Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

SoftBank pozyskał 22 miliardy dolarów w krokach, aby sprzedać udziały w Alibaba

SoftBank pozyskał 22 miliardy dolarów w krokach, aby sprzedać udziały w Alibaba

SoftBank pozyskał do 22 miliardów dolarów w gotówce z transakcji, które znacznie zmniejszą jego udział w Alibabie w nadchodzących latach, ponieważ japoński inwestor reaguje na spowolnienie na rynku, które zdziesiątkowało jego portfel technologiczny.

Grupa, kierowana przez założyciela miliardera Masayoshi Son, w tym roku sprzedała około jednej trzeciej swojej sprzedaży Ali Baba Stawiaj na przedpłacone kontrakty terminowe – rodzaj instrumentu pochodnego, do którego SoftBank coraz częściej zwraca się w celu natychmiastowego pozyskiwania środków przy jednoczesnym zachowaniu możliwości posiadania akcji.

SoftBank Obecnie sprzedała ponad połowę swoich udziałów w Alibaba w ramach tej sprzedaży terminowej. Mogłoby to zmniejszyć jego udział w chińskim gigancie e-commerce poniżej progu utrzymania miejsca w zarządzie i uniemożliwić japońskiej grupie ujmowanie swojego udziału w przychodach Alibaba w swoich sprawozdaniach finansowych.

Jeśli SoftBank zdecyduje się nie odkupywać akcji Alibaba, byłby to koniec ery. Syn zbudował swoją fortunę, prowadząc ponad dwie dekady temu rundę finansowania o wartości 20 milionów dolarów dla startupu e-commerce Jack Ma, generując ogromny zwrot z inwestycji.

„W pewnym momencie Alibaba uczynił Jacka Ma najbogatszym człowiekiem w Chinach, a Masę najbogatszym człowiekiem w Japonii – co umożliwiło mu wszystkie kolejne przygody inwestycyjne” – powiedział Duncan Clark, prezes firmy konsultingowej BDA China z siedzibą w Pekinie. „jeśli [Son’s] Sprzedając go teraz, pokazuje jego mentalność wobec Chin i presję, pod którą jest”.

SoftBank szybko zebrał pieniądze w tym roku, ponieważ dziesiątki jego inwestycji w fundusz Vision spadły w wyniku masowej wyprzedaży akcji spółek technologicznych. Sun obiecał inwestorom, że będzie grał rolę „obrony” w maju później Ujawnienie strat inwestycyjnych w wysokości 27 miliardów dolarów dla funduszu Vision w poprzednim roku roboczym.

Analityk Kirk Bodry z Redex Research szacował, że straty nadal rosły w kwartale do końca czerwca, zwiększając kontrolę wysokiego poziomu niezależnego zadłużenia SoftBanku, które, jak powiedział, prawie podwoiło się w ciągu ostatnich 18 miesięcy do 12,1 biliona jenów (92 miliardy dolarów). pod koniec czerwca marzec. Jego pozycja monetarna ustabilizowała się na poziomie 2,9 biliona jenów.

READ  Estonia zezwala na wjazd bez kwarantanny osobom przybywającym z Bułgarii, Polski, Węgier i Liechtensteinu

SoftBank podkreślił, że zastrzega sobie prawo do odkupienia akcji Alibaba, ale dodał, że transakcje pozwoliły grupie „zdobyć kapitał z góry”, jednocześnie „zabezpieczając się przed spadkiem akcji”.

Japońska grupa również powiedziała Ograniczenie nowych inwestycji Koncentrował się na „zwiększeniu naszej pozycji gotówkowej w niepewnym otoczeniu rynkowym”. Pozyskał podobne fundusze, korzystając ze swoich udziałów w T-Mobile i Deutsche Telekom.

Daniel Taylor, ekspert ds. finansów przedsiębiorstw w Wharton School Uniwersytetu Pensylwanii, powiedział, że niewielu zauważyło sprzedaż, w której „trudno jest uzyskać informacje”. Ale w rezultacie rynek zostanie zalany akcjami Alibaby, ponieważ umowy dojrzewają w ciągu najbliższych dwóch lat.

