Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Skoncentruj się na sierpniowej inflacji i posiedzeniach banku centralnego

Skoncentruj się na sierpniowej inflacji i posiedzeniach banku centralnego

W tym tygodniu w centrum uwagi znajdą się dane o inflacji za sierpień w Europie Środkowo-Wschodniej. Spodziewamy się, że roczna dynamika CPI pozostanie na tym samym poziomie, co w lipcu na Węgrzech iw Czechach, natomiast wzrośnie w Rumunii ze względu na efekt bazy i wyższe ceny paliw. Ewentualne niespodzianki w czeskim i węgierskim CPI mogą wywołać pewne spekulacje na temat zmiany tempa lub zakresu zacieśniania. Spodziewamy się, że inflacja węgierska wyniesie w sierpniu 4,7%, ale powróci powyżej 5% jeszcze w tym roku, co powinno wymagać dalszego zacieśniania (choć w mniejszych krokach) ze strony Banku Centralnego w celu opanowania oczekiwań inflacyjnych. W tym tygodniu banki centralne Polski i Serbii zdecydują o stopach procentowych. Spodziewamy się, że stopy pozostaną na wysokim poziomie. Polski bank centralny zorganizuje konferencję prasową, na której prezes będzie poddawany intensywnej lustracji wyjaśniającej, dlaczego bank centralny utrzymuje stopy procentowe na poziomie 0,1%, podczas gdy inflacja rośnie do 5% (5,4% w sierpniu według szybkich szacunków). Bank centralny prawdopodobnie zasygnalizuje, że należy poczekać na nową prognozę inflacji (zaplanowaną do publikacji w listopadzie) i uzyskać więcej jasności co do kolejnej fali pandemii i jej wpływu na gospodarkę. Spodziewamy się, że NBP rozpocznie cykl podwyżek na listopadowym posiedzeniu. Osobno kilka krajów Europy Środkowo-Wschodniej opublikuje dane o produkcji przemysłowej i handlu zagranicznym za lipiec. Powinny na nie negatywnie wpłynąć zakłócenia po stronie podaży i wyższe ceny paliw. Wreszcie Rumunia poda szczegółowe dane o PKB za II kwartał; Spodziewamy się potwierdzenia wzrostu na poziomie 13% r/r.

Zmiany na rynku Forex

Waluty Europy Środkowo-Wschodniej skorzystały na lokalnych publikacjach makro z zeszłego tygodnia oraz na słabszym dolarze amerykańskim. Po dwóch miesiącach słabszych wyników w porównaniu z lokalnymi konkurentami, polski złoty wyraźnie wzrósł o 1,4% w stosunku do euro. Złotego wspierała zaskakująco wysoka inflacja za sierpień (5,4% r/r), co postawiło Narodowy Bank Polski w niekomfortowej sytuacji, biorąc pod uwagę jego deklarację utrzymania stabilnych stóp procentowych. O ile w tym tygodniu posiedzenie NBP nie powinno przynieść fundamentalnych zmian w polityce pieniężnej, to spodziewane jest pewne zacieśnienie gołębiej retoryki lub wskazówek o możliwej podwyżce stóp. Korona czeska również wzrosła i przesunęła się do 25,30 wobec euro po rewizji w górę danych o PKB za II kw., podczas gdy węgierski forint czeka na wrześniowe posiedzenie w sprawie stóp procentowych.

READ  Domy przeżywają drugą noc bez prądu po burzy Gerrit

Napięcia sojusznicze w Rumunii wpłynęły na leja, który powrócił do rekordowo niskiego poziomu 4,94 wobec euro. Wreszcie, chorwacka kuna i serbski dinar pozostały stabilne, ponieważ oba banki centralne są nadal obecne na rynku.

Zmiany na rynku obligacji

Wraz z nasileniem się debaty na temat wygaszania w strefie euro rentowności obligacji skarbowych wzrosły nie tylko w strefie euro, ale także w Europie Środkowo-Wschodniej. Ponadto do wzrostu plonów przyczyniły się czynniki lokalne. W Polsce inflacja zaskoczyła w sierpniu w górę (5,4% vs konsensus prognoz 5,1%) i tym samym krzywa rentowności wzrosła +15 pb dla zapadalności powyżej 3 lat. W Rumunii rząd premiera Seto jest na skraju upadku. Wpłynęło to zarówno na walutę, jak i obligacje, zwłaszcza że mocno ucierpiała środkowa część krzywej ROMGB, a rentowności wzrosły o 15-25 punktów bazowych. W tym tygodniu Rumunia ponownie otworzy ROMGB 2024 i 2034, Serbia ponownie otworzy obligacje 2032, a Czechy sprzedają CZGB 2032 i 2040. Rumunia, Słowenia i Węgry również zaoferują bony skarbowe. NBP planuje aukcję luzowania ilościowego w połowie września, ponieważ wolumen zakupów może nieznacznie wzrosnąć w porównaniu z poprzednimi aukcjami, gdyż długi koniec krzywej POLGB przesunął się w górę. W najbliższy weekend agencja Moody’s opublikuje swoją ocenę dla Serbii.

Pobierz kompletne informacje rynkowe dla Europy Środkowo-Wschodniej