecił w tym roku dodatkową kontrolę dachu stadionu, ponieważ kończyła się jego 10-letnia gwarancja. Przegląd w marcu nie wykazał żadnych problemów.

Polska zamienia stadion narodowy w szpital polowy, aby poradzić sobie ze wzrostem zachorowań na Covid

Część pro-PiS-owskich mediów i komentatorów obwiniała za problem byłe kierownictwo Platformy Obywatelskiej – na czele z Donaldem Tuskiem, obecnie liderem opozycji – które nadzorowało budowę stadionu.

„Stadion Narodowy to symbol porażki rządu Tuska” – powiedział oficjalny kanał TVP, tj Rzecznik prasowy rządu Prawa i Sprawiedliwości.

READ  Sofia Wisloka v Trust, dyrygent z wolnym prętem

Stadion został otwarty w styczniu 2012 roku kosztem 1,91 miliarda złotych (około 0,43 miliarda euro). Odbyło się tu pięć meczów Euro 2012 – które Polska była współgospodarzem z Ukrainą – i od tego czasu pozostaje domem reprezentacji narodowej w piłce nożnej, a także regularnie gości inne wydarzenia kulturalne i sportowe.

W październiku 2012 roku polskie władze były wściekłe, gdy przełożono mecz eliminacji mistrzostw świata z Anglią, ponieważ stadion został zalany po tym, jak podjęto decyzję o niezamykaniu rozsuwanego dachu pomimo ulewnego deszczu.

Główne źródło obrazu: Artur Malinowski/Flickr (pod CC BY 2.0)