Sprzedaż kontraktów terminowych SoftBank na akcje Alibaba w czerwcu

Sprzedaż kontraktów terminowych na 213 milionów akcji Alibaba została w tym roku osiągnięta w bankach takich jak Goldman Sachs, Mizuho i UBS, w większości przypadków opóźniając ostateczną dostawę akcji o dwa lata, zgodnie z informacjami przedstawionymi przez Financial Times.

Grupa japońska zachowuje prawa głosu z akcji do terminu zapadalności i ma możliwość rozliczania kontraktów w gotówce zamiast w akcjach. Niektóre transakcje ustalają minimalne lub maksymalne ceny akcji do rozliczenia transakcji.

Od października SoftBank przeniósł 40 mln akcji Alibaba w celu rozliczenia transakcji zawartych w poprzednich okresach, zmniejszając swój udział w spółce z 24,8 proc. do 23,9 proc. w połowie lipca.

Rekordowe tempo sprzedaży terminowej w tym roku, która obejmuje więcej akcji niż w poprzednich trzech latach łącznie, oznacza, że ​​według szacunków finansowych SoftBank mógł lewarować ponad 80 procent udziałów Alibaba w transakcjach na instrumentach pochodnych lub zastawionych akcjach jako zabezpieczenie kredytów z marżą. Czasy.

„Ali Baba jest ich jedynym aktywem płynnym i nie mają żadnych innych dużych aktywów płynnych” – powiedział Atul Goyal, analityk w Jefferies. „Sprzedali już SoftBank Corp, spółkę zależną, [down] do 40 procent, więc jakakolwiek dalsza redukcja skutkowałaby usunięciem go jako podmiotu stowarzyszonego”.

Schemat blokowy pokazujący kreatywną inżynierię finansową SoftBanku w roku do 31 marca

Ale Sun wydaje dużą część swoich udziałów w Alibaba na najniższym poziomie od kilku lat. Na przykład w kwietniu SoftBank sprzedał 50 mln akcji po nieco wyższych cenach niż to zrobiły, ponieważ akcje chińskiej grupy zamknęły się w pierwszym dniu notowań w 2014 r., zgodnie z dokumentami dostarczonymi przez firmę danych The Washington Service.

READ  Shell rozważa zerwanie | Ekonomista

SoftBank oddzielnie zastawił 164 miliony akcji Alibaba jako zabezpieczenie pożyczki o wartości 6 miliardów dolarów na koniec marca. Grupa musiała spłacić miliardy dolarów pożyczek zabezpieczonych pakietem akcji Wahania cen akcji Alibaba Depozyty pojawiają się w ciągu ostatnich dwóch lat.

Wyprzedaż Alibaba jest częścią wysiłków SoftBanku mających na celu dywersyfikację swoich udziałów, a chińska grupa stanowiła tylko 23 procent jej całkowitej wartości na koniec marca, w porównaniu z 60 procentami w 2020 roku. W tym okresie SoftBank pozyskał 30 miliardów dolarów ze sprzedaży kontraktów terminowych z Alibaba.i warstw, aby rozszerzyć swoje portfolio o złożoną inżynierię finansową.

Część zebranych pieniędzy została skierowana do drugiego funduszu wizji grupy, który nie przyciągnął funduszy z zewnątrz.

Pod koniec marca fundusz zainwestował 48 miliardów dolarów w 250 spółek. Większość firm jest nadal prywatna, a Son wykorzystał portfel pożyczek o wartości ponad 5 miliardów dolarów.

W czerwcu udziałowiec zapytał Son, czy którakolwiek z 475 spółek ze stajni SoftBanku przewyższy Alibaba w nadchodzących latach.

„Może jeden lub dwa. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, trzy” – powiedział. „Ale jeden lub dwa, jeśli osiągną taki sukces, da nam to zwrot ze wszystkiego”.

Anthony Slodkowski i Robert Smith współtworzyli reportaże

Ta historia została zmodyfikowana w celu wyjaśnienia sytuacji pieniężnej SoftBanku