Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

SpaceX gotowy na astronautę, start Starlink

Dwie rakiety SpaceX Falcon 9 wciąż są w drodze, aby spróbować wystrzelić satelitę Starlink i astronautę plecami do siebie jeszcze w tym tygodniu.

Bezzałogowe statki SpaceX East Coast Just Read The Instructions (JRTI), A Shortfall of Gravitas (ASOG) oraz dwa nowe statki wsparcia i odzyskiwania (Bob i Doug) kierują się na północny wschód na Atlantyk, gdzie wkrótce dotrą do miejsc lądowania z kilkoma mil.Około 50 km (~30 mil). Już w środę, 10 listopada o godzinie 21:03 EDT (02:03 UTC 11 listopada), pierwszy samolot Falcon 9 ma wystartować w swojej drugiej misji NASA, wysyłając nową załogę Dragon Crew i czterech astronautów. droga do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, mniej niż półtora dnia później, druga rakieta Falcon 9 wystartuje z innego miejsca startu SpaceX na Wschodnim Wybrzeżu w ramach „Starlink 4-1” – pierwszego dedykowanego startu Florida Starlink od około sześciu lat. miesiące.

Starlink 4-1 NET ma wystartować w piątek, 12 listopada o godzinie 7:40 EDT (12:40 UTC) z Falcon 9 Booster B1062, nowym górnym stopniem eksploatacyjnym, (najprawdopodobniej) prezentem wielokrotnego użytku i 53 Starlink V1.5 satelity – prawdopodobnie pierwsze tego rodzaju, które zostaną wystrzelone ze wschodniego wybrzeża. Chociaż profil misji będzie prawie identyczny ze wszystkimi 29 startami Starlink East Coast ze SpaceX, będzie on kierował się na nieco niższą i inną orbitę, aby rozpocząć drugą z pięciu Konstelacja „muszli”.

W przeciwieństwie do ~1700 Starlink V1.0 satelitów SpaceX, które zostały wystrzelone w ciągu ostatnich dwóch lat, firma niedawno rozpoczęła wypuszczanie Starlink V1.5 z częściowo zmodernizowanym projektem, ale przede wszystkim charakteryzującym się dodaniem kilku „laserów kosmicznych”. Oficjalnie znane jako połączenia optyczne, lasery te pozwolą satelitom Starlink komunikować się ze sobą i kierować komunikację całkowicie na orbicie, wykorzystując próżnię kosmiczną do ustalenia liczby bezprzewodowych łączy światłowodowych o przepustowości rzędu dziesiątek lub setek gigabitów na sekunda (gigabity na sekundę). W rezultacie istnieje duża szansa, że ​​SpaceX ostatecznie zastąpi konstelację Starlink V1.0 pierwszej generacji tak szybko, jak to możliwe, pozostawiając ulepszoną, połączoną laserowo wersję.

Gdyby SpaceX sparował większość lub całą swoją grupę z laserami, mogłoby to znacznie uprościć działanie stacji naziemnych Starlink i zmniejszyć biurokratyczną pracę wymaganą do licencjonowania i budowy tych stacji w prawie każdym kraju, w którym Starlink chce działać. SpaceX może łatwiej dostarczać samolotom i statkom bezprecedensowo wysokiej jakości Internet – rynek zniewolony, który praktycznie prosi o zamieszanie.

Każdy satelita Starlink V1.5 wydaje się mieć trzy stacje łącza laserowego. (SpacjaX)

w Odprawa przed startem Późno 9 listopada wiceprezes SpaceX Bill Gerstenmaier ujawnił, że statek dronów Just Read the Instructions (JRTI) – który miał wspierać lądowanie doładowania załogi 3 – został uderzony przez Atlantyk, zmuszając go do zamiany miejsc z A Shortfall z Gravitas (ASOG). Nie jest jasne, czy szkody, które otrzymał JRTI, są wystarczające, aby wymagać powrotu do portu, co może skutkować tygodniowym lub dłuższym opóźnieniem startu Starlink 4-1. Na razie jednak nic nie wskazuje na opóźnienie.

Załoga 3

Przed Starlink 4-1, SpaceX ma wystrzelić piątego astronautę od maja 2020 roku i trzecią operacyjną misję NASA „rotacji załogi” w środę, 10 listopada. Załoga-3 będzie również gościć astronautów od 15 do 18 wystrzelonych przez SpaceX, nominalnie wysyłając Raję Chari, Thomasa Marshburne’a, Kaylę Barron (NASA) i Matthiasa Maurera (Europejską Agencję Kosmiczną) w drodze do stacji dokującej ISS ​​11 listopada.

Crew Dragon C210 i Falcon 9 B1067: Loty kosmiczne załogi-3. (Richard Engel)
Astronauci trzeciej załogi, Matthias Maurer, Thomas Marshburne, Raja Chari i Kayla Barron byli (w większości) gotowi do lotu od końca października. (SpacjaX)

SpaceX gotowy na astronautę, start Starlink






READ  Brytyjski szef zdrowia mówi, że zachorowanie na grypę z Covid podwaja ryzyko śmierci z powodu wirusa Corona