Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Skandal z izolacją: „Muszę usunąć pleśń ze ścian”

Skandal z izolacją: „Muszę usunąć pleśń ze ścian”

Skomentuj zdjęcie, „Właśnie odebrano mi życie” – mówi samotna matka Zoe Goodrich, próbując rozwiązać problemy związane z izolacją

  • autor, Zoe Conway
  • Rola, Korespondent BBC News

Co dwa tygodnie Zoe Goodrich usuwa czarną pleśń ze ścian sypialni swoich dzieci.

Mówi, że jej dom przypomina teraz squat. „To bardzo bolesne, ponieważ nie mogę zapewnić moim dzieciom podstawowych potrzeb, czyli ciepłego i bezpiecznego domu”.

Pleśń pojawiła się po tym, jak trzy lata temu ociepliła swój dom w Swansea. Mówi, że w ciągu kilku tygodni woda stale spływała po ścianach „jak mały wodospad”.

BBC może ujawnić, że izolacja ścian szczelinowych zamontowana w ramach wspieranych przez rząd programów zielonej energii mogła zawieść w setkach tysięcy domów z powodu nieprawidłowego montażu.

Nieudana instalacja.

Samotna matka Zoe i jej trójka dzieci śpią teraz w jednym pokoju, na materacach na podłodze. Mówi, że pozostałe dwie sypialnie nie nadają się do zamieszkania.

Mówi, że pozbyła się wszystkich ich łóżek i szaf, ponieważ pochłonęła je wilgoć i pleśń. Pokazała mi zdjęcie lalki swojej sześcioletniej córki, pokrytej czarną pleśnią, którą musiała wyrzucić do kosza.

Źródło obrazu, Zosia Goodrich

Skomentuj zdjęcie, Zoe musiała wyrzucić część zabawek swoich dzieci z powodu pleśni

Jedna z jej córek przyjmuje kilka leków na astmę. Jej syn cierpi na ciężką egzemę, która powoduje krwawienie i pękanie skóry. Mówi, że nie przyjmowali tych leków przed zainstalowaniem izolacji. NHS twierdzi, że wilgoć i pleśń mogą prowadzić do chorób układu oddechowego i chorób skóry.

Mówi, że nie ma nic niezwykłego w tym, co stało się z domem Zoe. „Branża napędzana jest pieniędzmi, na wykonanie tej pracy dostają dotacje rządowe. Zatem istnieje zachęta dla wykonawców, aby po prostu nakłonili ludzi do zarejestrowania się, wykonania pracy i otrzymania pieniędzy z dotacji. Za te problemy obwinia brak nadzoru i regulacji.

Od 2008 r. w ramach rządowych programów zielonej energii w ponad trzech milionach domów zainstalowano izolowane ściany szczelinowe. Dostawcy energii byli odpowiedzialni za kontrolę 5% z nich w celu sprawdzenia jakości instalacji.

Dane zebrane przez organ nadzorujący energię Ofgem i udostępnione przez BBC sugerują, że izolacja w setkach tysięcy tych domów mogła ulec uszkodzeniu, ponieważ nie została prawidłowo zainstalowana.

W sumie wypełniono ubytki w 15 milionach domów.

wesoły

Źródło obrazu, Zosia Goodrich

Skomentuj zdjęcie, Zoe twierdzi, że pleśń w jej domu jest „straszna”.

Rok po rozpoczęciu problemów Zoe wyruszyła w podróż między firmami i organizacjami, aby spróbować uzyskać pomoc. Zaczęło się na początku 2022 roku od firmy Installers UK, która przeprowadziła prace instalacyjne. Firma upierała się, że nie można winić impeachmentu, po czym zbankrutowała.

Firma powiedziała BBC, że przyczyną problemów była dziura w suficie, chociaż nie mogła przedstawić kopii raportu przedinstalacyjnego, aby to potwierdzić. Według organu normalizacyjnego Brytyjskiego Biura Wyceny, jeśli z nieruchomością występują problemy, należy je rozwiązać przed rozpoczęciem prac.

Następnie skontaktowała się z City Energy Network Limited, która zapewniła finansowanie domu Zoe. Jej nazwisko widnieje na gwarancji na pracę, chociaż City Energy twierdzi, że był to błąd i nie miał nic wspólnego z gwarancją, która powinna była zostać wydana przez firmę, która wykonała pracę.

Skomentuj zdjęcie, Zoe co dwa tygodnie musi usuwać pleśń ze ścian

City Energy powiedziało BBC, że jego jedyne zaangażowanie polegało na finansowaniu z dotacji w ramach programu rządowego. Mówi, że nie ma kontaktu z Instalers UK i nie był zaangażowany w proces instalacji ani usuwania.

Rząd już kilka lat temu uznał, że standardy wymagają poprawy. W 2019 roku niezależna organizacja Trustmark otrzymała zlecenie przygotowania planu zapewnienia jakości.

Jednak problemy, przed którymi stanęła Zoe, rodzą pytania o powodzenie programu. Zarówno firma Installers UK, która wykonała prace w 2021 r., jak i City Energy, która otrzymała pieniądze z dotacji, są zarejestrowane na Trustmark.

Zoe twierdzi, że nie widzi żadnego rozwiązania. ”Właśnie wyssano ze mnie życie. Przez ostatnie kilka lat jedyne, co robiłem, to walka firma za firmą.

City Energy twierdzi, że choć nie ma obowiązku udzielania jakiejkolwiek pomocy, „rozumie i współczuje sytuacji, w której znalazła się pani Goodrich” oraz twierdzi, że starało się rozwiązać problemy bezpośrednio z nią, starając się pomóc.

Trustmark stwierdził w oświadczeniu dla BBC: „Problemy w posiadłości pani Goodrich są złożone. Prace przeprowadzono zgodnie z poprzednimi standardami i nie uwzględniano podejścia „całego domu” przyjętego zgodnie z obecnymi standardami, co zapobiega występowaniu niektórych opisanych tutaj problemów .”

„Jednak sytuacja, w której znajduje się pani Goodrich, jest całkowicie nie do przyjęcia i należy ją naprawić. Będziemy współpracować z VLA i City Energy, aby znaleźć odpowiednie rozwiązanie, które sprawi, że nieruchomość pani Goodrich stanie się dla niej ciepłym, wygodnym i zdrowym domem. Oraz jej rodzina.”